Suplementy z wapniem nie dla starszych kobiet

Redukcja ryzyka wystąpienia osteoporozy poprzez przyjmowanie suplementów z wapniem, może przyczynić się do znacznego wzrostu ryzyka zawału serca.

Suplementy z wapniem nie dla starszych kobiet

Osteoporoza a ryzyko zawału serca

Redukcja ryzyka wystąpienia osteoporozy poprzez przyjmowanie suplementów z wapniem, może przyczynić się do znacznego wzrostu ryzyka zawału serca.

Badania prowadzone przez Dr Iana Reid z Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii dowodzą, że przyjmowanie suplementów diety na bazie calcium przez kobiety po okresie menopauzy może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zawału serca i wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Badania wskazują, że wśród kobiet zażywających calcium notuje się większy odsetek zawałów serca.

Wśród kobiet objętych badaniami, jednej grupie podawano wapń, a drugiej placebo. U kobiet przyjmujących wapń odnotowano 47 procent wyższe ryzyko zawału serca.

Nowe odkrycia naukowe dowodzą, że lekarze nie powinni przepisywać wapnia lekką ręką, zwłaszcza kobietom po 70 roku życia i tym, u których wykryto chorobę wieńcową. Jest to przełomowe odkrycie zważywszy na fakt, że mnóstwo kobiet w starszym wieku, w trosce o zdrowie przyjmuje wapń, by zredukować ryzyko wystąpienia osteoporozy.

„Okazuje się, że cholesterol nie jest jedynym czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób kardiologicznych” podsumowuje Dr Bernard Roos dyrektor badań geriatrycznych na Uniwersytecie w Miami.

Suplementy z zawartością calcium podnoszą poziom wapnia we krwi, co może przyczyniać się do przyspieszenia odkładania calcium w naczyniach. Wapń odkładający się w tętnicach może zwiastować chorobę wieńcową.

Dr Ian Reid zwraca uwagę, że w świetle tych badań nie ma podstawy do zmniejszenia zalecanej dziennej dawki wapnia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w średnim wieku.

 

Źródło:

National Osteoporosis Foundation

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz