Zawieszka do pokoju dziecięcego

Zawieszka będzie uroczym dodatkiem do pokoiku malucha. Jest prosta w wykonaniu a efekt końcowy na pewno da wiele satysfakcji twórczyni. Zawieszka z masy solnej jest bezpiecznym obrazkiem, gdyż nie ma obawy, że się potłucze i skaleczy dziecko. To również doskonały pomysł na prezent jak i sposób na świetną, kreatywną zabawę z dzieckiem.

Zawieszka do pokoju dziecięcego

Zawieszka będzie uroczym dodatkiem do pokoiku malucha. Jest prosta w wykonaniu, a efekt końcowy na pewno da wiele satysfakcji twórczyni.  Zawieszka z masy solnej jest bezpiecznym obrazkiem, gdyż nie ma obawy, że się potłucze i skaleczy dziecko. To również doskonały pomysł na prezent jak i sposób na świetną, kreatywną zabawę z dzieckiem.

Co będzie nam potrzebne:

  • Sól
  • Mąka
  • Serwetka papierowa z dziecięcym motywem
  • Klej wikol lub klej do decoupage
  • Kolorowa rafia naturalna
  • Płaski pędzel
  • Lakier bezbarwny akrylowy

Krok 1

Przygotuj masę solną według przepisu na masę solną.

Krok 2

Połóż ciasto na folii aluminiowej i rozwałkuj na grubość ok. 0,5 cm. Za pomocą szklanki wytnij dwa koła i jedną zawieszkę, za pomocą nożyka według powyższego wzoru.

W górnej części każdej ozdoby zrób dziurkę np. za pomocą patyczka lub drugiej strony pędzelka.

Nie ściągaj zawieszek z folii, gdyż ciasto jest jeszcze bardzo miękkie i może się zdeformować. Możesz wsadzić zawieszki razem z folią do piekarnika rozgrzanego do temp. Max, 100%. Podczas suszenia masy, często sprawdzaj czy się nie przypala.

Możesz również suszyć masę solną na świeżym powietrzu, najlepiej w pobliżu kaloryfera, od czasu do czasu przewracając zawieszki. Potrwa to jednak kilka dni.

Krok 3

Wycinamy motyw z serwetki

Technika użyta do zdobienia zawieszek nazywana jest techniką serwetkową lub decoupage.

Dokładnie wycinamy motyw z serwetki. Jeśli naklejamy serwetkę na jasne tło, dobrze byłoby, żeby serwetka również miała jasne tło. Wówczas po naklejeniu papieru na zawieszkę, nie będzie on się nieestetycznie odznaczał. Bardzo ważne jest dokładne wycięcie motywów, wzdłuż ich krawędzi. Gwarantuje to, że rysunek po naklejeniu nie będzie się praktycznie odznaczał, a całość sprawi wrażenie namalowanego obrazka.


Krok 4

Naklejamy motyw na zawieszkę

Po wycięciu motywu rozwarstwiamy serwetkę. Potrzebna będzie nam tylko jej wierzchnia warstwa. Przykładamy motyw do zawieszki i delikatnie smarujemy klejem. Od środka ku brzegom. Jest to najtrudniejsza część naszej pracy. Należy uważać, by nie potargać serwetki, nie zrobić w niej dziury oraz delikatnie usunąć wszelkie nierówności i pęcherzyki powietrza. Gdy już zaczniemy nakładać klej, nie można już serwetki przesunąć, dlatego ważne jest również, by przed klejeniem ułożyć motyw w odpowiednim miejscu. Klej przeniknie przez papier i przyklei motyw do zawieszki.

Krok 5

Lakierowanie zawieszek

Gdy motyw serwetkowy na zawieszkach całkowicie wyschnie, przystępujemy do lakierowania. Możemy użyć lakieru akrylowego, transparentnego (dostępny w marketach budowlanych). Nakładamy trochę lakieru na talerzyk i lakierujemy nakrętkę. Najlepiej użyć do tego celu płaskiego pędzelka. Nakładamy lakier równoległymi pociągnięciami. Kolejną warstwę lakieru możemy nanieść, gdy wcześniejsza wyschnie. By osiągnąć końcowy efekt powinny wystarczyć 2 warstwy lakieru.

Do wykończenia i zabezpieczenia powierzchni możemy też użyć fiksyny akrylowej w sprayu, która jest łatwiejsza w użyciu.

Gdy lakier wyschnie pozostaje nam jeszcze zawiązać wstążeczki z pomarańczowej rafii na naszych obrazeczkach. Możemy każdą z zawieszek powiesić osobno lub połączyć je za pomocą sznureczka w efektowną całość.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz