Wylewki betonowe w domach i mieszkaniach.
Podłożem pod okładziny podłóg (na gruncie, jak i stropów) są wylewki betonowe. Stanowią one podłoże pod wykończenie gresem, płytkami podłogowymi, panelami czy parkietami, często są także wykorzystywane do ułożenia i zatopienia w nich rurażu ogrzewania podłogowego.
Podłożem pod okładziny podłóg (na gruncie, jak i stropów) są wylewki betonowe. Stanowią one podłoże pod wykończenie gresem, płytkami podłogowymi, panelami czy parkietami, często są także wykorzystywane do ułożenia i zatopienia w nich rurażu ogrzewania podłogowego.
Wykonywane są one mechanicznie (przy większych powierzchniach przy użyciu miksokretów, listw wibracyjnych i zacieraczek) lub tradycyjnie (przy użyciu betoniarek z zacieraniem ręcznym listwami).
Wylewki betonowe realizuje się warstwami:
- w pomieszczeniach wilgotnych izolacje przeciwwilgociowe z folii wodnych, jedno lub wieloskładnikowych uszczelniaczy płynnych itp. lub z papy (najtrwalsza) czy folii budowlanych PE o gr. min 0,1 mm,
- ocieplenie – wytłumienie – ze styropianu twardego lub utwardzonych płyt wełny mineralnej gr. min. 5 cm,
- izolacje przeciwwilgociowe – folie budowlane PE gr. 0,2 mm lub papy z wywinięciem na ściany, na zakładkę; ponadto ściany do wys. ok. 5-10 cm wyłożyć należy pianką poliuretanową lub paskami styropianu gr. 1 cm, w celu oddylatowania warstwy betonu od ścian,
- zbrojenie wylewki – w postaci ułożonej siatki stalowej zgrzewanej o oczkach 10×10 cm, z wytworzeniem otuliny gr. 2 cm, poprzez podłożenie pod pręty siatki miejscowo podkładek betonowych (nie drewno!); zbrojenie betonu może być również realizowane poprzez dodanie do mieszanki włókien polipropylenowych,
- tak wykonane izolacje zakrywa się warstwą półsuchej mieszanki betonowej z plastyfikatorem grubości min 5 cm, zacieraną na gładko.
Niezależnie od pomieszczeń pamiętajmy, aby wylewka po zatarciu i wyschnięciu wstępnym nie wykazywała nierówności przekraczających 2 mm na 2 – metrowej łacie.
Narożniki wylewki, w polu 30 x 30 cm, powinny lekko opadać.
Okładziny podłogi można ułożyć po czasie ok. 28 dni dojrzewania (przyjmuje się schnięcie 1 cm wylewki w czasie 7 dni). Zamknięte pomieszczenia nie wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji betonu, oczywiście, nie zaszkodzi wylewce jej przekrycie folią w pierwszych dniach schnięcia.
Ogrzewanie pomieszczeń należy rozpocząć stopniowo, po okresie ok. 14 dni od wylania, zwiększając temperaturę pomieszczenia o ok. 3 stopnie C /dobę.
Koszt robocizny wykonania wylewki składającej się z warstw izolacji przeciwwilgociowej, termicznej, ułożenia zbrojenia i zatarcia oscyluje w granicach 11- 15 zł netto/ m2.
Koszty materiałów, jakie należy doliczyć do usługi, nie powinny przekroczyć 40 – 45 zł netto/ m2.
Tekst: Inż. Paweł Bydliński
2 komentarze