Puszyste włosy

Puszyste włosy fot. fotolia.com

Puszyste włosy

Nasze włosy najczęściej odbiegają do wymarzonego ideału. Zamiast błyszczącej, puszystej fryzury na głowie mamy pozbawione życia, cienkie, przetłuszczające się pasma. Jak można dodać włosom puszystości?

Pielęgnacja włosów

Nie można oczekiwać lekkości od włosów przetłuszczających się i nieświeżych. Dlatego też konieczne jest częste mycie, nawet codziennie, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wówczas należy zwrócić uwagę na skład szamponu – im więcej naturalnych składników, a mniej konserwantów i barwników, tym lepiej.

Skóra głowy narażona każdego dnia na działanie drażniących substancji chemicznych może swędzieć i buntować się w postaci wypadania i osłabienia włosów. Po myciu obowiązkowym etapem jest nałożenie odżywki, która jednak nie może obciążać fryzury, omijajmy więc szampony i odżywki typu 2w1 i odżywki bez spłukiwania w postaci balsamów. Najbardziej odpowiednie są lekkie kosmetyki w spray’u bądź w postaci balsamów, lecz przeznaczone do spłukiwania. Częstym błędem jest wmasowywanie preparatu w skórę głowy, co wzmaga produkcję łoju oraz może powodować podrażnienia. Odżywkę nakładać należy w odległości około 2 cm od skóry. W skórę wcieramy jedynie preparaty do tego przeznaczone, a więc np. odżywki w ampułkach wzmacniające cebulki.

Modelowanie włosów

Najłatwiejszym sposobem nadania fryzurze puszystości jest użycie wałków lub papilotów – loki optycznie dodają objętości. Lepiej unikać lokówki, która osłabia i wysusza pasma. Jednak nie każdej kobiecie odpowiada taka fryzura. Jeśli atrakcyjniej czujemy się we włosach prostych, lepsza będzie okrągła szczotka, przy użyciu której unosimy włosy u nasady i podwijamy (bądź odwijamy na zewnątrz) końce. Podczas stylizacji szczotką nawijamy najpierw pasma od spodu, przesuwając się ku górze. Przy braku czasu wystarczy, jeśli uniesiemy tylko wierzchnie warstwy włosów. Najszybszą metodą dodania fryzurze objętości jest suszenie włosów z opuszczoną głową, rozpoczynając od nasady.

Produkty do stylizacji włosów

Woski i pasty modelujące są wykluczone – nadmiernie obciążają fryzurę. Do stylizacji stosujemy lekkie pianki i lakiery, zwiększające objętość.

Strzyżenie i farbowanie

Długie, prosto przycięte włosy najczęściej pozbawione są puszystości, na skutek znacznego ich ciężaru.  Lekkości dodaje skrócenie i wycieniowanie pasm.

Należy pamiętać, że włosy „przyzwyczajają się” do danej fryzury, tracąc sprężystość – warto od czasu do czasu chociażby zmienić przedziałek. Optycznie objętość zwiększa balejaż z pasemkami jaśniejszymi bądź ciemniejszymi od naturalnego koloru. Efekt taki uzyskamy jednak tylko wtedy, gdy pasemka są cienkie – grubsze sprawiają, że fryzura wydaje się ciężka i pozbawiona puszystości.

Odżywianie cebulek włosów

Lekka i puszysta fryzura nie jest możliwa do osiągnięcia, jeśli włosy są słabe i kruche. Należy więc w codziennej diecie dostarczać niezbędnych składników – cynku, siarki, krzemu – które znajdziemy w pestkach słonecznika, kaszy gryczanej, rzodkiewce, jajkach, orzechach. Bogatym źródłem siarki jest niepozorna rzeżucha, którą można samodzielnie „uprawiać” na oknie, umieszczając nasiona na zwilżonej wacie bądź gazie. Witaminy i minerały najlepiej dostarczać w naturalnej postaci, jeśli jednak codzienne chrupanie orzechów już nam się znudziło, można sięgnąć po gotowe preparaty, w składzie których dominuje wyciąg ze skrzypu polnego.

Puszyste i lśniące włosy są największą ozdobą kobiety. Nawet jeśli nasz fryzura z natury nie jest obdarzona lekkością, to istnieje wiele sposobów na to, aby dodać jej życia.

Małgorzata Przybyłowicz


Dodaj komentarz