Posłuchaj muzyki i zredukuj stres w trakcie ciąży

Posłuchaj muzyki i zredukuj stres w trakcie ciąży

Posłuchaj muzyki i zredukuj stres w trakcie ciąży

Samopoczucie ciężarnej ma niebagatelny wpływ na zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego w trakcie ciąży niezwykle ważne jest dbanie zarówno o stan ciała jak i ducha. Badania naukowe wskazują, że zestresowane kobiety znacznie częściej rodzą dzieci, które w późniejszym czasie cierpią na astmę. Stany niepokoju w trakcie ciąży zwiększają ryzyko astmy u dziecka do 60%. Oddziaływanie hormonów stresu matki może również wpłynąć na rozwój umysłowy  oraz funkcjonowanie mózgu rozwijającego się dziecka, a także jego IQ.

Jak podkreśla dr Sarkar, konsultant w dziedzinie położnictwa „Wszyscy jesteśmy produktem naszej przeszłości. Jeden z okresów, w których jesteśmy najbardziej wrażliwi na wpływy otoczenia, to właśnie rozwój płodowy”.

Dlatego tak ważna jest poprawa samopoczucia i odzyskanie równowagi emocjonalnej w trakcie ciąży.

Jak donosi magazyn  Journal of Clinical Nursing, naukowcy  z Tajwanu odkryli niezwykle prosty i skuteczny sposób na zredukowanie stresu i niepokoju. Wystarczy 30 minut muzyki dziennie, by przywrócić spokój i równowagę emocjonalną. Pozytywne efekty zauważono już po dwóch tygodniach trwania muzykoterapii.

W badaniu wzięło udział 236 kobiet w ciąży. Ciężarne podzielono na dwie grupy. Kobiety z grupy, w której zastosowano muzykoterapię zaobserwowały spadek stresu i niepokoju. W grupie ciężarnych słuchających muzyki zauważono również mniejszą skłonność do stanów depresyjnych.

Coraz częściej, słyszy się że ciąża to nie choroba, co sugeruje że kobiety w ciąży nie należy traktować w żaden szczególny sposób. Ciąża to rzeczywiście nie jest choroba, jest to jednak stan szczególny, niosący ze sobą wiele rożnych odczuć od szczęścia i ekscytacji po nerwowość, smutek i przygnębienie. Odczucia o charakterze negatywnym mogą wpłynąć na pojawienie się powikłań w ciąży. Dlatego o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka powinna zadbać nie tylko sama ciężarna, ale także jej najbliższe otoczenie, rodzina, przyjaciele, a nawet pracodawca, okazując wsparcie, wyrozumiałość i zrozumienie.

W trakcie trwania ciąży należy unikać stresujących sytuacji. Szczególnie niekorzystny jest długotrwały stres. Jeśli nie radzimy sobie z narastającym niepokojem, warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz