Transplantacja włosów jako metoda leczenia łysienia

Transplantacja włosów jako metoda leczenia łysienia

Transplantacja włosów jako metoda leczenia łysienia

Przeszczep włosów jest zabiegiem chirurgiczny, który stanowi obecnie jedyną sprawdzoną, skuteczną a metodę leczenia, która zapewnia naturalne oraz trwałe efekty.

Pierwsze zabiegi przeszczepów włosów zapoczątkowano w XIX wieku, stosowano wtedy płaty skóry owłosionej skóry głowy w rekonstrukcji owłosienia na głowie.

Jako pierwszy ideę przeszczepów włosów zaproponował niemiecki chirurg Johann Dieffenbach w 1822 roku. W roku 1939 japoński lekarz Okuda zastosował przeszczep włosów w praktyce, jako użycie wolnych fragmentów skóry w rekonstrukcji brwi i oparzonych okolic twarzy i głowy. Amerykański dermatolog Norman Orentreich., który jest twórcą teorii „ donor dominant”, opisał przeszczep włosów u mężczyzn.

Teoria, której jest autorem, mówi, że przeszczepione włosy w okolicę biorczą zachowują swoje cechy okolicy dawczej.. Natomiast koreański lekarz Hwang na początku XXI wieku podważył ta teorię, wykazał on że okolica biorcza wpływa na wzrost przeszczepionych włosów.

Pierwsze przeszczepy włosów miały średnicę 4-5 mm, co było powodem nienaturalnego efektu wzrostu włosów. Fiński chirurg Rolf Nordstrom zastosował mikro przeszczepy, które znacznie poprawiły efekt estetyczny zabiegu.

Doktor Nordson pierwszy rozpoczął wykonywać zabiegi przekraczające 1000 transplantów podczas jednej sesji. Kolejnym etapem w wykonywaniu zabiegów przeszczepu włosów było używanie mikroskopu do uzyskiwania pojedynczych mieszków włosowych.

Obecnie podczas jednego standardowego zabiegu są przeszczepiane unity włosów w ilości 2000-4000.

Zabieg przeszczepu włosów stosowany jest zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Zabiegi można wykonać również u dzieci w przypadku leczenie blizn.

Mieszki włosowe pochodzą z tylnej i bocznej części głowy, czyli okolic nie podlegających łysieniu, tam są one niewrażliwe na męskie hormony. Z tych okolic włosy nie wypadają.

W szczególnych przypadkach okolicą dawczą jest owłosiona skóra twarzy, pach, klatki piersiowej, łona, nóg. Cała idea przeszczepiania włosów polega na tym, że przeniesione w łysiejące miejsca mieszki włosowe zachowują swoje właściwości i dlatego mamy gwarancję, że te włosy nie wypadną do końca życia

Z obserwacji owłosienia na głowie wynika, że włosy rosną w zespołach składających się z jednego do czterech mieszków włosowych.

W celu uzyskania naturalnego i optymalnego efektu końcowego zabiegu należy odpowiednio dobrać metodę zabiegu. Wszystkie metody zabiegu są efektywne, ale inaczej wygląda przygotowanie i przeprowadzenie zabiegu.

Transplantacja włosów jako metoda leczenia łysienia

Zabiegi przeszczepu włosów wykonywane są następującymi metodami:

  1. Metoda FUT – jest to obecnie podstawowa metoda przeszczepu. Metoda ta polega na pobraniu z okolicy potylicznej paska skóry o odpowiedniej długości i szerokości, który zawiera odpowiednią ilość włosów do przeszczepu. Tak uzyskany fragment skóry jest dzielony pod mikroskopem na pojedyncze unity włosa. Zaletą tej metody jest krótszy czas trwania zabiegu i uzyskanie większej ilości unitów włosów podczas jednego zabiegu. Liczba ta wynosi ok 2000-4000. Metoda ta jest bardziej preferowana dla osób, którzy noszą dłuższe włosy oraz tolerują obecność linijnej blizny. Dzięki zastosowaniu specjalnej techniki szycia tzw „ trichophytic closure” blizna jest mało widoczna. Technika ta pozwala na zmniejszenie szerokości blizn,y a także pozwala na wyrastanie włosów przez nią. Aby całkowicie zakryć interwencję chirurgiczna , w metodzie FUT wystarczy zapuścić włosy.
  2. Metoda FUE– to najnowocześniejsza metoda transplantacji włosów. Główną jej istotą jest pobieranie poszczególnych jednostek włosa tzw unitów, każdego oddzielnie podczas tej samej sesji. Poszczególne unity włosa są pobierane oddzielnie za pomocą specjalnego urządzenia S.A.F.E SYSTEM. Przy pomocy urządzenia uzyskujemy naturalnie wspaniały wynik podczas zabiegu transplantacji włosów metodą FUE Dzięki zastosowaniu S.A.F.E System oraz zręczności i umiejętności wykonywania zabiegu przez lekarza i asystentów pobierane są pojedyncze transplanty ( unity). Specjalnie skonstruowana końcówka w tym systemie pozwala do minimum ograniczyć uszkodzenia pobieranych transplantów. Po zabiegu FUE metodą S.A.F.E System pacjent szybko powraca do pełnej sprawności, bez pozostawienia linijnej blizny.Urządzenie pracuje ze zmiennym tempem pozwalając wyciągnąć zdrowy, użyteczny włos. Po pobraniu unity są umieszczane w okolicy biorczej. Zaletą tej metody jest pozostawienie mikroskopijnych otworków , które są rozproszone w okolicy dawczej. Do zabiegu tą metodą włosy z miejsca dawczego muszą być zgolone na wysokość 2-3 mm. Ta metoda jest szczególnie polecana dla młodych mężczyzn, którzy preferują krótkie włosy. Po zabiegu FUE nie ma linijnej blizny, dużo mniejsze są dolegliwości bólowe,szybszy powrót do pełnej aktywności. Jednak metoda FUE ma ograniczenia do ilości unitów możliwych do przeszczepu w jednej sesji zabiegowej, ilość ta wynosi ok 1800.
  3. Metoda BHT to obecnie nowy kierunek w rozwoju zabiegów przeszczepu włosów. BHT to rodzaj FUE, w tej metodzie włosy są pobierane z innych części ciała niż głowa tj broda, klatka piersiowa, pachy. Metodę tą stosuje się gdy jest niewystarczająca ilość unitów włosa potrzebnych do uzyskania oczekiwanych efektów.

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest w przypadku:

– łysienia androgenowego u mężczyzn,
– łysienia androgenowego u kobiet,
– łysienia pourazowego,
– łysienia po leczeniu stanów zapalnych skóry głowy,
– blizn pooperacyjnych,
– ubytków owłosienia okolicy brwi, rzęs, wąsów, brody.

 


Artur Sandelewski

Autor: Artur Sandelewski

Lekarz medycyny estetycznej Dr n. Med Artur Sandelewski specjalista chirurgii ogólnej. Dr A.Sandelewski ukończył wydział lekarski Śląskiej Akademii Medycznej w 1989 roku. Następnie przez 15 lat pracował na oddziale chirurgii ogólnej zdobywając tytuł specjalisty chirurgii ogólnej. Od 8 lat dr A. Sandelewski aktywnie interesuje się medycyną estetyczną. Potwierdzeniem tego faktu jest uzyskany tytuł lekarza medycyny estetycznej nadany przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Obecnie główne zainteresowanie dr A.Sandelewskiego skupia się na chirurgii odtwórczej włosów- transplantacji włosów. W 2012 został członkiem International Society of Hair Restoration Surgery ( ISHRS). Kompetencja, zaagnażowanie, zdowolenie pacjentów pozwalają na dalsze realizowanie zamierzonego rozwoju.

esteurodaEsteuroda Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
Gabinet medycyny estetycznej ESTEURODA | Klinika transplanatacji włosów SAN-MED HAIR TRANSPLANT
www.esteuroda.pl | www.przeszczepwlosow.org.pl
tel. + 48 600-758-663
e-mail: info@esteuroda.pl | info@przeszczepwlosow.org.pllogoscan

TAGI:

3 komentarze

Dodaj komentarz