Zanieczyszczenie powietrza a alergia u dzieci

Zanieczyszczenie powietrza wywiera niekorzystny wpływ na zdrowie poprzez wywoływanie stanów zapalnych w organizmie. Ruch uliczny jest jednym z głównych czynników sprawczych zanieczyszczenia powietrza. Jak sugerują najnowsze wyniki badań opublikowane w Environmental Health Perspectives, zanieczyszczenie powietrza spalinami samochodowymi wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Zanieczyszczenie powietrza a alergia u dzieci

Choroby alergiczne należą do jednych z głównych chorób cywilizacyjnych. Choruje na nie do 30% populacji.  Częstość występowania alergii diametralnie wzrosła wraz ze wzrostem urbanizacji i industrializacji miast, stąd za główny czynnik sprawczy tej choroby od dawna podejrzewano wzrost zanieczyszczenia powietrza.

Najnowsze badania prowadzone przez Niemieckie Centrum Badań nad Środowiskiem Naturalnym i Zdrowiem przy Instytucie Epidemiologii w Monachium pod przewodnictwem Joachima Heinricha dowodzą, że zanieczyszczenie powietrza ma niebagatelny wpływ na rozwój alergii i astmy u dzieci. Jak podkreślają naukowcy, stałe przebywanie dzieci w sąsiedztwie głównych dróg o dużym natężeniu ruchu zwiększa ryzyko pojawienia się alergii o ponad 50%.

Badaniem nad wpływem zanieczyszczenia powietrza na pojawienie się alergii objęto 2900 czterolatków i 3000 sześciolatków na terenie Monachium. Zbadano stan zdrowia dzieci, ilość alergii i wyniki skonfrontowano z odległością od głównych dróg gospodarstw domowych, w których mieszkały dzieci. Wnioski płynące z badań wyraźnie wskazują na związek miedzy alergią dzieci i sąsiedztwem dróg o dużym natężeniu ruchu. Okazało się, że ryzyko alergii rośnie wraz ze zmniejszaniem dystansu gospodarstw domowych do głównych dróg miasta. Dzieci mieszkające w odległości mniejszej niż 50 metrów od ruchu drogowego mają największe prawdopodobieństwo wystąpienia astmy o podłożu alergicznym.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz