Łysienie typu męskiego

Łysienie typu męskiego

Łysienie typu męskiego

Łysienie męskie androgenowe jest to trwała utrata włosów rozpoczynająca się od kątów czołowych i na szczycie głowy. Nie jest to w zasadzie schorzenie, gdyż występuje w rozmaitym stopniu u większości mężczyzn powyżej 40 roku życia. Często poprzedzone jest w młodszym wieku łojotokiem lub łupieżem tłustym.

Przyczyny łysienia typu męskiego

Główną przyczyną łysienia typu męskiego są czynniki genetyczne i hormonalne W świetle najnowszych badań wydaje się, że decydujące znaczenie mają czynniki genetyczne. Bardzo często można przewidzieć typ łysienia spoglądając na swoich najbliższych. Drugim istotnym czynnikiem w procesie łysienia odgrywają hormony płciowe – androgeny. Najważniejszym z nich jest testosteron.

Z racji na fakt, że główna ilość androgenów produkowana jest w jądrach, ten rodzaj łysienia dotyka wyłącznie mężczyzn i niemal nigdy nie występuje w przypadku kobiet czy dzieci. W przypadku łysienia typu męskiego to aktywny metabolit testosteronu – dihydrotestosteron odpowiedzialny jest za wypadanie włosów. Na proces przemiany testosteronu w dihydrotestosteronten wpływa enzym określany jako 5 -alfa- reduktaza. Hormon ten jest syntetyzowany przez komórki w mieszku włosowym co prowadzi do miniaturyzacji włosa.

Włos traci barwnik, zmniejsza się jego średnica oraz stopniowo zanika. Warto zaznaczyć, że mieszki włosowe okolicy potylicznej są odporne na działanie testosteronu i w związku z tym włosy z okolicy potylicznej nigdy nie wypadają. Negatywne działanie dihydriotestosteronu zmienia czas trwania poszczególnych etapów życia włosa. Skraca on fazę wzrostu- anagen, przez co włos staje się cieńszy, natomiast mieszek włosowy przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry. W skutek zmian dochodzi również do zaburzenia procesu odrastania. Nowe włosy przypominają wówczas wyłącznie tzw meszek.

Genetyczna nadwrażliwość na dihydrotestosteron wpływa na kurczenie się mieszków włosowych wskutek czego opóźnieniu ulega proces produkcji zdrowych włosów, a w rezultacie zostaje on całkowicie zahamowany.

Pacjenci, u których stwierdzono podwyższony poziom dihydrotestosteronu w skórze głowy, doświadczają skrócenia fazy rozwoju włosów. Łysieniu typu męskiego towarzyszy także przetłuszczona skóra głowy, będąca wynikiem nadmiernego wydzielania łoju skórnego. Z innych przyczyn łysienia można wymienić niedobór mikro- i makroelementów a szczególnie cynku.

Objawy łysienia typu męskiego

Pierwsze objawy łysienia androgennego mogą ujawniać się już w wieku nastoletnim, Włosy w znacznym stopniu mogą wypadać już nawet kilkunastoletnim chłopcom. Wyraźnym symptomem chorobowym jest rozpoczęcie procesu cofania się linii włosów, obejmującego obszar na skroniach i czole. W dalszej kolejności proces zaczyna obejmować całą powierzchnię skóry głowy, w efekcie doprowadzając do całkowitej utraty włosów.

W niektórych przypadkach łysienie dotyczyć może tylko okolicy szczytu głowy. Dolegliwość utraty włosów rozpoczyna się najczęściej u mężczyzn między 20-30 rokiem życia. Proces przebiera charakter falowy tj objawia się wzmożonym wypadaniem włosów w danym okresie czasowym. Etapy nadmiernego wypadania włosów powtarzane są około raz do dwóch razy w ciągu roku. Kolejnym etapem choroby jest jej nawrót występujący z reguły pomiędzy 35, a 45 rokiem życia. Wówczas nadmierne wypadanie włosów trwa z reguły od 3 do 4 lat.

Leczenie łysienia typu męskiego

Pomimo wieloletnich badań naukowych nie została opracowana jednoznaczna terapia umożliwiająca osiągnięcie pełnych sukcesów w przebiegu leczenia. Ma to bezpośredni związek z faktem, iż określona grupa mieszków włosowych posiada przypisany konkretny kod genetyczny przyczyniający się do reagowania na obecność męskich hormonów. Leczenie zachowawcze jest mało skuteczne .

Wskazane jest postępowanie przeciwłojotokowe i przeciwbakteryjne, jeżeli współistnieje łojotok. Lekiem, który wzbudza duże zainteresowanie jest minoksydyl. Mechanizm działania leku polega prawdopodobnie na rozszerzeniu drobnych naczyń obwodowych.

Pewien odrost włosów rozpoczyna się po kilku miesiącach. Kosmetycznie korzystne wyniki uzyskuje się tylko w ok 10% przypadkach, aczkolwiek pewną poprawę stwierdza się w 20 % przypadków. Po zaprzestaniu leczenia włosy ponownie wypadają, a proces łysienia nadal następuje.

W przypadku mężczyzn zalecane jest używanie 5% roztworu Minoxidilu. Finasteryd jest lekiem , który w przypadku łysienia typu męskiego ma potwierdzona skuteczność w licznych badaniach klinicznych. Lek ten działa w ten sposób, że hamuje działanie enzymu- 5-alfareduktazy przez co zmniejsza się ilość aktywnego testosteronu. Stosując finasteryd należy pamiętać o działaniach niepożądanych podczas zażywania tego leku.

W przypadku łysienia stosowana jest również mezoterapia igłowa, osocze bogato płytkowe oraz doustne suplementy diety, głównie cynk. Pomimo wielu sposobów w zwalczaniu łysienia, obecnie przeszczep włosów jest jedyną sprawdzoną i godną polecenie metoda leczenia, która zapewnia naturalne oraz trwałe efekty .


Artur Sandelewski

Autor: Artur Sandelewski

Lekarz medycyny estetycznej Dr n. Med Artur Sandelewski specjalista chirurgii ogólnej. Dr A.Sandelewski ukończył wydział lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Następnie przez 15 lat pracował na oddziale chirurgii ogólnej zdobywając tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. Od 8 lat dr A. Sandelewski aktywnie interesuje się medycyną estetyczną. Potwierdzeniem tego faktu jest uzyskany tytuł lekarza medycyny estetycznej nadany przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Obecnie główne zainteresowanie dr A.Sandelewskiego skupia się na chirurgii odtwórczej włosów- transplantacji włosów. W 2012 został członkiem International Society of Hair Restoration Surgery ( ISHRS). Kompetencja, zaagnażowanie, zdowolenie pacjentów pozwalają na dalsze realizowanie zamierzonego rozwoju.

esteurodaEsteuroda Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
www.esteuroda.pl | www.przeszczepwlosow.org.pl
tel. + 48 600-758-663
e-mail: info@esteuroda.pl | info@przeszczepwlosow.org.pllogoscan

TAGI: ,

Dodaj komentarz