Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny

Słonecznik zwyczajny

Pestki słonecznika z powodzeniem zastępują niezdrowe przekąski, a ich spożywanie korzystnie wpływa między innymi na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Skład i działanie nasion słonecznika

W nasionach słonecznika znajdziemy nienasycone kwasy tłuszczowe (między innymi kwas oleinowy i linolowy), białko, fitosterole, błonnik, argininę, witaminy A, B, E, PP i z grupy B oraz potas, cynk, żelazo, fosfor i wapń. Spożywanie pestek słonecznika korzystnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci, a także przyczynia się do obniżania ciśnienia i poziomu „złego” cholesterolu. Związki zawarte w nasionach mają również działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, a także korzystnie wpływają na męską potencję.

Surowiec zielarski

W ziołolecznictwie wykorzystuje się kwiaty słonecznika oraz olej uzyskiwany z nasion.

Skład i zastosowanie kwiatów słonecznika

Kwiaty słonecznika zwyczajnego (Helianthus annuus) zawierają między innymi karotenoidy, cholinę, flawonoidy, saponiny oraz substancje gorzkie. W lecznictwie stosowane są stosunkowo rzadko, medycyna ludowa zaleca jednak kwiaty słonecznika jako środek przeciwgorączkowy i ułatwiający trawienie. Pomocne są przy stanach zapalnych skóry, siniakach, urazach i trudno gojących się ranach.

Olej z nasion słonecznika w lecznictwie

Olej tłoczony z nasion słonecznika ma działanie przeciwmiażdżycowe, obniża bowiem poziom „złego” cholesterolu i działa przeciwzakrzepowo. Ponadto wspomaga przemianę materii, obniża poziom cukru we krwi i łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego. Zewnętrznie zalecany jest przy łuszczycy i schorzeniach skóry.

Olej z nasion słonecznika w kosmetyce

Kosmetyczne zastosowanie oleju z nasion słonecznika obejmuje przede wszystkim odbudowę ochronnej warstwy lipidowej skóry, jej regenerację, wygładzenie  i uelastycznienie. Działa również przeciwzapalnie i normalizująco.

Uwaga na olej

Podgrzewanie oleju powyżej 100°C, a więc między innymi smażenie, prowadzi do utraty zdrowotnych właściwości i powstania szkodliwych substancji. W oleju słonecznikowym znajdują się wielonienasycone tłuszcze omega-6, których nadmierne spożycie, przy równoczesnym niedoborze korzystnych tłuszczów omega-3, może przyczyniać się do rozwoju nowotworu prostaty i piersi[1]. Olej z nasion słonecznika należy więc spożywać w postaci surowej, a równocześnie należy dbać o to, aby zachować w diecie równowagę między spożyciem tłuszczów omega-3 i omega-6[2].

Odwar z kwiatów słonecznika

Łyżkę suszonych kwiatów słonecznika zalewamy szklanką wody i gotujemy pod przykryciem przez około 10 minut. Odwar można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Odwar przygotowany z większej ilości surowca można dodawać do kąpieli.

[1]http://www.nutraingredients-usa.com/Research/Corn-oil-omega-6-could-speed-up-prostate-cancer-study
[2]http://www.nutraingredients.com/Research/Better-omega-3-to-omega-6-ratio-could-cut-prostate-cancer-risk

Małgorzata Przybyłowicz


Dodaj komentarz