Pergole pełne róż
Elementy małej architektury w ogrodzie pozwalają na odpowiednie wyeksponowanie roślin, nadanie ogrodowi trójwymiarowego i przestrzennego charakteru. Pozwalają na stworzenie romantycznych tajemniczych, pełnych uroku zakątków.
Pergole z kwitnącymi różami pnącymi zmieniają nawet najskromniejszy ogród, w pełene elegancji i finezji miejsce.
Różane pnącza są dekoracyjne same w sobie, aby swą urodą nie przyćmiły innych roślin trzeba umiejętnie dobrać im towarzystwo. Będą się dobrze komponować z powojnikami, które zakryją dolną, nieukwieconą i bezlistną część pergoli.
W uprawie róż pnących bardzo ważne są solidne podpory dopasowane do siły wzrostu konkretnej odmiany, tak aby utrzymały ciężar rozrastającej się rośliny.
Aby drewniane pergole służyły nam przez wiele lat trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Najlepszym środkiem do tego celu będzie drewnochron.
Odpowiednie formowanie róży pnącej na pergoli rozpoczynamy jak najwcześniej, gdy łodygi są jeszcze młode, giętkie i dają się łatwo kształtować.
Pędy róż rozprowadzamy po podporach w formie wachlarza, poziomo lub skośnie pod kątem 45 stopni. Działanie takie pobudza roślinę do wytwarzania licznych pędów bocznych, na których powstają kwiaty. Rośliny nie formowane odpowiednio, rosnące pionowo, są wysokie i słabiej kwitną.
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz