Zielona herbata naturalnym spalaczem tłuszczu

Według najnowszych badań opublikowanych przez The Journal of Nutrition antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie wzmagają spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń. Zielona herbata zawdzięcza swe szerokie właściwości zdrowotne bogatej zawartości katechin, związków należących do grupy flawonoidów. Katechiny są silnymi antyoksydantami, zapobiegającymi utlenianiu złego cholesterolu (LDL), miażdżycy, zakrzepom, działającymi przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i spowalniająco na procesy starzenia.

Zielona herbata naturalnym spalaczem tłuszczu

Według najnowszych badań, opublikowanych przez The Journal of Nutrition, antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie wzmagają spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń.

Zielona herbata zawdzięcza swe szerokie właściwości zdrowotne bogatej zawartości  katechin, związków należących do grupy flawonoidów. Katechiny są silnymi antyoksydantami, zapobiegającymi utlenianiu złego cholesterolu (LDL), miażdżycy, zakrzepom, działającymi przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i spowalniająco na procesy starzenia. Fermentacja herbaty, czyli proces produkcji herbaty czarnej, pozbawia ją tych niezwykle cennych dla zdrowia substancji. W związku z czym herbata niesfermentowana (zielona) bogata jest w katechiny, a sfermentowana (czarna) w ich utlenione pochodne, zwane teaflawinami oraz tearubiginami, które nie wykazują już tak silnego działania antyoksydacyjnego.

Katechiny z zielonej herbaty pomagają spalić „brzuszek”

Wyniki badań naukowych prowadzonych przez naukowców z American Society of Nutrition wskazują, że picie napoju zawierającego katechiny (625mg/d) pobudza spalanie tłuszczu podczas wysiłku fizycznego, zwłaszcza w części brzusznej.

W doświadczeniu, trwającym 12 tygodni, brało udział 100 osób w wieku 21 – 65 lat, z czego ok. połowę stanowiły kobiety.  Część badanych otrzymywała 500 ml napoju zawierającego  625mg katechin, a część placebo. W obydwu grupach poziom kofeiny w podawanych napojach był identyczny. Badani zobowiązali się do wypijania najwyżej dwóch napojów kofeinowych dziennie. Wszyscy uczestnicy doświadczenia brali udział w trzech sesjach ćwiczeń fizycznych o umiarkowanym poziomie wysiłku, w tygodniu, co dawało w sumie 180 minut aktywności fizycznej tygodniowo.

Końcowe wyniki badania wskazują, że poziom masy ciała i obwód talii spadł bardziej w grupie spożywającej napój z zawartością katechin. Zdaniem naukowców katechiny są naturalnym spalaczem tłuszczu wzmacniającym rezultat osiągnięty ćwiczeniami fizycznymi.

Regularne picie zielonej herbaty pomaga w spaleniu zbędnego tłuszczyku, zwłaszcza w talii, ale tylko przy równoczesnym uprawianiu ćwiczeń fizycznych. Aktywność ruchowa jest podstawowym czynnikiem wpływającym na poziom tkanki tłuszczowej organizmu. Katechiny, są jedynie czynnikiem wspomagającym spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń. Zielona herbata nie spali tłuszczu za nas, ale może nam w tym pomóc.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

2 komentarze

Dodaj komentarz