Siemię lniane

Siemię lniane

Nasiona lnu, czyli siemię lniane, są cennym surowcem leczniczym. Siemię najczęściej zalecane jest w dolegliwościach układu pokarmowego, jednak jego właściwości z powodzeniem wykorzystywane są również w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Siemię lniane – skład i działanie

Nasiona lnu zawierają związki śluzowe, substancje oleiste, kwasy organiczne, nienasycone kwasy tłuszczowe, sole mineralne (cynk, żelazo, magnez), witaminę E, fitosterole, fitoestrogeny, lecytynę i flawonoidy. Siemię lniane doceniane jest ze względu na działanie osłonowe i nawilżające na śluzówkę przewodu pokarmowego, a także właściwości przeciwmiażdżycowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

HERBATKA z siemienia lnianego
„1-2 łyżki siemienia lnianego (najlepiej świeżo rozdrobnionego) zalać 1 filiżanką zimnej wody. Pozostawić na 20 minut i przecedzić. Stosować do płukania gardła lub popijać małymi łykami.”

„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg

Siemię lniane – zastosowanie wewnętrzne

Nasiona lnu stanowią bogate źródło wielu cennych składników, które muszą być dostarczane w pożywieniu, a są nimi przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe i lecytyna.

Siemię spożywane w postaci naparu lub odwaru działa osłaniająco na przewód pokarmowy – zalecane jest przy nieżytach żołądka, nadkwaśności soku żołądkowego, a nawet przy wrzodach. Nawilża śluzówkę gardła i jamy ustnej, jest więc pomocne przy kaszlu oraz suchości śluzówki, spowodowanej między innymi przebywaniem w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

POSTĘPOWANIE W ZAPARCIACH PRZEWLEKŁYCH
Do każdego posiłku dodawać 2-3 łyżki siemienia lnianego (nasiona są najlepsze, gdy są świeżo zmielone). Stosować przez 3 miesiące. Siemię zawsze popijać szklanką wody.

„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg

Siemię lniane zapobiega miażdżycy, ograniczając wchłanianie „złego” cholesterolu. Przyjmowanie całych nasion lnu pobudza perystaltykę jelit, wspomagając usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii oraz zapobiegając zaparciom.

Z dobroczynnych właściwości siemienia możemy również korzystać, spożywając olej lniany. Potwierdzone zostało przeciwnowotworowe działanie nasion lnu, których składniki hamują rozwój raka prostaty [1]. Trwają również badania nad skutecznością siemienia w profilaktyce raka piersi.

„Siemię lniane jest ponadto korzystne dla Twoich kości. Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym oraz zdolności ograniczania utraty wapnia z moczem wpływa ono pozytywnie na metabolizm kości. W badaniu dotyczącym oddziaływania spożycia siemienia lnianego na kobiety w wieku pomenopauzalnym, niestosujące HTZ wykazano, że gdy włączono do ich codziennej diety 38 gramów (4 łyżki stołowe) mielonego siemienia lnianego, tempo resorpcji kości uległo zahamowaniu”.

Menopauza bez leków” dr Linda Ojeda

Siemię lniane – zastosowanie zewnętrzne

Okłady z siemienia wspomagają leczenie oparzeń, odmrożeń, odleżyn i trudno gojących się ran. Łagodzą podrażnienia i zmniejszają łuszczenie się skóry. Len jest jedną z roślin śluzorodnych, które stosuje się do wykonywania okładów, tzw. kataplazm.

Siemię lniane w kosmetyce

Siemię lniane stanowi składnik szamponów i odżywek do włosów suchych i zniszczonych włosów, a także mydeł do skóry suchej, podrażnionej i wrażliwej. Siemię znajdziemy również w kosmetykach rozpulchniających, stosowanych przed mechanicznym oczyszczaniem twarzy.

Maseczka do włosów

2 łyżki nasion zalewamy szklanką wody i gotujemy kilka minut. Następnie odcedzamy wywar i wmasowujemy go we włosy. Spłukujemy po 30 minutach. Maseczka nawilża, odżywia i regeneruje suche i zniszczone włosy oraz zmniejsza tendencję do puszenia się pod wpływem wilgoci.

Maseczka do twarzy

3 łyżki zmielonego siemienia zalewamy szklanką gorącej wody i mieszamy do uzyskania gęstej papki. Maseczkę nakładamy na 20-25 minut i zmywamy ciepłą wodą. Maseczka odpowiednia jest do każdego rodzaju cery, a szczególnie do suchej i podrażnionej.

Peeling do twarzy

3 łyżki rozdrobnionego (nie zmielonego) siemienia zalewamy szklanką gorącej wody i dodajemy łyżeczkę miodu. Peeling z siemienia delikatnie złuszcza martwy naskórek, oczyszcza pory, wygładza i regeneruje skórę.

Kuracja wzmacniająca paznokcie

2 łyżki nasion zalewamy 1 litrem gorącej wody i odstawiamy na kilka minut. Następnie zanurzamy paznokcie na 15-20 minut.

Nie stosować siemienia lnianego podczas karmienia piersią, a także nie podawać niemowlętom skłonnym do zaparć, gdyż zawiera ono śladowe ilości cyjanowodoru”

„Domowe leki ziołowe” Anne Iburg

Napar z siemienia

2 łyżki zmielonego siemienia zalewamy szklanką gorącej wody i mieszamy. Pijemy całość.

Odwar z siemienia

2 łyżki nasion zalewamy szklanką wody i gotujemy pod przykryciem 10-15 minut. Odcedzamy odwar i pijemy po wystudzeniu.

Kataplazma z siemienia

Zmielone siemię zalewamy odpowiednią ilością gorącej wody i gotujemy do uzyskania gęstej papki. Następnie siemię zawijamy w gazę i przykładamy w chore miejsce.

[1]http://www.medicalnewstoday.com/articles/72990.php

TAGI:

Dodaj komentarz