Selen może ustrzec kobiety przed rakiem pęcherza

Jak donosi magazyn Cancer Prevention Research zwiększony poziom selenu w diecie może zredukować ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego u kobiet nawet o 34%.

Selen może ustrzec kobiety przed rakiem pęcherza

Jak donosi  magazyn Cancer Prevention Research zwiększony poziom selenu w diecie może zredukować ryzyko zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego u kobiet nawet o 34%.

Rak pęcherza moczowego jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u osób w wieku starszym (pomiędzy 60 a 70 rokiem życia). Jest to czwarty co do częstości występowania nowotwór u mężczyzn i ósmy u kobiet. Śmiertelność z powodu tego nowotworu każdego roku sięga nawet 80%, z czego większość stanowią mężczyźni.

Czynniki ryzyka to mutacje genu p53, palenie papierosów i narażenie na stały kontakt z chemikaliami np. w związku z wykonywanym zawodem.

Selen jest pierwiastkiem śladowym występującym w zbożach, mięsie, jajach, nabiale i rybach. Jego zawartość w produktach spożywczych zależy od jego zawartości w glebie i wodzie, która jest różna w różnych częściach świata. Polskie gleby i woda są ubogie w selen.

Selen ma znaczący wpływ na zdrowie człowieka. Pierwiastek ten bierze udział w tworzeniu silnego antyutleniacza (peroksydazy glutationowej), który zapobiega szkodliwemu wpływowi wolnych rodników. Selen jest także istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i tarczycy.

Badania nad związkiem między selenem i nowotworem pęcherza moczowego prowadzili naukowcy z Dartmouth Medical School pod przewodnictwem dr Margaret Karagas , którzy zbadali poziom tego pierwiastka u 767 osób u których właśnie zdiagnozowano raka pęcherza moczowego i 1108 osób wybranych z ogólnej populacji.

Badacze zaobserwowali wyraźny spadek ryzyka zachorowania na raka pęcherza moczowego wraz ze wzrostem poziomu selenu w organizmie, u kobiet (34%), palaczy (39%) i  osób ze zmianami w genie kodującym białko p53 (43%).

Pozytywny wynik badań zachęcił naukowców do dalszych doświadczeń na większą skalę w tym zakresie, które będą obejmowały kobiety i osoby z genetycznym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwór pęcherza moczowego.

Dzienne zapotrzebowanie na selen (RDI) to 65 mikrogramów, lecz dawka dobrze tolerowana przez organizm jest ustalona na poziomie aż 300 mikrogramów selenu na dobę. Jeśli wyniki badań na szerszą skale potwierdzą dotychczasowe, w celach profilaktycznych RDI dla kobiet może ulec podwyższeniu.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz