Poznać i zrozumieć współczesnego człowieka, czyli siebie

Focus Cywilizacje: Sekrety geniuszu oraz Rodzina naszych czasów

Poznać i zrozumieć współczesnego człowieka, czyli siebie

Dwie najnowsze książki z serii Focus Cywilizacje: Sekrety geniuszu oraz Rodzina naszych czasów są najlepszym dowodem na to, że o nauce można pisać w sposób zarówno merytorycznie bardzo wartościowy, jak i pasjonujący.

Sekrety geniuszu to, jak wskazuje już sam tytuł, próba odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest ludzki geniusz, jak zmieniało się podejście do tej kwestii na przestrzeni wieków, a jak zapatruje się na nią współczesna nauka? Autorzy każdego z rozdziałów  w pełen pasji sposób opowiadają o losach ludzi, którzy swoimi odkryciami zmienili historię świata i próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, w czym tkwiła tajemnica ich sukcesu. Stereotypem wynalazcy i geniusza jest zwykle dziwak lub szaleniec, lecz czy taki obraz znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości? Czy wysokie IQ gwarantuje życiowy sukces i zwiększa szanse na zostanie genialnym odkrywcą? Kim jest człowiek mogący szczycić się najlepszą pamięcią i kto dokonał rekordowej liczby odkryć naukowych? Tutaj znajdziemy odpowiedzi na te, jak i wiele innych dociekliwych pytań.

W Rodzinie naszych czasów przyjrzymy się z kolei współczesnej „podstawowej komórce społecznej”.

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich dziesięcioleciach instytucja rodziny w Polsce i na świecie uległa znacznemu osłabieniu.

Coraz więcej jest rodzin rozbitych i niepełnych – tradycyjny, wielodzietny model zostaje zastąpiony opartym na luźnych więzach związkiem partnerskim.

Autorzy książki za swój cel obrali próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie, czemu tak się dzieje? Czy przyczyna tkwi w ludziach, czy też poza nimi – w środowisku, w którym żyją? W jaki sposób wielkie i globalne zjawiska, takie jak procesy demograficzne, rozwój techniki oraz promowany przez media styl życia, wpływają na losy każdej pojedynczej rodziny? Wszyscy, których zaciekawiły powyższe pytania, powinni koniecznie sięgnąć po te pozycję.

Autorami wszystkich esejów są ludzie nauki, nierzadko wykładowcy i pracownicy naukowi, a także pisarze i publicyści, co gwarantuje to wysoki poziom merytoryczny publikacji.

***
Focus Cywilizacje
– seria związana z miesięcznikiem popularnonaukowym Focus, wydawanym od września 1995 r. przez G+J Polska.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz