Piękny uśmiech bez wyrzeczeń – prostowanie zgryzu metodą Clear Aligner

Piękny uśmiech bez wyrzeczeń – prostowanie zgryzu metodą Clear Aligner

Piękny uśmiech bez wyrzeczeń – prostowanie zgryzu metodą Clear Aligner

Estetyczny aparat ortodontyczny – do niedawna takie sformułowanie uważane było za oksymoron. Wielu ludzi, którzy mają wadę zgryzu, w dorosłym życiu nie zdecydowało się na prostowanie zębów, właśnie ze względu na to, że tradycyjne aparaty na zęby wyglądają po prostu nieładnie. Poza tym trzeba je nosić dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez bardzo długi czas, bo do kilku lat, inaczej są mało skuteczne. Od niedawna istnieje metoda, która łamie wszystkie te zasady i pozwala przy tym zachować ładny wygląd. Tą metodą jest Clear Aligner – niewidoczny aparat ortodontyczny.

Moda na proste i białe zęby trwa nieprzerwanie od wielu lat. Zwiększa się świadomość, jak bardzo istotny jest wygląd, a zdrowy i piękny uśmiech traktowany jest jako niezbędny element wizerunku każdej zadbanej osoby.

Hollywoodzki uśmiech staje się marzeniem wielu Polaków, w każdym wieku. Gabinety dentystyczne i ortodontyczne przeżywają oblężenie klientów zainteresowanych poprawą wyglądu zębów. Na rynku pojawiają się coraz bardziej innowacyjne metody wybielania. Jednak aby myśleć o śnieżnobiałym kolorze zębów, najpierw trzeba koniecznie zadbać o ich zdrowie i estetyczne ułożenie.

Zazwyczaj wystarczają regularne wizyty u dentysty, jednak kiedy rozmieszczenie i ułożenie zębów jest nieprawidłowe, niezbędna staje się kuracja ortodontyczna. Troska o proste zęby jest ważna nie tylko dla zachowania ich ładnego wyglądu. Musimy mieć na uwadze przede wszystkim aspekt zdrowotny, wady zgryzu mogą bowiem powodować wiele problemów.

Prostowanie zębów to istotny element troski o własne zdrowie

Często nie zdajemy sobie sprawy, że krzywy zgryz może negatywnie wpływać na nasz organizm. Odstępy pomiędzy nieprawidłowo ułożonymi i stłoczonymi zębami są ciasne. Powoduje to utrudnienia w prawidłowym ich myciu, a w rezultacie dużo większe ryzyko próchnicy i odkładania się osadu. W dłuższej perspektywie wady zgryzu mogą prowadzić do obniżania się brzegu dziąseł, chorób przyzębia, a nawet do obciążenia stawu skroniowo-żuchwowego czy bruksizmu.

Wieloletnie ignorowanie problemu skutkuje ryzykiem zwyrodnień, bólów głowy, a także bólów kręgosłupa w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym. Dlatego tak ważne jest, aby potraktować wady zgryzu nie tylko jako problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

W jaki sposób możemy korygować wady zgryzu?

Tradycyjnym sposobem terapii wad zgryzu zębów są aparaty ortodontyczne. Możemy rozróżnić dwie podstawowe grupy takich urządzeń – aparaty ruchome i stałe. Aparaty ruchome (zdejmowane) stosowane są zazwyczaj u dzieci poniżej 12 roku życia, jednak ich efektywność jest dość niska. Dlatego też popularność aparatów ruchomych stale spada.

Dużo bardziej skuteczne są aparaty stałe, które stosuje się u pacjentów w każdym wieku, za wyjątkiem malutkich dzieci. Urządzenie takie składa się ze specjalnych zamków, zakładanych przez ortodontę na cały okres leczenia oraz co jakiś czas wymienianych drucików. Nie ma możliwości ich samodzielnego zdjęcia w domu. Pacjenci jednak często skarżą się na spory dyskomfort i niedogodności związane z kuracją.

Konieczne jest bowiem mycie zębów po każdym posiłku, stosowanie specjalnych płukanek i unikanie niektórych twardych i lepiących pokarmów (jak np. orzechy, migdały, jabłka, krówki). Z powodu utrudnionego czyszczenia zęby są bardziej narażone na próchnicę i przebarwienia, a zamki mogą powodować urazy błony śluzowej jamy ustnej.

Metodą eliminującą wszystkie te wady stał się nowatorski wynalazek ortodoncji – aparat dla dorosłych Clear Aligner. Łączy on w sobie zalety aparatu stałego (wysoka skuteczność) i ruchomego (możemy go samodzielnie zakładać i zdejmować). Clear Aligner jest polecany aktualnie jako optymalna metoda leczenia wad zgryzu.

Clear Aligner to innowacyjna aparat ortodontyczny

Duże korzyści wynikające z noszenia aparatu tego typu sprawiają, że staje się on coraz bardziej popularny. Przede wszystkim, leczenie nim to doskonałe rozwiązanie dla dorosłych, aktywnych zawodowo osób. Sam w sobie wygląda bardzo estetycznie, ponieważ wykonany jest z prawie niewidocznego, przezroczystego materiału. Ponadto, może być w każdej chwili zdjęty, co ułatwia także zachowanie higieny zębów (aparat zdejmujemy na czas jedzenia i mycia).

Kuracja metodą Clear Aligner jest też zazwyczaj dwukrotnie krótsza niż tradycyjnym aparatem stałym i trwa ok. 6-12 miesięcy. Jest to możliwe dzięki lepszemu rozłożeniu siły nacisku aparatu na całą koronę zęba, a nie tylko w miejscu przyczepu zamka.

Leczenie rozpoczyna się od wykonania przez specjalistę modeli-wycisków zębów oraz rozpisania planu leczenia podzielonego na etapy. Każdy z nich trwa cztery tygodnie i obejmuje stosowanie trzech różnych nakładek. Kolejne nakładki coraz bardziej różnią się kształtem od pierwotnego wycisku, aby stopniowo zwiększać natężenie nacisku na zęby.

Na każdej następnej wizycie pacjent otrzymuje kolejny zestaw specjalnie dla niego wykonanych nakładek i tak aż do końca leczenia. Noszenie aparatu Clear Aligner jest odpowiednie dla osób ceniących sobie komfort i wygodę ze względu na jego idealne dopasowanie do potrzeb pacjenta oraz brak drutów, haczyków czy zamków, które powodować mogą podrażnienia.

Należy jedynie pamiętać, że nie każdą wadę zgryzu da się wyleczyć aparatem Clear Aligner. O tym decyduje ortodonta, po wykonaniu pełnej diagnostyki wady.


Marek Wasiluk

Autor: Marek Wasiluk

Począwszy od 2008 roku związany jest również z medycyną estetyczną. Ukończył studia podyplomowe z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a obecnie kontynuuje studia podyplomowe z medycyny estetycznej prowadzone przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTMEiAA. Poza tym jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Ukończył również studia MBA.

Klinika Zdrowia Triclinium
Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13
02-777 Warszawa
www.marekwasiluk.pl

TAGI:

Dodaj komentarz