Palenie wyszło z mody – gwiazdy rzucają palenie

Palenie wyszło z mody. Gwiazdy rzucają palenie.

Palenie wyszło z mody – gwiazdy rzucają palenie

Moda na palenie przeminęła. Bezpowrotnie. Gwiazdy i celebryci nie lansują się już z papierosem. Większość tych, która pali, wolałaby tego nie robić i ma za sobą wielokrotne próby rzucenia.

Nad naszym postrzeganiem papierosów skutecznie pracowały koncerny tytoniowe w rozlicznych kampaniach reklamowych i marketingowych, przez minione sto lat. Udało im się stworzyć mit palenia, jako synonimu sukcesu, wolności, przygody i szczęścia. Palili bohaterowie ze szklanego ekranu, muzycy podczas koncertów, wysocy urzędnicy w miejscach publicznych, wszystkie symbole popkultury. Z biegiem czasu i ze wzrostem naszej świadomości o szkodliwości palenia, zmieniło się postrzeganie osób, które palą.  Sam papieros nie jest już nieodłącznym rekwizytem „prawdziwej kobiety” czy „prawdziwego mężczyzny” i samo palenie wyszło z mody. Na szczęście!

Dobry przykład który ilustruje zmianę mentalności, dotyczy reżysera filmu „Nagi instynkt”, Paula Verhoevena. Główna bohaterka, grana przez Sharon Stone, pali papierosa w najbardziej kontrowersyjnej i najlepiej zapamiętanej scenie. Po latach twórca żałuje, że filmowa Catherine Tramell puszcza dymka, wspierając obraz niezależnej, silnej i seksownej kobiety, koniecznie z papierosem.

Na przemijanie mody na palenie papierosów przyczyniła się także większa świadomość jego szkodliwości oraz nasilający się nurt życia eko, czyli zgodnie z naturą, bez używek, w naturalnym tempie. Dowiedzieliśmy się na przykład, że herbata także zawiera pobudzający odpowiednik kofeiny, czyli teinę, a przy tym jest zdrowsza. Stąd rynek herbaciany w Polsce rozwinął się w ostatnim dziesięcioleciu gwałtownie. Natomiast rynek tytoniowy zaczął szukać nowych klientów, znajdując ich na przykład wśród chińczyków oraz krajów trzeciego świata. Co światlejsi i bardziej wykształceni ludzie nie palą, a przynajmniej próbują rzucić palenie.

Celebryci promują modę na niepalenie, a wśród nich gwiazdy kina, muzycy, projektanci mody, politycy, biznesmani. Do grona szczęśliwych niepalących należą między innymi aktorka Kinga Preis, artystka Kasia Nosowska, aktorka Dorota Stalińska z synem Pawłem, czy za granicą takie postaci jak Demi Moore, Lisa Stansfield, Ashton Kutcher, Anthony Hopkins, Dave Stuart, Stefano Gabanno czy Mark Knopfler.

Ważne by znaleźć odpowiednią, prostą metodę na pozbycie się nałogu nikotynowego. Swojego czasu aktorka Magdalena Różczka podejmowała próbę rzucenia palenia, popalając w między czasie elektroniczne papierosy. Nie wiemy z jakim skutkiem udało się pani Magdzie rzucić palenie, ale wiemy, że dalsze dostarczanie organizmowi nikotyny, tyle że w plastikowym papierosie, mogło ten proces utrudnić. E-papierosy pojawiły się jako „zdrowa” alternatywa dla prawdziwych papierosów, które pełne są szkodliwych, smolistych substancji. Jednak elektroniczne papierosy, poza nikotyną, zawierają bliżej niezbadaną chemię. Czyli taki e-palacz faktycznie nie wie czym się truje, ponieważ jest to produkt nowy, który nie został wystarczająco zbadany.

Gwiazdy używają także innych powszechnie znanych metod rzucenia palenia, jak: metoda Allena Carra, nikotynowa terapia zastępcza, biorezonans, akupunktura, zyban czy silna wola. Każdy sposób odznacza się różną skutecznością.

W zasadzie, jeśli wiadomo jak rzucić palenie, przestaje ono być problemem. A sprzyja temu obecnie bardzo wiele czynników. Poza trendem niepalenia, jest jeszcze zakaz palenia w miejscach publicznych, wysoka cena papierosów i dewastacja organizmu i co ważne dla nas kobiet – zmarszczki, ziemistość cery i nieładny zapach.


Anna Kabat

Autor: Anna Kabat

Anna Kabat Terapeuta metody Allena Carra Anna Kabat (1959) jest ekspertem w dziedzinie rzucania palenia i pracuje metodą Allena Carra. Sama paliła ponad 20 lat i podejmowała wiele prób rzucenia palenia. Kiedy skutecznie, bez żalu i tęsknoty uwolniła się od tego nałogu dzięki metodzie Allena Carra, postanowiła pomagać palaczom w Polsce.   AllenCarr_logo300dpix40mm2Klinika rzucania palenia Allena Carra Licencjonowany partner Allen Carr's Easyway International Ltd. ul. Wilcza 12b/13 00-532 Warszawa Tel./fax. 22 621 36 11 www.allen-carr.pl

Dodaj komentarz