Spożywanie alkoholu może podwoić ryzyko wystąpienia raka u kobiet

Spożywanie alkoholu może podwoić ryzyko wystąpienia raka u kobiet

Spożywanie alkoholu może podwoić ryzyko wystąpienia raka u kobiet

Nadmierna stymulacja estrogenami – zarówno endogennymi, jak i egzogennymi -jest przyczyną rozwoju hiperplazji i raka endometrium. Nowe badania dowodzą związku pomiędzy spożyciem alkoholu a rakiem endometrialnym. Picie alkoholu ma wpływ na wzrost poziomu estrogenów u kobiet po okresie menopauzy, co może być mechanizmem prowadzącym do powstania raka endometrialnego.

To ważne odkrycie sugeruje, że zmiana sposobu życia i odżywiania może mieć istotny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka u kobiet.

Badanie przeprowadzono na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC)  z udziałem 41.574 kobiet różnej rasy w okresie postmenopauzalnym w Los Angeles i na Hawajach. Wyniki badań wskazują również na silniejszy związek pomiędzy spożywaniem alkoholu, a wystąpieniem raka endometrialnego u kobiet szczupłych niż kobiet z nadwagą. Kobiety szczupłe, o drobnej budowie są bardziej wrażliwe na nawet niewielki wzrost poziomu hormonów spowodowany piciem alkoholu.

Otyłość jest czynnikiem mającym wpływ na wystąpienie raka endometrium, przez co w trakcie badań czynnik ten maskował wpływ spożycia alkoholu na zwiększenie ryzyka wystąpienia raka endometrium.

Badania nad wpływem alkoholu na wystąpienie raka endometrialnego u kobiet w okresie postmenopauzalnym są na razie w początkowym stadium rozwoju. Potrzebny jest szereg dodatkowych badań, by zgłębić tę problematykę.

„Bardzo ważne jest, by uświadomić kobietom, zwłaszcza w okresie postmenopauzalnym, konsekwencje związane ze zwiększonym spożyciem alkoholu. Wpływa on nie tylko na obciążenie wątroby, ale również związany jest z ryzykiem wystąpienia raka piersi i jak sugerują te badania, z rakiem endometrialnym” mówi Veronica Wendy Setiawan – profesor medycyny prewencyjnej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Źródło:
www.eurekalert.org

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz