Zakładamy skalniak

skalniak - rojnik

Zakładamy skalniak

„Skalniak” to może nieodpowiednie słowo, raczej „rabatę z kamieniami” 🙂 Nie jest to bowiem typowy skalniak, który składa się z fury kamieni i niewielkiej ilości ziemi. Tutaj jednak stosunek ziemi do kamieni jest odwroty. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Miałam do dyspozycji większe kamienie, jednak nie dałam rady ich przenieść na miejsce docelowe (nie wtargałam ich też na taczkę).

Zakładamy skalniak

Za pozostawieniem skalniaka w tej formie przemawiały też względy bezpieczeństwa. Rabata znajduje się tuż przy głównym wejściu i uczęszczanym chodniku. Obawiałam się tego, że biegające dzieciaki wywrócą się i rozwalą głowę o te wielkie skały, dlatego dałam sobie z nimi na razie spokój. Mimo braku idealnych warunków skalniakowych mam nadzieję, że rośliny będą się tu czuły dobrze.

Marzy mi się także mały, a raczej miniaturowy skalniaczek, który tworzy się na niewielkim obszarze np. w donicy, szklanej misy lub dzbanie. Jak tylko znajdę chwilę czasu to przygotuję taki na taras.
Zakładamy skalniak

Sukulenty

Uwielbiam sukulenty! Ich gruboszowate liście mają niezwykłe kształty. Latem pojawiają się także bardzo dekoracyjne kwiaty. To takie małe dzieła sztuki… Rośliny te cenię także za łatwość w uprawie. Nie wymagają urodzajnej gleby, ani częstego nawadniania. Szybko rosną i pełnią funkcję zadarniającą, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi chwastów.

Zakładamy skalniakSadzonka rozchodnika okazałego. Teraz jest jeszcze niepozorny, ale latem stanie się prawdziwą ozdobą skalniaka.

Kamienie

Kamienie i skałki na skalniaku pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również praktyczną, bowiem kumulują ciepło w ciągu dnia i oddają je do gleby w trakcie wieczora oraz nocy. Dzięki temu ziemia dłużej jest ciepła, a skoki temperatur mniejsze. Dodatkowo kamienie i żwir zapobiegają panoszeniu się chwastów oraz utracie wilgoci z gleby. Warto zadbać o to, by kamienna ściółka dokładnie pokrywała całą ziemię, tak by nasiona niechcianego zielska nie mogły się zadomowić. Ten etap pracy jeszcze przed nami. Trzeba będzie ułożyć jeszcze duuużo kamyczków 🙂

Zakładamy skalniak Rozchodnik biały (Sedum album 'Laconicum’) – ma piękne, gruboszowate liście w kolorze ciemno-czerwonym. 

Rośliny na skalniak

Podczas projektowania mojego skalniaka zależało mi na dużej różnorodności roślin. Dalego posadziłam wiele gatunków rozchodników m.in. rozchodnik biały, kamczacki, kaukaski, okazały, oregoński, grubopędowy, ościsty i ostry. Na rabacie znalazły się także: skalnica gronkowa, rojnik murowy, rojniczek włochaty, delosperma i karmnik ościsty.

Zakładamy skalniak Karmnik ościsty – tworzy niezwykle dekoracyjne, zielone „poduchy”. Sprawdzi się dobrze zarówno w ogrodzie naturalistycznym jak i nowoczesnym. Wymaga więcej wilgoci niż rozchodniki, czy rojniki, wiec warto zadbać, by miał odpowiednią ilość żyznej ziemi.

Nie zabrakło także macierzanek. Posadziłam macierzankę piaskową, wczesną i cytrynową. Centralną część skalniaka zdobi santolina cyprysikowata, szałwia lekarska, aster tongolski i wielosił błękitny, a także goździki: pierzasty oraz kropkowany.

Zakładamy skalniak Sadzonki astra tongolskiego – roślina rośnie dobrze tylko na mocno przepuszczalnym podłożu (warstwa żwiru obowiązkowo pod nasadzenia).  Prezentuje się najlepiej w dużych kępkach.  Na zimę warto zabezpieczyć gałązkami lub agrowłókniną.

Zakładamy skalniak

Rośliny wyższe umiejscowiłam w środkowej części trójkątnego skalniaka, by lepiej je wyeksponować oraz dobrze wkomponować pomiędzy pozostałych mieszkańców skalnego zakątka.

O czym warto pamiętać tworząc skalniak?

Większość roślin skalnych lubi stanowiska słoneczne, dlatego przy wyborze miejsca na skalniak należy wybrać teren, który przez większość dnia znajduje się w pełnym słońcu. Sukulenty źle znoszą częste zalewanie, stąd warto zadbać o odpowiedni drenaż, układając pod ziemią warstwę kamieni, żwiru lub piasku. Przed przystąpieniem do sadzenia roślin trzeba teren dokładnie przekopać i oczyścić z chwastów. Pamiętajmy, by nie umiejscowić sadzonek zbyt ciasno. Należy zapewnić roślinom przestrzeń do rozwoju. Po posadzeniu sadzonek trzeba je regularnie podlewać, aż się dobrze ukorzenią.

Zakładamy skalniak

Skalniak można stworzyć dosłownie wszędzie. Nie trzeba wcale mieć ogrodu. Można go utworzyć w donicy okiennej lub na balkonie. Kiedyś zrobiłam skalniak na starym tarasie – wyszedł rewelacyjnie i przykrył brzydką, betonową wylewkę.

Skalna rabata to także świetne miejsce do uprawy śródziemnomorskich ziół takich jak tymianek, rozmaryn i oregano.

Zakładamy skalniak Czeka mnie jeszcze sporo pracy w tym ogrodzie…


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz