Typ urody

Typ urody

Typ urody

Odpowiednio dobrane kolory ubrań do typu urody ich właścicielki podkreślają naturalne piękno, maskują niedoskonałości cery, ożywiają twarz dodając jej blasku.

Jeśli natomiast Twoje ubrania są w złych dla Ciebie kolorach, możesz wyglądać na zmęczoną, bladą i schorowaną.

Kolor może zdziałać cuda! Błędnie dobrane kolory mogą dodać Ci nawet 10 lat, a te właściwe odmłodzić.

Klasyczna analiza kolorystyczna  wyróżnia cztery typy urody: Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę. Nasz poradnik zaczynamy od Pani WIOSNY.

Sprawdź swój typ urody

Pani WIOSNA

Twoja cera jest jasna, o odcieniu brzoskwiniowym, kości słoniowej lub porcelanowa, lekko przeźroczysta, możesz też mieć delikatne, bursztynowe piegi.

Pani LATO

Twoja cera ma wyraźnie chłodny odcień, może być zaróżowiona lub jasna oliwkowa. Jeśli występują piegi i znamiona, to zawsze są w odcieniu szarym lub szarobrunatnym nigdy złote ani rude.

Pani JESIEŃ

Twoja cera jest bardzo jasna, brzoskwiniowa lub śniada. Możesz mieć dużo złotych piegów, czasem nawet na całym ciele.

Pani ZIMA

Twoja cera ma chłodną tonację i jest: jasna, porcelanowa, bez rumieńców, śniada lub oliwkowa.

Pani WIOSNA

Prawdopodobnie jesteś Wiosną, jeśli:

 • Twoja cera jest jasna, o odcieniu brzoskwiniowym, kości słoniowej lub porcelanowa, lekko przeźroczysta, możesz też mieć delikatne, bursztynowe piegi.
 • Twoje włosy mają ciepły odcień. Mogą być w kolorze od jasnego ciepłego blond (słomka) do kasztanowych.
 • Twoje oczy są zielone, bursztynowe, piwne, niebiesko-zielone, niebieskie, turkusowe

W co powinna ubierać się Pani Wiosna?

Kolory ubrań, które najkorzystniej będą podkreślały urodę Pani Wiosny to kolory występujące w naturze o tej porze roku. Obserwuj w jakich barwach krajobraz budzi się po zimie. Jaki kolor mają pierwsze pączki na drzewach, młoda trawa, w jakich odcieniach kwitną drzewa owocowe. Czerp kolorystykę swoich ubrań z otaczającej Cię przyrody. Twoją urodę najlepiej uwydatnią świeże, czyste i soczyste kolory w ciepłych odcieniach. Uwielbiasz żółty? Pomyśl o żółtych tulipanach i żonkilach. Masz ochotę na czerwoną bluzkę? Wybierz tę w odcieniu arbuza, papryki lub czystej czerwieni koralowej. Nie zapomnij o zieleniach, jesteś stworzona, by je nosić. Dobrze będziesz wyglądać w zieleni lipy, trawy, niedojrzałych jabłek, jak również w żółtozielonych kolorach. Nie zapomnij też o brązach, beżach, turkusach oraz morelowych i łososiowych odcieniach. Doskonale podkreślą twoje naturalne piękno.

Typy mieszane

Pamiętaj, że Panie Wiosny mogą być różne. Kontrastowe, jasne lub bardzo ciepłe. Analogicznie jak w otaczającej nas przyrodzie, która też się zmienia. Kalendarzowa wiosna trwa trzy miesiące i przybiera różne krajobrazy. Inną kolorystykę obserwujemy na jej początku, a zupełnie inną gdy jest już prawie lato. Wiosenne typy urody dzielimy na trzy podtypy (typy mieszane):

Ciepła Wiosna ma złote włosy z połyskiem rudości, ciepłą cerę w kolorze kości słoniowej, na której mogą występować piegi oraz oczy w kolorze zielonym lub piwnym. Jest to Wiosna z domieszką Jesieni.

Wskazówka: jeśli jesteś Ciepłą Wiosną noś najcieplejsze odcienie z palety wiosennej, natomiast z kolorów jesiennych wybieraj czyste i soczyste barwy.

Twoje kolory to złotobrązowy, karmelowy, jasny pomarańcz, brzoskwiniowy, morski błękit, żółtozielony.

Unikaj czarnego, różowego, fuksji i chłodnego fioletu.

Jasna Wiosna charakteryzuje się jasnymi włosami, jasnymi oczami i jasną cerą. Typ ten jest mieszanką Wiosny i Lata. Dzięki wymieszaniu kolorów ciepłych i chłodnych Pani Jasna Wiosna ma neutralny wygląd i może, poza wiosennymi barwami, nosić również jasne kolory z palety Pani Lato.

Wskazówka: jeśli jesteś Jasną Wiosną noś jasne kolory. Unikaj ciemnych i przybrudzonych barw. Bardzo ciemne odcienie będą pozbawiać Twoją twarz kolorów, powodować, że będziesz wyglądać blado i na zmęczoną.

Twoje kolory to między innymi: jasny złoty, brzoskwiniowy, pudrowy róż, koralowy, niebiesko-fioletowy (kolor barwinka), kakaowy, jasny zielony.
Unikaj fuksji, ciemnego brązu, burgundu i czarnego.

Kontrastowa Wiosna ma jasną, czystą, bez piegów cerę, może być półprzezroczysta. Oczy niebieskie, piwne, zielone –wyraźne i błyszczące przypominające kamienie szlachetne. Włosy zazwyczaj blond, u części kobiet z czasem ciemnieją do brązu, a u części pozostają jasne. Ten typ urody jest typem mieszanym Wiosny z elementami Zimy.

Wskazówka: Jeśli jesteś Kontrastową Wiosną zestawiaj ze sobą ubrania w kontrastowych barwach. Tylko w ten sposób Twoja uroda zostanie podkreślona. Wybieraj kolory nasycone i czyste, unikaj ciemnych, przybrudzonych oraz bladych barw, które spowodują, że będziesz wyglądać niezdrowo i ponuro.

Twoje kolory to czysta czerwień, ciepły turkus, limonkowa zieleń, ciepły róż, miętowy.

Unikaj brudnych niebieskich, beży i burych brązów.

Pani LATO

Prawdopodobnie jesteś Latem, jeśli:

 • Twoja cera ma wyraźnie chłodny odcień, może być zaróżowiona lub jasna oliwkowa. Jeśli występują piegi i znamiona, to zawsze są w odcieniu szarym lub szarobrunatnym nigdy złote ani rude.
 • Twoje włosy mają chłodny, popielaty odcień, niezależnie od tego czy są jasne blond, mysie czy brązowe.
 • Twoje oczy są niebieskie, szare, szaroniebieskie, szarozielone lub jasnobrązowe. Często wyglądają jak zamglone, bez wyraźnie odcinającej się tęczówki od białka oka.

Typ urody LATO - Karolina Malinowska-Janiak na spotkaniu z makijażystami Sephora

W co powinna ubierać się Pani Lato?

Pani Lato jest delikatnym i chłodnym typem urody, co sprawia, że jej skóra wydaje się niezwykle szlachetna i krucha. Kolory ubrań, które najkorzystniej będą podkreślały urodę Pani Lata to kolory występujące w naturze o tej porze roku. Zwróć uwagę jak zmienia się trawa z wiosennej soczystej zieleni na przytłumioną, spaloną słońcem. Latem łąka leśnych kwiatów jest różnokolorowa, ale wszystkie barwy są rozbielone, pastelowe, wypłowiałe od ostrego słońca, jakby przypudrowane. Uwielbiasz żółty? Wybierz bluzkę w kolorze cytrynowym. Masz ochotę założyć coś czerwonego? Kolor malinowy czyli niebieskawa czerwień to coś dla Ciebie. Nie zapomnij o niebieskim, niemalże we  wszystkich jego odcieniach będziesz wyglądać dobrze. Podobnie w rozbielonych odcieniach fioletów. A może kochasz zielenie? Wybierz odcienie o niebieskim zabarwieniu – morski, zieleń butelkową i szarą zieleń.

Typy mieszane

Pamiętaj, że Panie Lata mogą być różne. Jasne, przydymione lub bardzo chłodne. Analogicznie jak w otaczającej nas przyrodzie, która też się zmienia. Kalendarzowe lato trwa trzy miesiące i przybiera różne krajobrazy. Inną kolorystykę obserwujemy na jego początku, a zupełnie inną gdy jest już prawie jesień.

Letnie typy urody dzielimy na trzy podtypy (typy mieszane):

Chłodne Lato ma chłodny odcień włosów najczęściej w kolorze popielato-brązowym, chłodny odcień cery oraz oczu. Jest to Lato z domieszką Zimy.

Wskazówka: jeśli jesteś Chłodnym Latem najkorzystniej będziesz wyglądać w niebieskim, od błękitu po grant. Unikaj kolorów jaskrawych i czystych, twoje barwy powinny być zgaszone, jakby przypudrowane. Możesz sięgać do palety Pani Zimy wybierając kolor kobaltowy, lodowy błękit, czy kolor orchidei. Zamiast czerni, która będzie Cię dominowała, przytłaczała, wybierz bardzo ciemny szary lub granatowy.

Najlepsze kolory: wszystkie odcienie niebieskiego, pastelowy róż, szarości, rozbielona fuksja, granat.

Unikaj złotych brązów i żółtych, żółto-zielonego, pomarańczowego.

Jasne Lato ma jasne włosy i jasne oczy. Cera może mieć tony lekko ciepłe, ale jej ogólne zabarwienie jest chłodne. Typ ten jest mieszanką Lata i Wiosny.

Wskazówka: najlepsze są kolory neutralne np. miękkie szarości, niebieskie, brudny róż i inne jasne, eleganckie kolory. Fantastycznie wyglądają zestawienia monochromatyczne np. jasno granatowy żakiet, niebieska bluzka oraz błękitny szalik. Unikaj dużych kontrastów w kolorach. Intensywne i kontrastowe kolory mogą zdominować Twoją delikatną urodę.

Najlepsze kolory: jasny szary, złamana biel, błękitny, pudrowy róż, jasna lawenda, jasny grant.

Unikaj czarnego, ciemnych kolorów, jaskrawych i przytłaczających kolorów.

Przydymione Lato jest neutralne, na pierwszy rzut trudno ocenić czy cera ma odcień ciepły czy chłodny. Włosy często są określane mianem mysich, bez naturalnych jaśniejszych refleksów, raczej ciemniejsze niż jaśniejsze. Ten typ urody jest typem mieszanym Lata z elementami Jesieni.

Wskazówka: Jeśli jesteś Przydymionym Latem pamiętaj by Twoje ubrania były w kolorach miękkich i przygaszonych. Nie noś czystych, jaskrawych i przytłaczających Twoją urodę kolorów.

Najlepsze kolory: szarości od jasnych do średniociemnych, złamana biel, fiolety, niebieski, malinowy, głęboki róż, jasny granat.
Unikaj neonowego różu, jaskrawego niebieskiego, czystych pomarańczy, koralowego, czarnego.

Pani JESIEŃ

Typy urody – Pani JESIEŃ

Prawdopodobnie jesteś Jesienią, jeśli:

 • Twoja cera jest bardzo jasna, brzoskwiniowa lub śniada. Możesz mieć dużo złotych piegów, czasem nawet na całym ciele.
 • Twoje oczy mają kolor zielony, piwny, brązowy, często na tęczówce widoczne są żółte plamki. Możesz też mieć bardzo gęste rzęsy, jakby podwójne.
 • Twoje włosy są kasztanowe, złociste, rude, ciemnobrązowe. Mogą być bardzo mocno kręcone lub proste.

Typy urody - Pani JESIEŃ

Co powinna nosić Pani Jesień?

Jesienne kolory jesieni są ciepłe i zgaszone, w otoczeniu których rozkwita Pani Jesień. Zainspiruj się krajobrazem występującym w przyrodzie o tej porze roku. Pomyśl o Polskiej Złotej Jesieni, przebarwionych na żółto i czerwono liściach w parku, spadających kasztanach, zgniłej zieleni. Marzy Ci się zielony sweter? Wybierz w kolorze khaki lub oliwkowym. Chciałabyś założyć coś czerwonego? Najlepsza będzie dla Ciebie ceglana czerwień. Jesteś jedynym typem urody który przepięknie wygląda w pomarańczu. Pamiętaj o nim – jeśli nie możesz do pracy nosić ubrań w tym kolorze, przemyć go w dodatkach. Zamiast czerni wybieraj brąz, zamiast szarego – beż, białe bluzki i topiki zastąp ecru i odcieniem kości słoniowej. Nie zapomnij też o rudościach, intensywnych żółtych i ciemnych turkusach, które podkreślą twoją urodę.

Typy mieszane

Pamiętaj, że Panie Jesienie mogą być różne. Przydymione, głębokie lub bardzo ciepłe. Analogicznie jak w otaczającej nas przyrodzie, która też się zmienia. Kalendarzowa jesień trwa trzy miesiące i przybiera różne krajobrazy. Inną kolorystykę obserwujemy na jej początku, a zupełnie inną gdy jest już prawie zima.

Jesienne typy urody dzielimy na trzy podtypy (typy mieszane):

CIEPŁA JESIEŃ ma cerę o ciepłym odcieniu, brzoskwiniową lub oliwkową. Rude włosy lub brązowozłote. Oczy piwne lub zielone. Jest to Jesień z domieszką Wiosny.

Wskazówka: jeśli jesteś Ciepłą Jesienią swoją szafę zbuduj w oparciu o kolory opadających liści (brązowy, żółty i ciepła czerwień). Najlepiej z ciepłą tonacją Twojej cery będą harmonizowały kolory ciepłe i intensywne. Noś średnio intensywne kolory – niezbyt ciemne i niezbyt jasne.

Twoje kolory to: ciepłe odcienie brązu, pomarańczowy, khaki, musztardowy, oliwka, złoty żółty.

Unikaj fuksji, ostrego różu, chłodnej szarości, pastelowych niebieskich i czarnego.

PRZYDYMIONA JESIEŃ ma zamglone oczy w kolorze zielonym lub piwnym, często z domieszką szarego w tęczówce. Skóra zazwyczaj jest neutralna, trudno określić czy ciepła czy chłodna. Włosy mają odcień „mysi”. Jest to mieszanka Jesieni z Latem.

Wskazówka: jeśli jesteś Przydymioną Jesienią noś najbardziej przytłumione kolory z palety jesiennej. Barwy głębokie, intensywne będą przytłaczać Twoją urodę, podobnie ja te najcieplejsze. Z letniej palety wybieraj neutralne kolory.

Twoje kolory to:
khaki, jasna zieleń, jasny szary, brzoskwiniowy, jasny żółty, kolor zielono-brązowego mchu, maślany.

Unikaj czarnego, ciemnego granatu i ciemnego szarego, fuksji i świetlistej czerwieni.

GŁĘBOKA JESIEŃ ma ciemno brązowe lub ciemno zielone oczy, brązowe włosy, jasną lub ciemną cerę o ciepłym odcieniu. Jest to typ mieszany Jesieni z Zimą.

Wskazówka: jeśli jesteś Głęboką Jesienią  noś najbardziej żywe i głębokie odcienie z palety jesiennej. Dla podkreślenia swojej urody ubieraj się kontrastowo tj. zestawiaj głębokie, ciemne kolory z jaśniejszymi.

Twoje kolory to:
ciemny brązowy (czekoladowy), czarny, pomidorowy, rdzawy, szmaragdowa zieleń, sosnowa zieleń.

Unikaj:
przytłumionych niebieskich, lawendowego, jasnych i bladych kolorów.

Typy urody – Pani ZIMA

Prawdopodobnie jesteś Zimą, jeśli:

 • Twoja cera ma chłodną tonację i jest: jasna, porcelanowa, bez rumieńców, śniada lub oliwkowa.
 • Twoje oczy mają intensywny kolor: brązowy, niebieski, czarny lub ciemnopiwny. Tęczówka w charakterystyczny sposób wyraźnie kontrastuje z bielą białka. Oprawa oczu jest ciemna.
 • Twoje włosy są czarne, ciemno brązowe, popielate. Często bardzo mocne i grube.

Copyrights: Natasza Urbańska dla „Fryzjerzy i gwiazdy”, Fot. Karolina Poryzała, Fryzura: Jaga Hupało, Make-up: Alan Dąbrowski, Koncepcja i produkcja: Go Culture. Komunikacja dla kultury

Co powinna nosić Pani Zima?

Krajobraz zimą jest kontrastowy. Na tle białego śniegu wiecznie zielone choinki wydają się być bardziej zielone. O zachodzie słońca na niebie widoczna jest feeria barw granatowo fioletowych. W takich kolorach też najpiękniej wygląda Pani Zima. Lubisz niebieski? Wybierz lodowy błękit. Masz ochotę na czerwony dodatek – pomyśl o kolorze czerwonego wina, które sączysz przy kominku w długie zimowe wieczory. Twój zielony to zieleń butelkowa. Dobrze będziesz wyglądać w intensywnych, chłodnych kolorach jak fuksja czy kobalt. Biała bluzka? Wyłącznie w śnieżnobiałym odcieniu, zapomnij o kości słoniowej czy ecru. Jesteś miłośniczką brązu? Wybierz odcień gorzkiej czekolady, który podkreśli Twoją urodę. I pamiętaj o kontrastach, by Twój wizerunek był równie kontrastowy jak zimowy krajobraz.

Typy mieszane

Pamiętaj, że Panie Zimy mogą być różne. Czyste, chłodne lub głębokie. Analogicznie jak w otaczającej nas przyrodzie, która też się zmienia. Kalendarzowa zima trwa trzy miesiące i przybiera różne krajobrazy. Inną kolorystykę obserwujemy na jej początku, a zupełnie inną gdy jest już prawie wiosna.

