Uderzenia gorąca
„Pierwsze uderzenia gorąca występują zazwyczaj w czasie, gdy kobieta jeszcze regularnie miesiączkuje lub gdy zaburzenia cyklu dopiero zaczynają się pojawiać. często stanowią one jedną z pierwszych oznak zblizającej się menopauzy. Z reguły są najbardziej uciążliwe w pierwszych stadiach perimenopauzy. potem ich częstotliwość i intensywność stopniowo się zmniejszają, gdy ciało przystosowuje sie do zmian hormonalnych.”
„Menopauza bez leków” dr Linda Ojeda
Uderzenia gorąca – objaw menopauzy
Uderzenia gorąca to jeden z najczęstszych symptomów menopauzy. Z doświadczeniem tym spotyka się średnio siedem na dziesięć kobiet w wieku menopauzalnym. Uczucie gorąca związane z klimakterium trwa około kilku minut. Pojawia się nagle i przeważnie szybko ustępuje. Uderzenia gorąca bywają bardzo uciążliwe.
Dyskomfort ten powraca średnio kilka razy w tygodniu przez ok 4 lata, czasami dłużej. Może pojawiać się zarówno w ciągu dnia jak i nocy, wybudzając ze snu i wzbudzając niepokój.
Uderzenia gorąca – przyczyny
Nie znamy do końca przyczyn uderzeń gorąca. Zdaniem naukowców podczas uderzeń gorąca zachodzą w organizmie pewne zmiany hormonalne. Choć pełen przebieg zjawiska nie jest nadal odkryty, wiadomo że bierze w nim udział estrogen.
Hormony nie działają w próżni. Wzrosty i spadki ich stężeń powodują gwałtowna reakcje łańcuchowe wpływające na wiele funkcji organizmu.
Spadek estrogenu powoduje wzrost stężeń hormonów FSH i LH wydzielanych przez przysadkę. Im wyższe jest stężenie FSH i LH tym mocniej rozszerzają się naczynia krwionośne, a co za tym idzie dopływ krwi do skóry i ciepłota ciała.
Nie tylko stężenie estrogenu, hormonów FSH i LH może się wahać podczas menopauzy. Na występowanie uderzeń gorąca mogą mieć wpływ także zmiany stężeń neuroprzekaźników; adrenaliny i noradrenaliny, które biorą udział w regulacji rozszerzania i kurczenia się naczyń krwionośnych. Zmiany stężeń tych neuroprzekaźników również wiążą się ze spadkiem poziomu estrogenu.
Jest wiele czynników zewnętrznych mogących wyzwolić uderzenia gorąca. Symptomy mogą pojawić się na skutek upałów, przegrzania organizmu (zbyt ciepła odzież) lub stresu. Wywoływacze uderzeń gorąca to czasem także kofeina, obfite posiłki i pikane potrawy.
Można złagodzić objawy naczynioruchowe poprzez zmiany w stylu życia i sposobie odżywiania. Warto zrezygnować z ostrych przypraw, palenia tytoniu, picia alkoholu i nadmiernych ilości kawy. Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w kwasy omega 3 i soję, która wpływa na złagodzenie symptomów menopauzy.
Patrycja Bydlińska
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz