Skarpy w ogrodzie
Bywa, że to konieczność wynikająca z ukształtowania terenu, na jakim położona jest nasza działka, czasem skarpy są też po prostu elementem dekoracyjnym. Bez względu na to czy jesteśmy na nie skazani czy to nasz wybór warto zadbać o to, by rzeczywiście stanowiły atrakcję ogrodu.
Zabezpieczenie skarp
Niezależnie od tego czy skarpa w naszym ogrodzie wynika z naturalnego otoczenia czy jest sztucznym sposobem zagospodarowania pozostałości ziemi po budowie domu, czy też celowo stworzoną dekoracją, jedno jest pewne – skarpa wymaga zabezpieczenie przed osypywaniem się i skutkami erozji.
Wybór odpowiedniego rodzaju zabezpieczenia zależy nie tylko od efektu wizualnego jaki chcemy uzyskać, ale przede wszystkim od rodzaju gleby i stopnia nachylenia terenu. Jeśli pochyłość jest duża, a gleba bardzo ciężka, bądź przeciwnie bardzo lekka – mocne i stabilne zabezpieczenie jest zdecydowanie najważniejszym czynnikiem na którym powinniśmy się skupić.
Bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie murku z piaskowca. W podobny stylu możemy także zastosować granit naturalny lub wapień. Konstrukcje takie, osadzone na fundamencie u podnóża skarpy, z pewnością są stabilne i urokliwe, ale nie należą jednak do najtańszych.
Mniej stabilną, ale klimatyczną i dodająca ogrodowi charakteru osłoną skarpy jest tzw. murek suchy. Tworzymy go bez budowy fundamentu. W tym przypadku spoiwem jest ziemia – a zastosowane kamienie powinny wbijać się w stok skarpy.
Jeśli nie ma konieczności mocnego zabezpieczania skarpy możemy zdecydować się na równie atrakcyjną drewnianą palisadę. Nie zapominajmy jednak, o wykorzystaniu folii izolującej drewniane pale od gleby. Choć taki naturalny „płotek” w otoczeniu skarpy kwiatowej jest niewątpliwie uroczy, trudno powiedzieć, by było to rozwiązanie jakościowo trwałe.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych ażurowych płyt żelbetonowych lub klinkierowych. Choć być może nie brzmi to zbyt zachęcająco, istnieje wiele sposobów, by osłonę taką ukryć np. dywanem skalnych roślin. Zdecydowanie spełnia natomiast swoje zadanie zabezpieczające przed osuwaniem się ziemi.
Jeśli skarpa nie jest zbyt stroma czasem wystarczą po prostu duże kamienie polne. Najkorzystniej wybrać te o ostrych kształtach – takie kamienie łatwiej i bardziej stabilnie osadzają się w ziemi.
Rośliny na skarpę
Skarpa to charakterystyczny teren wymagający dobrania roślin nie tylko pod kątem typowych kryteriów, jak np. rodzaj gleby czy stopień nasłonecznienia. Nie wszystkie rośliny będą rosły w dużym nachyleniu, podobnie jak nie wszystkie będą znosiły szybkie przesuszanie gleby. Warto więc pamiętać o regularnym podlewaniu naszej skarpy. Z pewnością trafnym posunięciem, szczególnie gdy skarpa jest pozostałością wykopów budowlanych, jest nawiezienie wierzchniej warstwy żyzną glebą i zabezpieczenie jej geosiatką, którą zostanie szybko osłonięta roślinami.
Przede wszystkim powinniśmy zdecydować się na rośliny płożące, ekspansywne, tworzące silne i liczne rozłogi. Warto skorzystać z podpowiedzi natury i wybrać rośliny typowe dla terenów górskich.
Kosodrzewina z pewnością sprawdzi się w takich warunkach. Podobnie inne karłowe krzewy, zarówno iglaste jak i liściaste. Jałowce płożące, wierzba karłowata, róża pomarszczona, sosna karłowata… a między nimi trawy szerokolistne i feeria barw bylin i roślin skalnych. Funkia, pięciorniki, bodziszki, gipsówka, smagliczka skalna, rozchodniki, rojniki, skalnice, dzwonki, żagwiny, pierwiosnki, niezapominajki, pensemony, przylaszczki, głodki, goździki skalne, dębiki ośmiopłatkowe, lewizje i wiele innych… Wybór zależy tylko od nas.
Małgorzata Kijak
fot. Patrycja Bydlińska
Dodaj komentarz