Ręcznie zdobiona dziecięca komoda

Ręcznie zdobiona dziecięca komoda

Ręcznie zdobiona dziecięca komoda

 

Możemy sami ozdobić mebelek do dziecięcego pokoju. W ten sposób można odnowić stare meble lub pomalować nowe, niemalowane i nielakierowane.  Dzięki prostym technikom malowania i ozdabiania przedmiotów można, przy niewielkich nakładach pieniężnych stworzyć oryginalne, nastrojowe wnętrze.

 

Do misiowej komódki potrzebna będzie:

 

  • Komoda sosnowa, niemalowana i nielakierowana IKEA RAST
  • Papier ścierny (delikatny, drobnoziarnisty)
  • Farba – emalia akrylowa biała
  • Lakierobejca, kolor: ciemny mahoń
  • Lakier akrylowy bezbarwny mat lub półmat
  • Talerz
  • Płaski pędzel
  • Klej do decoupagu (np. Colla Velo) lub rozrobiony z wodą Wikol
  • Serwetka ryżowa do decoupagu z motywem misiów (DFT098 – producent Stemperia)

Krok 1
Z komody wyciągamy szuflady i odkręcamy uchwyty. Całość dokładnie szlifujemy papierem ściernym. Powierzchnię przecieramy równoległymi pociągnięciami (nie okrężnymi) wzdłuż słoi, aż drewno nabierze zupełnej gładkości.

 

Krok 2
Na talerzyk nakładamy lakierobejcę i malujemy płaskim pędzlem równoległymi pociągnięciami boki i górę komody oraz uchwyty.

 

Krok 3
Białą farbą akrylowa malujemy fronty szuflad. Gdy farba wyschnie czynność powtarzamy. Czekamy, aż całość przeschnie.

 

Krok 4
Z papieru ryżowego wycinamy dokładnie motywy. Wycięte obrazki kładziemy na fronty szuflad i płaskim pędzelkiem nakładamy klej od środka motywu na zewnątrz. Klej przeniknie przez papier ryżowy i przyklei motyw do drewna. Starajmy się delikatnie rozprostować zagniecenia i usunąć pęcherzyki powietrza spod serwetki. Papier ryżowy jest stosunkowo wytrzymały i polecany dla początkujących, lecz zbyt mocne pociągnięcia pędzla i pocieranie, mogą go podrzeć i zrobić dziury. Gdy przykleimy motywy, czekamy aż klej całkowicie wyschnie.

 

Krok 5
Gdy motywy na frontach już przeschną, nakładamy bezbarwny lakier na talerzyk i płaskim, czystym pędzlem lakierujemy białe fronty szuflad z misiami. Pozostawiamy całość do wyschnięcia. Czynność powtarzamy trzykrotnie.

 

Krok 6
Gdy wszystkie elementy dokładnie wyschną, w komodzie montujemy szuflady i gałki. Mebelek jest już gotowy.

 

Uwaga: farby akrylowe są wodo-rozpuszczalne. Szybko schną i należy pamiętać o każdorazowym, dokładnym myciu pędzli zaraz po użyciu w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Jeśli pozwolimy farbie zaschnąć na włosiu pędzla i talerzu nie będzie się dało jej już usunąć, a pędzle będą nadawały się do wyrzucenia.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz