Ozdobne słoiczki

W ozdobnych słoiczkach możemy przechowywać suszone zioła i przyprawy. Szczelne wieko słoika skutecznie zabezpieczy przed utratą aromatu. Możemy w również ozdobić większe słoiczki np. do przechowywania herbaty. Bardzo dekoracyjnie prezentują się duże, pękate słoiki z laskami cynamonu i plasterkami pomarańczy.

Ozdobne słoiczki

Czy w twojej kuchni opakowania z ziołami są porozrzucane po całej szufladzie i często gdy gotujesz obiad długo nie możesz znaleźć odpowiedniej przyprawy? Jeśli tak, pora na małe porządki…z artystycznym akcentem.

Możesz z łatwością stworzyć własne zachwycające i pełne uroku pojemniczki na przyprawy. Przy okazji odgracisz półki z niepotrzebnych słoiczków (np. po koncentratach pomidorowych) i posprzątasz szuflady z porozrzucanych, sypiących się i nieestetycznie wyglądających papierowych tytek z przyprawami.

Powtórne wykorzystanie słoiczków sprzyja również środowisku naturalnemu, gdyż słoiczki nie lądują w koszu na śmieci lecz ładnie eksponują się na kuchennym blacie. Tworzenie ozdobnych pojemniczków to również świetne, kreatywne zajęcie dla twojego dziecka.

Do dzieła! Czas na porządki.

Potrzebne będą nam:

  • Małe słoiczki (np. po koncentracie pomidorowym)
  • Klej wikol lub klej do decoupagu
  • Biała emalia akrylowa
  • Płaski pędzelek
  • Mała gąbeczka
  • Bezbarwny lakier akrylowy najlepiej błyszczący, lub fiksyna akrylowa w sprayu
  • Serwetka papierowa z motywem, którym chcemy ozdobić wieczka słoiczków
  • Kolorowa rafia lub wstążeczka
  • Talerzyk

Krok 1

Umyj dokładnie słoiczki w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Zdrap naklejki i wytrzyj do sucha.

Krok 2

Malujemy nakrętki

Pomaluj kilkakrotnie (4 – 5 razy) nakrętki białą farba akrylową. Farbę możesz kupić w sklepie z materiałami budowlanymi. Na powierzchnie metalowe najlepiej jest nakładać emalię gąbeczką. Nie rozcieńczaj farby wodą. Przed każdym kolejnym nałożeniem warstwy farby upewnij się, że poprzednia dokładnie wyschła. Jednorazowo nakładaj tylko cienką warstwę farby. Zbyt grube pokrycie pokrywki za jednym razem może sprawić, że farba będzie odpryskiwać i pękać.

Krok 3

Wycinamy motyw z serwetki

Technika użyta do zdobienia wieczek słoiczków nazywana jest techniką serwetkową lub decoupage.

Dokładnie wycinamy motyw z serwetki. Jeśli naklejamy serwetkę na białe tło, dobrze byłoby żeby serwetka również miała białe tło. Wówczas po naklejeniu papieru na nakrętkę motyw nie będzie się nieestetycznie odznaczał. Bardzo ważne jest dokładne wycięcie motywów, wzdłuż ich krawędzi. Gwarantuje to, że rysunek po naklejeniu nie będzie się praktycznie odznaczał na nakrętce, a całość sprawi wrażenie namalowanego obrazka.

Krok 4

Naklejamy motyw na nakrętkę

Po wycięciu motywu rozwarstwiamy serwetkę. Potrzebna będzie nam tylko jej wierzchnia warstwa. Przykładamy motyw do nakrętki i delikatnie smarujemy klejem. Od środka ku brzegom. Jest to najtrudniejsza część naszej pracy. Należy uważać, by nie potargać serwetki, nie zrobić w niej dziury oraz delikatnie usunąć wszelkie nierówności i pęcherzyki powietrza. Gdy już zaczniemy nakładać klej, nie można już serwetki przesunąć, dlatego ważne jest również, by przed klejeniem ułożyć motyw w odpowiednim miejscu. Klej przeniknie przez papier i przyklei motyw do nakrętki.

Krok 5

Zabezpieczanie nakrętek lakierem

Gdy motyw serwetkowy na nakrętkach całkowicie wyschnie, przystępujemy do lakierowania. Możemy użyć lakieru akrylowego, transparentnego (dostępny w marketach budowlanych). Nakładamy trochę lakieru na talerzyk i lakierujemy nakrętkę. Najlepiej użyć do tego celu płaskiego pędzelka. Nakładamy lakier równoległymi pociągnięciami. Kolejną warstwę lakieru możemy nanieść, gdy wcześniejsza wyschnie. By osiągnąć końcowy efekt powinny wystarczyć 3 – 4 warstwy lakieru.

Do wykończenia i zabezpieczenia powierzchni możemy też użyć fiksyny akrylowej w sprayu, która jest łatwiejsza w użyciu.

Bardzo ładny efekt daje zastosowanie lakieru z połyskiem. Nakrętka wówczas pięknie odbija światło, a lakier wydobywa kolor przyklejonego motywu.

Krok 6

Ozdabiamy słoiczek

Wokół nakrętki obwiązujemy rafię lub tasiemkę i całość dekorujemy kokardką. Należy dobrać kolor kokardki tak, by pasował do nakrętki. Słoiczek możemy dodatkowo przyozdobić kolorowym karnecikiem z opisem zawartości lub suszonym plasterkiem pomarańczy.

Własnoręcznie ozdobione słoiczki na przyprawy mogą służyć nam prze długie lata. Dobrze zabezpieczona klejem i lakierem pokrywka jest odporna na wilgoć i ścieranie. Nakrętki nie należy myć w zmywarce. Przecieranie mokrą szmatką na pewno jej nie zaszkodzi.

W ozdobnych słoiczkach możemy przechowywać suszone zioła i przyprawy. Szczelne wieko słoika skutecznie zabezpieczy przed utratą aromatu.

Możemy w również ozdobić większe słoiczki np. do przechowywania herbaty. Bardzo dekoracyjnie prezentują się duże, pękate słoiki z laskami cynamonu i plasterkami pomarańczy.

Słoiczki mogą stanowić nie tylko efektowną i zarazem praktyczną ozdobę kuchni, ale również np. łazienki. W szklanych pojemnikach z ozdobnym wiekiem można wyeksponować sól, mydełka lub musujące kule do kąpieli.

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

Dodaj komentarz