Spotkania – Justyna Reczeniedi

Spotkania – Justyna Reczeniedi

„Spotkania” Justyny Reczeniedi to przepełnione liryzmem opowiadania. Kreują intrygującą rzeczywistość  przypadkowych spotkań i relacji międzyludzkich. Książka, którą warto zabrać ze sobą na wakacje. W spokojnym, nostalgicznym nastroju zanurzamy się w świat, który na co dzień przechodzi obok…

„Spotkania” to książka nie tylko dla kobiet. Z pewnością jej walory artystyczne doceni każdy, kto lubi piękne książki. Dopełnieniem są rysunki i niezwykle barwna okładka. Ale tak naprawdę, to jest nasz – kobiet – świat! I to jest największy atut SPOTKAŃ.

Magdalena Koperska, Wydawnictwo Anagram
www.anagram.com.pl

OD AUTORKI

Napisałam książkę pt. „Spotkania”, co może być o tyle dziwne, że jestem śpiewaczką operową. To nie znaczy, że zamknęłam się w świecie opery i na kartach książki oprowadzam czytelnika po kulisach życia artystki-diwy. Wprost przeciwnie – tematyka moich opowiadań oscyluje wokół spraw młodości, pogoni za miłością, radości spotkań z niezwykłymi ludźmi, także podczas wakacji, w różnych miejscach świata. Moi bohaterowie (a w osiemdziesięciu procentach umuzykalnione bohaterki) są bardzo młodzi, żądni uczuć i chęci przeżywania chwil, pełni wiary w powodzenie swoich marzeń, choć popadają także w nastroje smutku i melancholii, związane z samotnością, która jest zjawiskiem nieodłącznym.

Tatiana z „Milonga del Angel” to skrzypaczka, grająca w czasie wolnym od studenckich zajęć na zakopiańskich Krupówkach. Dlaczego to robi? By wyreżyserować swoje życie, by mieć nad nim pozorną kontrolę, by móc wreszcie poznać ekscentrycznego Ryszarda… To, co ją łączy ze spotykanymi ludźmi to niekończące się rozmowy i poczucie, że istnieje bezinteresowność…

O czystości i bezinteresownym działaniu jest także nowela „Kostas Pavlides”. Kostas to fascynujący, urodziwy Grek, który robi kolosalne wrażenie na bohaterze – saksofoniście, opisującym to spotkanie w Krakowie z perspektywy dwunastu lat życia. Oryginalna opowieść o porozumieniu bez słów – tutaj czytelnik będzie mógł zinterpretować tę relację wedle własnego uznania (autor nie jest wszechwiedzący!).

„Przesyt” to studium relacji między narcystyczną istotą o imieniu Marta a młodym Paulem; erotyczna opowieść o niemożności połączenia ze sobą ludzkich losów – dla czytelników powyżej lat osiemnastu.

Bohaterkami trzech ostatnich opowiadań są kobiety – stuprocentowe kobiety, nastawione na swój rozwój i artystyczną pracę, pazerne na piękno, otwarte wobec mężczyzn, których obecności pragną w sposób intensywny. W „Sinusoidzie” bohaterka dostaje lekcję życia: ulega wypadkowi, dzięki któremu zaczyna rozumieć, że „twarz doświadczona jest zawsze ciekawsza”. Poznaje Hon-juna – skośnookiego pianistę. Jednak jej wyjazd z Salzbuga i powrót do domu nie jest zakończeniem historii, co zresztą zaskakuje samą bohaterkę (szczegółów nie zdradzę, by nie pozbawić Was przyjemności czytania).

„Życiopisanie” jest opowiadaniem w formie dziennika. Katarzyna swoją młodość poświęca grze na wiolonczeli oraz uganianiu się za facetami, których w jej życiu nie brakuje. Rozstaje się z narzeczonym, potem dostaje potężny cios od człowieka, na którym jej zależy, wreszcie odnajduje ukojenie, zrozumienie i wzajemność w osobie Waldiego… W tym opowiadaniu najpełniej widać potrzebę pisania, uwiecznienia myśli, nastrojów i zdarzeń – na zawsze.

Ostatni utwór „Taniec Leny” ma zakończenie jednoznaczne. Jest trochę o tym, jak łatwo popaść w nałóg pracy, zarabiania pieniędzy, poszukiwania wrażeń… Ponad wszystkim stoi jednak miłość jako wartość wszechludzka, której nie da się przecenić.

Książkę „Spotkania” – wydaną pięknie przez wydawnictwo ANAGRAM – okraszają rysunki mojego męża Gábora Fekete de Reczenied, które w subtelny sposób wprowadzą każdego w nastrój opowieści.

Pozdrawiam wszystkich Czytelników i… zapraszam do mojego świata!

Justyna Reczeniedi

Premiera książki „Spotkania” odbędzie się 29 czerwca o godz. 20:00 w Milanowskim Centrum Kultury, przy ul. Kościelnej 3 w Milanówku.

 

Justyna Reczeniedi – Śpiewaczka operowa, związana z Warszawską Operą Kameralną; współpracuje z teatrami, filharmoniami, orkiestrami i zespołami kameralnymi w Polsce i na świecie. Kocha swoją pracę. Jednocześnie zawsze chciała pisać. Zdarza się jej więc tworzyć, a niekiedy nawet wydawać książki. Aby pogodzić zamiłowania muzyczne i literackie, ukończyła niemal równolegle dwie uczelnie: Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie (dziś Uniwersytet Muzyczny) na wydziale śpiewu oraz Uniwersytet Warszawski na wydziale polonistyki. Nagrała pięć płyt, łącząc gatunki i odnajdując się w różnych stylach: Tam mnie znajdziesz, Najpiękniejsze arie operowe na sopran liryczno-koloraturowy, Szczęśliwi,
Pomiędzy światem a nami, Święta z kolędą. Kolejne płyty w przygotowaniu. Wydała album biograficzny Bogna Sokorska. Życie i kariera Słowika Warszawy – wspomnienie, który opracowała w hołdzie swojej profesorce śpiewu. Mawia że to, co potrafi, zawdzięcza Bogu, swoim rodzicom i świetnym pedagogom. Do twórczej pracy wybrała inspirujący zakątek w Milanówku – mieście Ogrodzie, gdzie od kilku lat mieszka z mężem – Węgrem. Wie, że wykazuje się nie lada odwagą, wypuszczając w świat Spotkania, które są jej literackim eksperymentem.

fot. J&R Stefanowicz Sara Studio


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz