Telewizory LED wypchną zwykłe LCD?

Telewizory LED wypchną zwykłe LCD?

Telewizory LED wypchną zwykłe LCD?

Przez wiele lat wśród technologii używanych do produkcji królowały dwie – LCD oraz plazma. Stosunkowo niedawno w sklepach ze sprzętem RTV pojawiły się telewizory LED, które są największą konkurencją dla zwykłych LCD. Dlaczego akurat dla LCD? Tak naprawdę mówiąc o technologii LED nie mówimy o nowym rozwiązaniu, ale o udoskonalonej technologii LCD. Tak, telewizory LED to nowocześniejsze LCD. Pomiędzy użytkownikami poszczególnych rozwiązań technologicznych od lat toczy się „wojna”. Zwolenników LCD nie przekonają argumenty fanów plazmy i odwrotnie. Dlatego nie podejmuję próby rozstrzygnięcia, które z rozwiązań jest lepsze. Skoncentruję się na porównaniu LCD i LED.Samsung UE46EH5300

Jak już wspomniałem, LED to unowocześniona technologia LCD, w której zastosowano nowoczesne diody. Dzięki temu, telewizory wyposażone w tę technologię wyeliminowały słabe strony popularnych do dziś LCD. Przede wszystkim wysokie nasycenie barw wyeliminowało problem z wyświetlaniem czerni w LCD. Telewizory LED nie mają tej dolegliwości.

Kolejnym argumentem „za” LED jest niskie zużycie energii, nawet do 60% niższe niż w przypadku LCD! Energooszczędność przyczynia się do niższych rachunków za prąd, a także, pośrednio, do mniejszego zanieczyszczenia środowiska. Jest to najlepszy wybór dla osób, którym nie jest obojętny los środowiska naturalnego.

Z powodu niepodważalnej wyższości LED nad LCD, szacuje się, że telewizory LED będą wypychać z rynku poczciwe LCD. Kiedy to nastąpi? Trudno powiedzieć, z pewnością nie przyczynia się do tego polityka marketingowa producentów, którzy nie kwapią się z informowaniem klientów, że LED to po prostu nowoczesne LCD. W końcu po co wycofywać z rynku LCD, skoro można na nich zarobić?


Dodaj komentarz