Zimowe typy urody dzielimy na trzy podtypy (typy mieszane):

CHŁODNA ZIMA ma zdecydowanie chłodny odcień cery, często porcelanowy lub ziemisty. Włosy są ciemne od popielatych po czarne, bez ciepłych tonacji. Mogą też być srebrzyste lub w kolorze jasnego popielatego blond. Oczy zazwyczaj niebieskie lub szare, z tęczówką wyraźnie odcinającą się od białka. Jest mieszanką Zimy z Latem.

Wskazówka: jeśli jesteś Chłodną Zimą omijaj z daleka wszelkie ciepłe kolory. Zainwestuj w ubrania w kolorach niebieskich, fioletowych i krwisto czerwonych. Sięgaj po intensywne odcienie, które najlepiej podkreślą Twoją urodę. Pamiętaj, że pastele jak błękit nieba, czy lawendowy są zbyt delikatne. Z letniej palety możesz wybrać bardziej intensywne kolory jak śliwkowy, malinowy i zastosować je np. w makijażu.

Twoje kolory to: czarny, biały, fuksja, fioletowy, kobalt, błękit lodowy, głęboka czerwień,

Unikaj: ciepłych odcieni np. złotobrązowego, żółtego, pomarańczowego, brzoskwiniowego.

CZYSTA ZIMA ma świetliste oczy zazwyczaj niebieskie, piwne lub zielone. Białka oczu są bardzo białe. Cera jest jasna i może mieć ciepłą poświatę. Włosy są naturalnie czarne lub ciemno brązowe. Jest to mieszanka Zimy z Wiosną.

Wskazówka: jeśli jesteś Czystą Zimą noś czyste, zestawione kontrastowo kolory. Na przykład łącząc jasną biel z ciemnym granatem. Czarny kolor zawsze dobrze na tobie będzie wyglądał, jednak by lepiej podkreślał twoją urodę zestawiaj go z kontrastowym kolorem. Jako mieszanka Zimy z Wiosną wybieraj z palety wiosennej najbardziej intensywne kolory.

Twoje kolory to:
czarny, śnieżnobiały, błękit lodowy, róż, ostry turkus, cytrynowa żółć, czerwień rubinowa, szmaragdowa zieleń czy szafirowy.

Unikaj: przytłumionych kolorów, pasteli – nosząc w ich miejsce odcienie lodowe.

GŁĘBOKA ZIMA ma czarne lub ciemno brązowe włosy, podobnie ciemne oczy i cerę o chłodnym odcieniu, może być jasna lub oliwkowa. Jest to Zima z elementami Jesieni.

Wskazówka: jeśli jesteś Głęboką Zimą noś mocne, wyraźne, soczyste barwy z kolorów zimy. Czarny to twój sprzymierzeniec. Z palety jesiennej wybieraj najbardziej intensywne i ciemne barwy np. ciemny brąz czekoladowy czy zieleń sosnową.

Twoje kolory to:
czarny, śnieżnobiały, ostry róż, niebieski, głęboka czerwień, ciemnoszary.

Unikaj: złotych brązów, jasnych ziemistych odcieni, przytłumionego brzoskwiniowego, bladych kolorów.

Dorota Szcześniak-Kosiorek Doradca wizerunku i etykiety, Trener

Doradca wizerunku i etykiety, Trener

W swojej pracy łączy zainteresowania savoir-vivre’em, psychologią wyglądu oraz wizerunkiem osób z ponad 10-letnim doświadczeniem w biznesie. Od kilku lat prowadzi szkolenia oraz doradza w zakresie: kompletowania garderoby, doboru kolorów i fasonów ubrań oraz kreowania profesjonalnego wizerunku osób w biznesie (dress code). Ponadto prowadzi zajęcia warsztatowe z etykiety biznesu oraz savoir-vivre’u przy stole. Ceniona za indywidualnie podejście, profesjonalizm, wyczucie, empatię, delikatność oraz dostosowywanie indywidualnych wskazówek wizerunkowych do typu urody i sylwetki, osobowości, pozycji zawodowej, branży i charakteru pracy.

Współpracuje z prasą, telewizją, rozgłośniami radiowymi oraz portalami internetowymi, jako ekspert ds. etykiety i wizerunku.

Dane kontaktowe firmy:
Doradca wizerunku i etykietyDSK Consulting
Doradztwo Szkolenia Konsultacje
Siedziba – Warszawa, pracujemy na terenie całej Polski
info@dskconsulting.pl
tel. +48 501 124 364
http://dskconsulting.pl


2 komentarze

Dodaj komentarz