Wypełnianie ubytków w skórze

Wypełnianie ubytków w skórze

Wypełnianie ubytków w skórze

Po ukończeniu 25 lat, z każdym rokiem tracimy, aż jeden procent swojego kolagenu. Przez to nasza skóra staje się wiotka i zaczynają powstawać na niej zmarszczki, bruzdy oraz fałdy. Trzeba jednak wiedzieć, że to nie jedyna przyczyna ich powstawania. W trakcie procesu starzenia oprócz degradacji kolagenu, zanika również podskórna tkanka tłuszczowa i przebudowują się kości twarzoczaszki – to wszystko razem sprawia, że nasz wygląd zaczyna się zmieniać. Na szczęście medycyna estetyczna zna sposoby na przywrócenie skórze odpowiedniej podpory i odbudowanie jej struktury – są nimi wypełniacze.

Kolagen jest naturalnym rusztowaniem skóry. Kiedy z wiekiem zaczyna go brakować w organizmie, skóra zaczyna wiotczeć, opadać i deformować się – tak powstają nieestetyczne zmarszczki. Podobnie dzieje się, gdy nasza skóra traci swoje naturalne nawilżenie i kiedy ubywa w niej podskórnej tkanki tłuszczowej. Wypełniacze działają inaczej niż np. botoks, ponieważ nie tylko rozprostowują zmarszczki, ale przede wszystkim niwelują przyczynę ich powstawania. W efekcie wypełniają ubytki w tkance, doprowadzając do tego, że skóra na nowo jest odpowiednio podtrzymywana swoim naturalnym rusztowaniem.

Istniej kilka rodzajów wypełniaczy. Jedne z nich działają tylko przez pewien czas (są wchłaniane), inne dają trwałe efekty, utrzymujące się do momentu, aż procesy starzenia na nowo nie dadzą się we znaki. Są również wypełniacze dające natychmiastowy efekt oraz takie, których działanie jest widoczne dopiero po pewnym czasie. Spośród nich najczęściej stosowane w medycynie estetycznej są kwas hialuronowy oraz kwas polimlekowy. Oba należą do różnych grup, ale każdy z nich jest skuteczny.

Kwas hialuronowy – szybki efekt

Kwas hialuronowy jest naturalnym związkiem, występującym w ludzkim organizmie. Jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia w skórze, a przez to także za nadawanie jej jędrności i gładkości. Z wiekiem mamy go w organizmie coraz mniej, przez co zaczyna przybywać nam zmarszczek. Lekarze medycyny estetycznej stosując preparaty na jego bazie, mają pewność, że jest bezpieczny i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Pulsacyjny masażer twarzy


Wypełniacz z kwasem hialuronowym może mieć różną gęstość. Dobiera się ją odpowiednia do partii twarzy, która ma być poddana zabiegowi i efektu, jaki chce się uzyskać. Co istotne jego działanie jest widoczne natychmiast, ale efekty utrzymują się od sześciu do dwunastu miesięcy. W tym czasie kwas hialuronowy całkowicie się wchłania i trzeba powtórzyć zabieg. Oczywiście, im wypełniacz jest bardziej gęsty i oczyszczony, tym dłużej pozostanie w skórze. Gabinety medycyny estetycznej stosują kwas hialuronowy o różnym stopniu oczyszczenia, dlatego warto o to zapytać przed zabiegiem.

Kwas polimlekowy – naturalne i długotrwałe działanie

Kwas polimlekowy podobnie jak kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w naszym organizmie, ale działa inaczej, niż typowe wypełniacze. Nie maskuje efektów starzenia się skóry sztucznie wypełniając ubytki, ale stymuluje naturalną produkcję kolagenu.

Dzieje się to przez to, że wstrzyknięty kwas polimlekowy zaczyna drażnić fibroblasty, a przez to zmuszać je do syntezy tego niezwykle cennego białka. Proces produkcji kolagenu nieco trwa, dlatego na efekty działania wypełniacza trzeba poczekać. Dopiero po kilku tygodniach i miesiącach od wstrzyknięcia kwasu polimlekowego, nowopowstałe komórki i włókna powodują przyrost tkanek i w efekcie rozprostowują zmarszczki oraz bruzdy. Wypełniacz działa stopniowo, ale też w najbardziej naturalny z możliwych sposobów. Poza tym jego efekty utrzymują się nawet do dwóch lat! Jeśli zmarszczki pojawiają się znowu, to tylko dlatego, że proces starzenia ciągle postępuje.


Marek Wasiluk

Autor: Marek Wasiluk

Począwszy od 2008 roku związany jest również z medycyną estetyczną. Ukończył studia podyplomowe z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a obecnie kontynuuje studia podyplomowe z medycyny estetycznej prowadzone przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTMEiAA. Poza tym jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Ukończył również studia MBA.

Klinika Zdrowia Triclinium
Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13
02-777 Warszawa
www.marekwasiluk.pl

TAGI:

Dodaj komentarz