Tapety z korka naturalnego
Korek naturalny pozyskiwany jest z kory drewna dębu korkowego, rosnącego w klimacie śródziemnomorskim. Co 10 lat, z drzewa ściągana jest obumarła warstwa kory, którą następnie poddaje się obróbce termicznej i specjalistycznym procesom technologicznym. Korek zostaje zmielony, połączony z lepiszczami i sprasowany, a następnie wytwarza się z niego płytki, panele, warstwy wierzchnie tapet czy materiały izolacyjne i dylatacyjne. Obróbka ta pozwala na uzyskanie materiału niepodatnego na odkształcenia oraz odpornego na zmiany wilgoci i temperatury. Jest materiałem długowiecznym.
Zalety korka
Korek posiada wiele zalet, które czynią go atrakcyjną alternatywą dla powszechnie stosowanych tradycyjnych okładzin z paneli laminowanych, terakoty, glazury czy drewna. Jest to materiał o właściwościach:
- tłumiących hałas, okładzina ścienna o grubości 3 mm redukuje hałas o 18 dB, okładzina podłogowa gr. 4 mm o 20 dB,
- termoizolacyjnych,
- antystatycznych, dzięki czemu nie przyciąga kurzu i jest polecany do stosowania w pomieszczeniach dla alergików,
- trudno zapalnych,
- tłumiących drgania,
- odpornych na korozję biologiczną i wilgoć,
- sprężystych, ciężka kanapa czy wgniecenie na ścianie nie deformują trwale powierzchni.
Formaty tapet korkowych i ich pielęgnacja
Tapety z korka naturalnego produkowane są z warstwy korka o grubości 0,3 mm do 3 mm, naklejanego na warstwę papieru. Dostępne są w rolkach o wymiarach 8 m x 0,5 m. Tapety posiadają wszystkie zalety korka, dodatkowo są mniej podatne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne od tradycyjnych tapet. Poza tapetami korkowymi, dostępne są również ścienne płytki korkowe (nazywane boazeriami). Konserwacja tapet korkowych polega na okresowym zaimpregnowaniu ich powierzchni woskiem naturalnym, np. pszczelim, za pomocą nasączonej szmatki. Do zmywania tapet korkowych możemy użyć wilgotnej szmatki. Dodatkową zaletą tapet korkowych jest możliwość ich stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki czy kuchnie.
Układanie tapety korkowej
Przed ułożeniem tapety należy pomyśleć o sposobie wykończenia sufitu. Sam sposób układania nie różni się od układania tradycyjnych tapet. Tapetę pozostawiamy w pomieszczeniu, w którym będzie układana przez okres ok. 2 dni. Temperatura pomieszczenia nie powinna być niższa od 15 stopni Celsjusza. Tapetowanie rozpoczynamy od wyznaczenia w odległości – szerokość rolki minus 5 cm – od krawędzi okna linii pionowej. Na równe, mocne, odtłuszczone powierzchnie ściany i na pas tapety nakładamy wałkiem welurowym lub pędzlem szerokim klej do tapet. Pas tapety nakładamy na ścianę od góry z 5 cm zakładem na sufit, wyrównujemy w poziomie i ściągamy spod niej pęcherzyki powietrza, wałkiem lub suchą szmatką. Zakłady tapety odcinamy nożykiem do tapet. Kolejny pas tapety układamy na styk wg tej samej metody.
Ceny tapet korkowych
Ceny tapety korkowej o gr. 0,3 mm rozpoczynają się od około 15 zł/m2, w przypadku tapety o grubości 2 i 3 mm, ceny rozpoczynają się od ok. 20 zł/m2.
fot. 1 Antonio Attribution-ShareAlike License
fot. 2 Costas Attribution License
inż Paweł Bydliński
Dodaj komentarz