Witamina K warunkuje zdrowie kości dzieci
Witamina K a osteoporoza
Wyniki badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Maastricht i Utrecht opublikowanych w magazynie Clinical and Experimental Rheumatology wskazują, że witamina K pełni istotną funkcje w budowie i utrzymaniu zdrowych kości, a zwiększenie dawki tej witaminy u dzieci cierpiących na Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS) może wpłynąć korzystnie na stan zdrowia ich kości.
Doświadczenie obejmowało 55 dzieci chorych na MIZS i 54 dzieci zdrowe między 6 a 18 rokiem życia.
Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS) a osteoporoza
Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów (MIZS) jest przewlekłą chorobą reumatyczną o nieznanej przyczynie, charakteryzującą się, utrzymującym się zapaleniem stawów, któremu towarzyszy ból, obrzęk i ograniczenie ruchomości. Choroba może prowadzić do zniekształceń stawów, zaników mięśni, osteoporozy i niepełnosprawności.
Doświadczenie badało korelacje pomiędzy stosunkiem niedokarboksylowanej osteokalcyny do karboksylowanej osteokalcyny, a zawartością minerałów kości – BMC (bone mineral content)
Osteokalcyna a osteoporoza
Osteokalcyna jest białkiem biorącym udział w wiązaniu wapnia w kościach. Do budowy kośćca niezbędne jest wiązanie się osteokalcyny z wapniem. Zdolność do tego procesu ma tylko forma karboksylowana tego białka. Karboksylacja osteokalcyny może zajść tylko przy wystarczającym stężeniu witaminy K, która warunkuje ten proces. Przy niewystarczającym stężeniu witaminy K proces tworzenia tkanki kostnej może ulec zaburzeniu.
Im mniejszy jest stosunek niekarboksylowanej osteokalcyny do karboksylowanej osteokalcyny tym większa ilość wapnia wiąże się w kośćcu.
Wskaźnik BMC a osteoporoza
BMC (bone mineral content) – jest to zawartość składników mineralnych kości, jest wskaźnikiem zdrowia kośćca.
Wyraźny związek pomiędzy witaminą K i budową kośćca zauważono podczas badania dzieci dotkniętych Młodzieńczym Idiopatycznym Zapaleniem Stawów. U chorych dzieci, którym podawano wyższe dawki witaminy K odnotowano większą zawartość minerałów w kościach, w stosunku do dzieci chorych, którym nie zwiększono dziennej dawki tej witaminy. U dzieci zdrowych nie wykazano zależności pomiędzy zwiększeniem dawki witaminy K, a polepszeniem zawartości minerałów kości.
Jak zauważa współautor badań – Leon Schurgers z Uniwersytetu w Maastricht poziom aktywnej osteokalcyny w organizmie stanowi ważny czynnik zdrowia kośćca, a jego odpowiednie podniesienie może polepszyć stan kości nawet u dzieci chorych na MIZS.
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz