Rośliny w cieniu drzew

Rośliny w cieniu drzew

Rośliny w cieniu drzew

Wśród wymagań znacznej liczby ogrodowych roślin wymienia się stanowisko nasłonecznione. Co jednak, gdy chcemy zagospodarować miejsce pod drzewami lub większymi krzewami, które nawet jeśli znajduje się od południowej strony naszego ogrodu, z góry skazane jest na cień? Jakie rośliny wybrać, aby sprawdziły się w takich warunkach?

Cień na stanowiskach wilgotnych

Pozornie tylko wydaje się, że stanowiska zacienione i wilgotne z góry skazane są na porażkę w dziedzinie ukwiecenia. Na szczęście stanowiska północne czy zacienione drzewami, z glebą ciężką, gliniastą, mają i wśród kwiatów swoich amatorów. W miejscach takich z powodzeniem możemy zastosować paprocie czy lepiężniki, a jeśli zależy nam na okazach mniejszych – skalnica, barwinek czy gajowiec żółty będzie trafnym wyborem. Doskonałym przykładem atrakcyjnych roślin dobrze radzących sobie w cieniu drzew jest funkia z rodziny liliowatych. Kolejne rośliny cieniolubne to ciemierniki, przylaszczki czy zawilce. Z racji barwy i efektownych kwiatów odpowiednimi roślinami, by przełamać monotonię i rozjaśnić zacienione miejsca są miodunki, serduszki, tawułki, języczki pomarańczowe czy krwawnica pospolita. Wszystkie te rośliny świetnie spiszą się w cieniu drzew, żywopłotów i krzewów. Ponieważ ich wymagania co do wilgotności gleby są dość zbliżone, możemy z powodzeniem tworzyć z nich najróżniejsze kompozycje odpowiadające naszym oczekiwaniom.

Cień na stanowiskach suchych

Stanowisko takie jest zdecydowanie większym wyzwaniem dla ogrodnika, bowiem rośliny cieniolubne na ogół wymagają też dużej wilgotności gleby. Dobrym sposobem służącym do rozwiązania tego problemu jest wybór roślin wczesnokwitnących. O ile chcemy zagospodarować miejsca pod drzewami liściastymi. Wiosenne kwiaty wykorzystają bowiem promienie słoneczne mocniej przeświecające przez nieulistnione jeszcze konary, ale także wilgoć z gleby, której z powodu braku liści, drzewo nie wykorzystuje w nadmiarze. Decydujmy się zatem na zawilce, fiołki, jaskry i konwalie, kokoryczki, ułudki wiosenne, pierwiosnki. Na takich stanowiskach możemy również zdecydować się na atrakcyjną niebiesko-liliową kocimiętkę, czy różowo kwitnącą późnym latem odętkę wirginijskąm bądź bluszczyk kurdybanek. Również niewymagająca bokkonia sprawdzi się w tych warunkach. W przypadku tej roślin zaleca się jednak regularne wycinanie odrostów, bowiem bokkonia łatwo rozprzestrzenia się i dominuje inne rośliny.

Pielęgnacja roślin na stanowiskach zacienionych

Ponieważ rośliny rosnące w cieniu drzew są narażone na z góry przegraną konkurencję z drzewem czy większymi krzewami o składniki pokarmowe, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie nawozów dokarmiających i użyźniających glebę. Korzystnym rozwiązaniem będzie zastosowanie torfu, kompostu, a nawet nawozów mineralnych. Warto także zająć się przerastającymi powierzchnię korzeniami drzew bądź rozrastającymi się wieloletnimi bylinami. Często bez większego wpływu na drzewo możemy usunąć niektóre rozrastające się korzenie i w ten sposób oczyścić stanowisko dla kwiatowych kompozycji. Wieloletnie byliny, szczególnie gatunki ekspansywne, możemy także usunąć bądź przerzedzić, a powstałe w ten sposób wolne przestrzenie, po odpowiednim nawiezienie składnikami pokarmowymi, ponownie zagospodarować atrakcyjnymi kwiatami.
Pamiętajmy jednak, by tworząc takie kompozycje starać się wybierać rośliny różniące się od siebie czasem kwitnienia, a także kształtem liści i pokrojem pędów. Ważne jest także, by wysiewać te rośliny według przemyślanego schematu, tak by nie stworzyć wrażenia chaosu, a przede wszystkim nie wygenerować sztucznie kolejnej konkurencji wśród roślin. Zwróćmy zatem uwagę, by rozmieścić rośliny tak, aby przedstawiciele najwyższych pięter – czyli kwiaty wysokie były z tyłu kompozycji.

Małgorzata Kijak


Dodaj komentarz