Zwalczanie mszyc
Pojawiają się na najskrupulatniej nawet pielęgnowanych roślinach. Niszczą urok kwiatów, krzewów i drzew owocowych zasiedlając je zwartymi koloniami. Są zmorą niemal w każdym ogrodzie. Mszyce.
Mszyce (Aphidoidea)
To znane chyba wszystkim pluskwiaki. Żywią się sokiem wielu roślin, na których żerują powodując skręcanie, przebarwienia, deformacje liści i opadanie pąków kwiatowych. To jednak nie jedyny sposób jaki ten owad wybiera, by szkodzić roślinie. Często dużo poważniejszym zagrożeniem przez nie niesionym (dosłownie), są wirusy różnych chorób, których mszyce są wektorami. Ponadto spadź wytwarzana przez mszyce staje się doskonałą pożywką dla rozwijających się grzybów próchnicowych. Nie wspominając o wątpliwych doznaniach estetycznych (lepiące się owoce i pokryte przyklejonym kurzem liście kwiatów ozdobnych).
Objawy występowania mszyc
Zanim wokół pędów czy na liściach pojawią się liczne czarne kolonie, widoczne gołym okiem, na młodych pędach pojawiają się formy bezskrzydłowe, których wygląd zależy od gatunku, ale na ogół są to, sprawiające wrażenie przeźroczystych, żółtawo-zielone okazy o spłaszczonym kształcie odwłoka. Atak tych szkodników nasila się szczególnie po niezbyt mroźnej zimie i ciepłej, umiarkowanie suchej wiośnie.
Metody biologiczne
Choć mszyce posiadają swoich naturalnych wrogów ( dobrze znane biedronki i skorki), to jednak zdając się wyłącznie na nich moglibyśmy nie uzyskać oczekiwanego rezultatu. Jeśli jednak zależy nam na tym, by jak najmniej ingerować w nasz ogród środkami chemicznymi, możemy zastosować znane od dawna wyciągi z łatwo dostępnych roślin.
Kilogram liści pokrzyw w 10 litrach wody czy wywar z czosnku, cebuli, kwiatów bieluni dziędzierzawej, krwawnika, wrotyczu, papryki lub mniszka lekarskiego, stosowane kilka godzin po przygotowaniu, bez rozcieńczenia, bezpośrednio w miejsca żerowania mszyc, to dobry wybór, by w ekologiczny sposób pozbyć się naszego ogrodowego utrapienia.
Metody chemiczne
Również domowym sposobem na pozbycie się mszyc, ale już przy zastosowaniu środków chemicznych, jest przygotowanie roztworu z szarego mydła. Jeśli jednak nie mamy zaufania do własnoręcznie wykonanych „insektycydów”, wybierzmy któryś z ogólnie dostępnych chemicznych środków ochrony roślin. W handlu dostępne są liczne środki przeciw mszycom lub o szerszym zakresie działania, które jednak z tymi owadami rozprawią się równie dobrze. Możemy zatem zastosować ABC na mszyce, Aztec, Calypso, Decis, Mospilan, Pirimior, Provado Plus, Talstar, Zolone itd. Instrukcje zamieszczone na opakowaniach tych środków, szczegółowo poinformują nas o odpowiedniej dawce, czasie i sposobie stosowania. Musimy pamiętać także o odpowiednim dobraniu środka do zaatakowanej rośliny i miejsca gdzie chcemy zwalczać mszyce. Zwalczanie szkodników na drzewach owocowych, krzewach i kwiatach, w ogrodzie, w szklarniach czy na balkonie może wymagać zastosowania typowych do tego preparatów.
Im wcześniej wykryjemy kolonie mszyc, tym łatwiej uda nam się z nimi uporać. Dlatego przechadzając się po ogrodzie, zwróćmy uwagę na liście i pędy naszych roślin, czy aby nie zasiedlili się tam jacyś nieproszeni goście.
Małgorzata Kijak
Dodaj komentarz