Witamina D wpływa korzystnie na zdrowie układu krwionośnego
Szerokie spektrum działania witaminy D, sprawia że coraz więcej badań dotyczy jej funkcji w profilaktyce najważniejszych chorób cywilizacyjnych.
Witamina D cieszy się ostatnio sporym zainteresowaniem wśród naukowców, zwłaszcza ze względu na rolę jaką pełni w profilaktyce osteoporozy, budowie zdrowych i mocnych kości, jak również zapobieganiu pewnym rodzajom nowotworów i nadciśnieniu.
Wyniki najnowszych badań opublikowane na łamach magazynu Circulation wydawanego przez American Heart Association wskazują, że witamina D może również wpływać korzystnie na zdrowie układu krwionośnego i zmniejszenie ryzyka zawału serca, wylewu i udaru mózgu .
W badaniu, które trwało 5 lat, prowadzonym przez T.J. Wang’a wzięło udział 1739 osób w wieku średnio 59 lat, z czego 55% stanowiły kobiety. Żaden z pacjentów przed rozpoczęciem doświadczenia nie cierpiał na choroby układu krążenia.
Badano poziom 25-hydroksy witaminy D, czyli nieaktywnej formy witaminy D, która w wątrobie i nerkach ulega przemianie do swej aktywnej postaci.
Wyniki prowadzonych badań wskazują, że osoby, u których poziom witaminy D w organizmie jest poniżej 15 ng/mL mają 62% wyższe ryzyko rozwoju chorób układu krwionośnego, niż osoby mające poziom witaminy D w organizmie wyższy niż 15 ng/mL.
W ciągu 5 lat trwania doświadczenia odnotowano zdecydowanie więcej zawałów serca, wylewów i udarów mózgu u osób, ze znacznym niedoborem witaminy D.
Zauważono, że poziom witaminy D w organizmie jest odwrotnie proporcjonalny do ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.
Optymalny poziom witaminy D, który dla prawidłowego metabolizmu kości wynosi 30 ng/mL, wykazano tylko pośród 10% badanych.
Jak podkreślają autorzy badania, by stwierdzić jednoznacznie, czy niedobór witaminy D powoduje zwiększenie ryzyka chorób układu krwionośnego potrzebne są dalsze badania.
Witamina D w naszym organizmie pochodzi w głównej mierze z ekspozycji na słońce. Jej znaczny niedobór jest szczególnie dotkliwy w miesiącach jesienno-zimowych, gdy promieniowanie ultrafioletowe nie jest wstanie zapewnić odpowiedniej dawki witaminy.
Dodatkowo unikanie promieniowania słonecznego, praca w zamkniętych pomieszczeniach, używanie kosmetyków z filtrem UV, jak również ciemna karnacja skóry potęgują ten problem. Skutki tak powszechnego niedoboru mogą być tragiczne – rośnie liczba osób cierpiących na choroby cywilizacyjne takie jak; osteoporoza, nowotwory i choroby układu krwionośnego. Jak zauważa coraz więcej naukowców, niedobór witaminy D w tym procesie nie jest bez znaczenia.
Badania prowadzone przez Instytutu Badań nad Rakiem w Oslo (Institute for Cancer Research ) pod przewodnictwem Johan’a Moan dowodzą, iż zwiększenie ekspozycji społeczeństwa na słońce niesie ze sobą znacznie więcej korzyści niż zagrożeń. Gdyby na przykład cała populacja Norwegii podwoiła ilość czasu eksponowania skóry na słońcu, każdego roku z powodu raka skóry umierałoby 300 ludzi więcej, natomiast w tym samym czasie byłoby 3 000 mniej zgonów na skutek innych rodzajów raka, w tym raka piersi, prostaty, jelita. Jak pokazuje powyższy przykład korzyści płynące z ekspozycji skóry na słońce 10-krotnie przewyższają związane z tym zagrożenia.
Patrycja Błoch
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz