Rak płuc

Rak płuc

 

 

Przetworzona żywność wzbogacona fosforanami prowadzi do raka płuc

Większość z nas sięga po gotowe produkty spożywcze ze sklepowych półek, takie jak pieczywo, ciastka, sery, wędliny i napoje. Żywność ta, by dłużej zachowywała odpowiednią strukturę i wilgotność, bardzo często zawiera dodatek nieorganicznych fosforanów.

Wyniki najnowszych badań naukowych opublikowane w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine sugerują że,  spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności z zawartością fosforanów nieorganicznych przyczynia się do powstania nowotworu płuc.

Grupa koreańskich naukowców z uniwersytetu w Seulu pod przewodnictwem dr Myung-Haing Cho prowadziła przez 4 tygodnie doświadczenie na myszach z wrodzoną predyspozycją do raka płuca.

Zwierzętom podawano od 0,5 do 1% fosforanów nieorganicznych w diecie dziennie, co odpowiada przeciętnej dziennej zawartości  tego związku w diecie człowieka.

Na koniec doświadczenia poddano tkanki płucne myszy analizie, by sprawdzić czy spożywanie fosforanów nieorganicznych ma wpływ na pojawianie się guzków nowotworowych w płucach.

Wyniki badania jednoznacznie potwierdzają, że wraz ze wzrostem ilości fosforanów nieorganicznych w diecie rośnie wielkość guzków i szybkość tworzenia nowych zmian.

Wyniki doświadczenia prowadzonego na zwierzętach  wskazuje, że fosforany nieorganiczne będące dodatkiem spożywczym do żywności stymulują powstawanie raka płuc.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Seulu może być pierwszym krokiem do wyjaśnienia dlaczego osoby, które nigdy nie paliły papierosów zapadają na nowotwór płuc.

Jeśli podobna zależność zostanie potwierdzona u ludzi, ograniczenie spożywania fosforanów nieorganicznych w diecie może się stać skuteczną metodą profilaktyki i walki z nowotworem płuc.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz