Zimozielone żywopłoty niewymagające formowania

Cis jest gatunkiem niezbyt wymagającym i mogącym występować na różnych stanowiskach. Najlepiej jednak czuje się w półcieniu, w miejscach wilgotnych, lecz nie bagnistych i podmokłych. Warto też zadbać o osłonięcie cisu przed szkodliwym działaniem wiatru. Z racji dużej odporności na zanieczyszczenie powietrza, cisy znalazły szerokie zastosowanie na miejskich skwerach i parkach.

Zimozielone żywopłoty niewymagające formowania

Jeżeli należysz do zapracowanych ogrodników – amatorów, planując ogród ogranicz do minimum prace ogrodnicze. Jeśli nie masz czasu na regularne cięcie żywopłotów posadź rośliny o swobodnym sposobie prowadzenia.

Swobodne żywopłoty są mniej pracochłonne w utrzymaniu, mają bardziej naturalny wygląd niż żywopłoty formowane i szybciej osiągają pożądaną wysokość. Ich zaletą są również dekoracyjne liście, kwiaty i owoce.

Żywopłoty niskie

Na żywopłoty niskie, pełniące funkcje odgraniczania i dzielenia poszczególnych części ogrodu, obwódki rabat oraz ścieżek możemy wybrać dorastającą od 0,3-0,8 m lawendę wąskolistną lub mahonię pospolitą, która osiąga wysokość 0,5 do 1 m.

Żywopłoty wysokie

Jeśli żywopłot ma pełnić funkcje ogrodzenia możemy posadzić różne gatunki cisów, które dorastają od 1 do 3 m wysokości lub cyprysiki osiągające wysokość 1,5 – 4 m, a także jałowce pospolite (1,5-3 m wys.) oraz kosodrzewinę (1-2 m wys.). Jednak najbardziej popularne żywopłoty zimozielone, nie wymagające formowania to żywotniki wschodnie i zachodnie.

Wady żywopłotów swobodnych

Żywopłoty prowadzone swobodnie mogą okazać się nienajlepszym rozwiązaniem w niewielkich ogródkach, gdyż zajmują dość dużo miejsca (nawet do 4 m szerokości). Są również mniej gęste niż żywopłoty formowane, stąd mogą nie stanowić odpowiedniej ochrony przed wścibskim okiem sąsiadów i przechodniów oraz nie chronią tak dobrze przed wiatrem, kurzem i hałasem jak żywopłoty wymagające regularnego przycinania. Wadą żywopłotów swobodnych jest także tendencja do ogałacania się od dołu oraz mniej gęsta osłona zimą.

 

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz