Wywiad z Joanną Dąbrowską – Świąteczna akcja „A MY DO BETLEJEM” fundacji AND I AM UP dla dzieci z zespołem Downa

Świąteczna akcja „A MY DO BETLEJEM” fundacji AND I AM UP dla dzieci z zespołem Downa

Wywiad z Joanną Dąbrowską – Świąteczna akcja „A MY DO BETLEJEM” fundacji AND I AM UP dla dzieci z zespołem Downa

Wywiad z Joanną Dąbrowską, mamą 7-letniego Artka z zespołem Downa, prezesem fundacji AND I AM UP, której celem jest reaktywacja Poradni dla Dzieci z zespołem Downa przy Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Wywiad z Joanną Dąbrowską – Świąteczna akcja „A MY DO BETLEJEM” fundacji AND I AM UP dla dzieci z zespołem Downa

Wybrałyśmy się na wspólny spacer by porozmawiać o tym jak można pomóc dzieciom z zespołem Downa oraz o zbliżającym się wydarzeniu, jakim jest charytatywny spektakl familijny „A MY DO BETLEJEM”, który odbędzie się 21 grudnia w Teatrze Rampa.

Świąteczna akcja „A MY DO BETLEJEM” fundacji AND I AM UP dla dzieci z zespołem Downa

Fundacja „AND I AM UP” przygotowuje się do kolejnej edycji świątecznego spotkania charytatywnego. Czy w tym roku, podobnie jak w zeszłym odbędzie się ono w Teatrze Rampa?

Kolejna, V już edycja Wydarzenia kulturalnego „ A MY DO BETLEJEM”, odbędzie się tradycyjnie 21 grudnia w Teatrze Rampa na Targówku, za co serdecznie dziękuję Dyrektorowi Teatru Rampa, Witoldowi Olejarzowi, człowiekowi wielkiego serca, otwartego na potrzeby niepełnosprawnych dzieci. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.

Świąteczną akcję fundacji wsparła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska…

Tak. Jak co roku, gala rozpocznie się od odczytania oficjalnego listu Małżonki Prezydenta RP,  Anny Komorowskiej, opiekującej się fundacją. Zawsze czuję ogromne wzruszenie odczytując jej ciepłe słowa, ponieważ jest wielką orędowniczką podniesienia polskich standardów opieki nad niepełnosprawnymi dziećmi do obowiązujących europejskich. Pieniądze ze sprzedaży zaproszeń-cegiełek przeznaczone zostaną na reaktywację Poradni dla Dzieci z zespołem Downa przy Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Co będzie się działo w tym roku?

Świąteczny spektakl w Teatrze Rampa, który jest nie tylko współorganizatorem, ale patronuje całemu projektowi, wraz z tzw. przerwą kulturalną, połączoną z loterią fantową dla dzieci i emocjonującą aukcją charytatywną, jest zwieńczeniem przygotowań kilku ostatnich miesięcy, w które włączyły się gwiazdy tak wielkiego formatu, jak piosenkarka Alicja Majewska i Bolesław Błaszczyk ze słynnej Mozart Group, użyczając swego wizerunku na potrzeby kampanii medialnej. Nie uściśniemy im dłoni na tegorocznym wydarzeniu, ale możemy wylicytować płytę z osobistym autografem Alicji Majewskiej, piosenkarki, za której niepowtarzalnym głosem kryje się autentyczne ciepło i wielka wrażliwość.

Formuła V edycji niewiele się zmienia w stosunku do lat poprzednich?

Tak, to prawda… Galę poprowadzi na stałe współpracujący z fundacją, znany aktor teatralny i filmowy, Maciej Gąsiorek, po prezentacji listu Pani Prezydentowej, rozpoczynającej ten niepowtarzalny wieczór. Następnie magia Świąt Bożego Narodzenia na nowo, choć jak zawsze, wzruszy nas w spektaklu, który co roku grają dla niepełnosprawnych dzieci wspaniali aktorzy z Targówka.

Magiczny czar części I-szej, porwie nas ze zdwojoną siłą w części II-giej. Jednakże wesoła przerwa kulturalna pomiędzy obiema częściami pozwoli nam zachować duchową równowagę: loteria fantowa dla naszych milusińskich zawsze przyciąga uwagę atrakcyjnymi fantami;  jest możliwość zakupu przepięknych kart świątecznych, wykonanych przez dzieci z ząbkowskiego przedszkola „Skrzat”, za co, korzystając z okazji, składam podziękowania na ręce Dyrektor Jolanty Salak; można zjeść pyszne ciastko domowego wypieku, podelektować się kawą lub czekoladą na gorąco oraz ugasić pragnienie dobrym sokiem owocowym.

Jakich jeszcze atrakcji mogą się spodziewać widzowie spektaklu?

Gościnnie wystąpi w przerwie znany  Kwartet Primo Incontro  Warszawskiej Opery Kameralnej. Mistrzowie instrumentów uraczą nas repertuarem na najwyższym, światowym już poziomie. Tak więc harmonia ciała i ducha gwarantowana.

W ramach świątecznej akcji „ A MY DO BETLEJEM” odbędzie się także aukcja…

Tak. Drugą część spektaklu poprzedzi aukcja charytatywna, która wyzwala wielkie porywy serca i autentyczne emocje. Zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku nową, świąteczną tradycję naszego wydarzenia, a mianowicie zbiórkę pieniędzy dla dwójki, tym razem, podopiecznych fundacji, z przeznaczeniem na ich leczenie i rehabilitację. Są to dzieci z zespołem Downa, mające dodatkowe poważne problemy zdrowotne: m.in. zaleczoną białaczkę, problemy autystyczne i problemy z sercem. Pieniądze uzyskane z aukcji przeznaczamy więc dla  tych dzieci – wspaniałych, wyjątkowych i kochanych –  takich samych jak wszystkie zdrowe dzieci, tylko potrzebujących większego społecznego wsparcia, serca, sympatii i troski.

Oddech złapiemy podczas zabawy kończącej aukcję, zorganizowanej z myślą, m.in. o młodzieży, ale przeznaczonej oczywiście dla wszystkich uczestników wieczoru. Szczęśliwcy, którym uda się złapać piłeczkę, dostaną wspaniałe prezenty od szlachetnych darczyńców, sponsorów tegorocznej Gali. Z żalem pożegnamy wszystkich „ Wielkich o wielkim sercu” po niezapomnianej, drugiej części spektaklu.

Jak udaje się fundacji realizować tak trudną misję jakiej się podjęła?

Rzeczywiście bywa różnie. Naszą fundację wspiera jednak szlachetna, niezawodna, żelazna „ Drużyna Pierścienia”. Tak określiłabym  wszystkie wspierające nas rokrocznie warszawskie, ząbkowskie i wołomińskie firmy i instytucje, niosące pomoc i przyjazne niepełnosprawnym dzieciom. Warto promować m.in. prywatną przedsiębiorczość o „ludzkiej twarzy”. Instytucje i firmy, które angażują się w inicjatywy charytatywne, pomagając tworzyć sprawniejsze, lepiej funkcjonujące społeczeństwo obywatelskie, zasługują na uznanie i pierwszeństwo wyboru. Są to podmioty gospodarcze o maksymalnym stopniu wiarygodności, a w dzisiejszych czasach to właśnie uczciwość, przewidywalność i wypłacalność są najlepiej sprzedającą się marką.

Świąteczna akcja „A MY DO BETLEJEM” fundacji AND I AM UP dla dzieci z zespołem Downa

Przypomnijmy. Ile pieniążków udało się zebrać dla dzieci z zespołem Downa ostatnim razem?

Ponad sześć tysięcy. Tyle samo dołożyli nam Szwajcarzy z międzynarodowego Klubu Kiwanis, tytułem zaliczki, na projekt reaktywacji poradni, który zadeklarowali się sfinansować, m.in. dzięki inicjatywie Pani Prezydentowej Komorowskiej.

Jak postrzegasz odbiór społeczny działań w jakie jest zaangażowana Fundacja „AND I AM UP”?

Stajemy się społeczeństwem otwartym na „inność” rozumianą m.in. jako niepełna sprawność, dysfunkcyjność w różnych sferach. Człowiek  jest wspaniałą istotą, potrafi kochać. Miłość jest tą siłą, która motywuje ludzi do działania. Większa świadomość społeczna w zakresie zrozumienia istoty niepełnosprawności, a tym samym „oswojenia” problemu, wynika z ogólnoświatowej tendencji przełamywania tabu w tym zakresie.

O niepełnosprawności można mówić przez pryzmat sukcesu. Postrzegać ją, jako przyczynek do wszelkiego pozytywnego działania i szeroko pojętych zmian na lepsze, szczególnie w obszarze przestrzeni społecznej.

Temu „oswajaniu” niepełnosprawności sprzyja też szeroko pojęta kultura…

Zawsze, kiedy oglądam z moim synkiem disneyowskiego „Tarzana”, jedna z piosenek działa na mnie jak wyciskacz łez:
„Mówią, żeś człowieka syn,
Nie poddawaj się i idź,
Czeka ciebie świat, a w nim
Przyjdzie ci człowiekiem kiedyś być”.

Ogromne wzruszenie chwyta mnie za gardło, gdy uświadamiam sobie, jakim trudnym wyzwaniem jest nabywanie świadomości całoczłowieczeństwa (szczególnie dla nie w pełni sprawnych dzieci), dorastanie do pełnienia określonych ról, świadomość odpowiedzialności za innych.

Czy nadal chcemy pomagać? Czy jesteśmy społeczeństwem otwartym na taką charytatywną inicjatywę?

Całe życie uczymy się „przekraczania siebie”, dochodząc do życiowej prawdy drogą zadumy i refleksji, albo prób i błędów: człowiek nie jest samotną wyspą, nie potrafi sam z siebie być szczęśliwy w oderwaniu od innych, jako dziecko potrzebuje miłości i wsparcia, aby realizować się w życiu dorosłym przede wszystkim poprzez miłość.

Wywiad z Joanną Dąbrowską – Świąteczna akcja „A MY DO BETLEJEM” fundacji AND I AM UP dla dzieci z zespołem Downa

Pozytywne uczucia otwierają człowieka na potrzeby innych, ma szlachetną ambicję wspierania wszelkich pozytywnych inicjatyw. Pomagając potrzebującym „buduje” siebie, wykuwa swoje człowieczeństwo, nadając życiu właściwy kierunek i prawdziwy sens.

Taki jest człowiek od zarania dziejów po współczesność. Przede wszystkim wrażliwy. Jest jednak wiele czynników „stępiających”, czy znoszących zupełnie tę wrażliwość, którą z czasem zastępuje obojętność, wyrachowanie, bądź egoizm. Tak się dzieje, kiedy „gubimy” siebie, przedkładając spodziewany zysk nad bezinteresowność, godność. W końcu „nie samym chlebem żyje człowiek”.

Strasznie górnolotnie się rozgadałam. Myślę, a raczej uważam, że ludzie są na ogół bardzo porządni, przyzwoici… chcą pomagać, uczą pozytywnej tolerancji „inności” swoje dzieci.

W jaki sposób udaje Ci się z roku na rok skupiać wokół fundacji coraz większe grono ludzi dobrej woli?

Trzeba umieć ludzi poprosić o pomoc, mając pełną świadomość, że nie można zawieść zaufania. Wykupiona cegiełka w darze na sprzęt medyczny, czy poradnię, musi być spożytkowana na realizację tego właśnie, deklarowanego wraz z prośbą o konkretną finansową pomoc, celu. Radość z odniesionego sukcesu staje się udziałem wszystkich, którzy kiedykolwiek zdecydowali się nawet na jednorazowe wsparcie konkretnej akcji.

Tak rodzi się solidarność społeczna, przełamująca społeczną znieczulicę…

Nie żałujemy pieniędzy na zdrowie nie tylko własne, również niepełnosprawnych dzieci, bo wiemy, że  w przyszłości również one będą „budować” nasz świat, zmieniając go na lepsze swoją radością, miłością i zaufaniem.

Niepełnosprawne dzieci, to budowniczy szeroko pojętego „dobra” o niewymiernej wartości.

Pewnych rzeczy nie da się przeliczyć na pieniądze, stanowią bezsprzecznie społeczną „wartość dodaną”.

Od kiedy, gdzie i w jakich kwotach będzie można nabyć cegiełki na tegoroczne spotkanie?

Zaproszenia – cegiełki można nabyć, wysyłając zgłoszenie na adres poczty mailowej: fundacja@aiau.pl lub telefonicznie, pod numerem fundacji: 608315015.

Zapraszam serdecznie wszystkich „ Wielkich o wielkim sercu”,  do wspólnego przeżycia tego wyjątkowego wieczoru i wsparcia słusznej idei reaktywacji Poradni dla dzieci z zespołem Downa przy Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Symboliczna cena cegiełki to 100zł, cena promocyjna, ważna od dzisiaj aż do 20 grudnia 2013r. – 40 zł.

Na koniec chciałabym serdecznie podziękować Pani Joannie Wiecińskiej Prezesowi Fundacji Kręgosłupa w działaniu oraz Pani Katarzynie Rolbieckiej  za tegoroczną udaną współpracę.

Wywiad z Joanną Dąbrowską – Świąteczna akcja „A MY DO BETLEJEM” fundacji AND I AM UP dla dzieci z zespołem Downa

Relacja z III edycji (poprzedniej) akcji „A MY DO BETLEJEM”

Dane kontaktowe fundacji:

Fundacja And I am Up
tel. 608 315 015
email: fundacja@aiau.pl
http://aiau.pl/

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz