Wrzesień w ogrodzie
Czeka nas pracowity miesiąc. Wrzesień to dobra pora na zmiany w ogrodzie i na działce. Sadzimy i przesadzamy rośliny wieloletnie, porządkujemy ogród przed zimą. Od tego ile pracy włożymy teraz w nasz ogród, zależy jak będzie on wyglądał wiosną.
Zbieramy nasiona z roślin jednorocznych i dwuletnich
Wrzesień to dobra pora, by zebrać nasiona, aby uniknąć corocznego ich zakupu.
Niektóre rośliny wytwarzają torebki, strąki lub mieszki wypełnione nasionami. Wystarczy wówczas poczekać, aż uschną i je zebrać.
Nasiona zbieramy w słoneczny, pogodny dzień, gdy w powietrzu nie ma zbyt wiele wilgoci. Następnie podsuszamy je rozkładając na papierze i przesypujemy do oznaczonych, papierowych torebeczek. Nasiona można przechowywać od 2 do 4 lat w zależności od gatunku. Po upływie tego terminu tracą zdolność kiełkowania.
Wykopujemy mieczyki
We wrześniu wykopujemy rośliny wrażliwe na niską temperaturę, których nie możemy pozostawić na zimę. U mieczyków zabieg ten przypada 4 – 5 tygodni po kwitnięciu, czyli przeważnie na koniec września początek października.
Ucinamy łodygi do wysokości 10 cm i wykopujemy bulwy na zimę. Przez 3-4 tygodnie suszymy je w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu, następnie usuwamy resztki suchych pędów, oczyszczamy i oddzielamy bulwy przybyszowe.
Przechowujemy, płasko rozłożone w oznaczonych, ażurowych skrzyneczkach lub koszykach w suchym i przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 5 stopni. Pamiętamy o przeglądaniu bulw podczas zimowego przechowywania i usuwaniu nadpsutych i spleśniałych.
Sadzimy drzewa i krzewy owocowe
Wrzesień to dobry czas, by sadzić drzewa i krzewy. Teraz zwiększa się oferta szkółkarzy w zakresie drzewek i krzewów owocowych. Rośliny najlepiej jest posadzić od razu po zakupie. Drzewka i krzewy zdążą zakorzenić się i przyjąć przed nadejściem zimy. Glebę pod drzewa i krzewy owocowe trzeba wcześniej odchwaścić, nawieźć kompostem i nawozem mineralnym (azotofoską).
Sadzimy iglaki
We wrześniu możemy sadzić wszystkie gatunki i odmiany odporne na mróz, czyli jodły, świerki, żywotniki, choiny, sosny i modrzewie. Iglaki sadzimy tak by korzenie były zagłębione na ok. 3 cm poniżej poziomu gleby. Dodatkowo usypujemy wokół drzewek kopczyki z kory, co zwiększy zabezpieczenie roślin przed mrozem.
Sadzimy cebulowe
Na początku września sadzimy narcyzy i szachownice. Przez cały miesiąc możemy sadzić puszkinię, psiząb, przebiśniegi i kamasę. Druga połowa września to czas gdy w ziemi powinny znaleźć się cebulki hiacynta i cebulicy. Pod koniec miesiąca sadzimy również cebulki tulipanów.
Przed sadzeniem przygotowujemy odpowiednio podłoże. Odchwaszczamy i spulchniamy rabatę. Cebulki moczymy zapobiegawczo w roztworze przeciwgrzybiczym 10-15 minut w zależności od rozmiarów cebulek. Cebulki mniejsze moczymy krócej, cebulki większe moczymy dłużej. Cebule sadzimy umieszczając je w glebie na głębokości równej trzykrotnej ich wysokości.
Sadzimy truskawki
W pierwszej połowie września można jeszcze sadzić truskawki. Sadzonki sadzimy w odstępie 25-30cm w rzędzie i 60-70cm między rzędami. Gleba pod truskawki powinna być przekopana 2-3 tygodnie wcześniej. Truskawki sadzimy tak, by stożek wzrostu znajdował się nad powierzchnią gleby, a zakopany korzeń nie był pozwijany.
Uwaga: nie sadzimy truskawek na grządkach, na których wcześniej uprawiane były pomidory i ziemniaki, ze względu na większe ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych.
Siejemy koper, rukolę, rzodkiewkę i rzeżuchę
Na początku września możemy jeszcze wysiać późne odmiany kopru, rukoli, rzodkiewki i rzeżuchy. Plony zdążymy zebrać przed nadejściem zimy.
Zakładamy wrzosowisko
We wrześniu najlepiej jest sadzić wrzosy, gdyż wtedy kwitną i możemy kolorystycznie zaplanować naszą rabatę. Do wyboru mamy różne odcienie bieli, różu i fioletu. Na wrzosowisko wybieramy miejsce dobrze nasłonecznione o umiarkowanej wilgotności. Ważne jest, by zdjąć ok. 15 cm ziemi i zastąpić ją kwaśnym torfem i przekopać na wysokość szpadla – wrzosy w zwykłej ziemi ogrodowej nie będą rosły i zamrą, potrzebują kwaśnej gleby. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm jedna od drugiej.
Konieczne jest wyściółkowanie rabaty korą, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej wilgotności gleby, co jest ważne gdyż wrzosy maja płytki system korzeniowy i są podatne na usychanie.
Na zimą, po pierwszych przymrozkach, warto je okryć gałązkami iglaków, gdyż nie są w pełni odporne na mróz.
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz