Rzuć palenie, ratuj kości

Palaczki są bardziej narażone na wystąpienie osteoporozy. Jak ostrzega Amerykańska Akademia Ortopedii palenie papierosów zmniejsza gęstość kości

Rzuć palenie, ratuj kości

Palenie a osteoporoza

Palaczki są bardziej narażone na wystąpienie osteoporozy. Jak ostrzega Amerykańska Akademia Ortopedii palenie papierosów:

  • zmniejsza gęstość kości,
  • znacznie zwiększa ryzyko złamań,
  • redukuje przyswajalność wapnia,
  • zmniejsza skuteczność hormonalnej terapii zastępczej,
  • zwiększa ryzyko złamania szyjki kości udowej,  które powoduje konieczność operacji z wszczepieniem stawu biodrowego.

Palenie papierosów a osteoporozaZwiązek pomiędzy paleniem papierosów, a ryzykiem złamań potwierdziło również badanie przeprowadzone przez dr Johna A. Barona z kliniki Medycyny Rodzinnej w Dartmouth Medical School w Hanowerze, w którym uczestniczyło ponad 4 tys. kobiet w okresie postmenopauzalnym.  Jest to kolejny powód, by zerwać ze zgubnym nałogiem.

Bierne palenie papierosów a osteoporoza

Uwaga: Bierne palenia papierosów jest również szkodliwe dla naszych kości

Ryzyko wystąpienia osteoporozy u kobiet będących biernymi palaczkami, czyli żyjącymi na co dzień z przynajmniej jednym nałogowym palaczem, wzrasta aż trzykrotnie w stosunku do kobiet nie będących biernymi palaczkami.

 

 

 

 

 

 


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz