Zakładamy żywopłot
Wprawdzie rzadko już znajduje zastosowanie w tworzeniu osławionych labiryntów, częściej bywa po prostu zieloną i trwałą osłoną ogrodowych granic. I choć żywopłot w naszych ogrodach pojawia się często, szerokie spektrum roślin, z jakich możemy go stworzyć, sprawia, że nadal pozostaje rozwiązaniem bardzo oryginalnym.
Żywopłot
Zanim zdecydujemy się na właśnie taki zielony parawan musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Na czym zależy nam najbardziej? Atrakcyjny wygląd, łatwość utrzymania żywopłotu czy może jego zalety osłaniające? Ważne jest także miejsce, w jakim planujemy nasze ogrodzenie stworzyć. Odpowiedzi na te pytania zdecydowanie ułatwią wybór – z jakich roślin powinniśmy skorzystać.
Jeśli posiadamy mały ogród nie decydujmy się na żywopłoty bardzo wysokie, bo przytłumią działkę i sprawią, że stanie się ona mroczna.
Jakie rośliny?
Zakładając żywopłot możemy wybrać rośliny liściaste, iglaste lub liściaste zimozielone. Jeśli planujemy uformować nasz żywopłot w fantazyjne kształty, zdecydujmy się na rośliny o giętkich pędach. Modrzew europejski, choina kanadyjska, buk zwyczajny, dereń jadalny, głóg, czy grab pospolity. Dobrym wyborem będzie także forsycja, irga błyszcząca, tawuła czy jałowce.
Zdecydowanie najbardziej popularny jest żywopłot grabowy. To roślina silnie rosnąca, dlatego wymaga częstego cięcia. Inną często spotykaną rośliną żywopłotową jest ligustr pospolity – ma silnie rosnące pędy ale bardzo dobrze znosi cięcie. Podstawową wadą obu tych roślin jest jednak ich mało atrakcyjny wygląd zimą, obie zrzucają bowiem w tym okresie liście.
Jeśli interesuje nas stworzenie żywopłotu niskiego powinniśmy zdecydować się na krzewy wolnorosnące. Podstawową zaletą takiego wyboru jest mniejsza częstotliwość ich cięcia, co znacznie ułatwia pielęgnację naszego naturalnego parawanu. Wybierzmy więc np. pięciornik krzewisty, lilak, berberys Thunberga czy bukszpan.
Jeśli zakładamy żywopłot z potrzeby osłonięcia od hałasu czy ulicznego kurzu zdecydujmy się na rośliny wysokie. W tym celu odpowiednie będą świerki pospolite, żywotniki zachodnie, cypryśniki, cisy i jałowce- chińskie i pospolite.
Jeśli natomiast zależy nam na szybkim efekcie zdecydujmy się na zimozielone pnącza- którąś z odmian bluszczu.
Kiedy zakładać żywopłot?
Termin sadzenia żywopłotów zależy od rośliny na jaką się zdecydujemy. Zwykle najodpowiedniejsza w tym celu jest jesień. Pamiętajmy jednak, by nie decydować się na to zbyt późno – rośliny powinny mieć czas na przygotowanie się do zimy. Październik to w zasadzie ostatni moment na te ogrodowe rewolucje. W przypadku iglaków terminem odpowiedniejszym jest wiosna.
Jak sadzić?
Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniej rozstawy roślin. Żywopłot nie może być bowiem zbyt rzadki – szczególnie jeśli zależy nam na szczelnej osłonie. Z kolei rośliny rosnące za blisko siebie również nie spełnią swojej funkcji. Decyzja ta zależy oczywiście od rodzaju rośliny z jakiej zakładamy żywopłot, ale także od wysokości jaką chcemy docelowo uzyskać. Na ogół panuje zasada – im wyższe tym rzadziej sadzone. Wybierając żywopłotową roślinę zwróćmy więc uwagę na charakterystykę jej systemu korzeniowego i rozłożystość korony.
Pielęgnacja
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku żywopłotu jest jego cięcie. Jeśli zdecydowaliśmy się na żywopłot formowany, dla własnej wygody powinniśmy doprowadzić żywopłot do wysokości maksymalnie 2 m. W przeciwnym wypadku jego pielęgnacja będzie zdecydowanie utrudniona. Pierwsze cięcie żywopłotu powinniśmy przeprowadzić wiosną – jeśli sadziliśmy rośliny jesienią. Ważne jest, by dać roślinie czas na przyjęcie się na nowym stanowisku, a jednocześnie nie opóźnić momentu pierwszego formowania pędów.
Zabieg ten powtarzamy kilka razy w sezonie. Pamiętajmy jednak by nie przycinać roślin (szczególnie młodych) zbyt późną jesienią, ponieważ nie zdążą się odpowiednio przygotować do zimy.
Małgorzata Kijak
Dodaj komentarz