Otyłość?… To nie mój problem

Otyłość?... To nie mój problem

Otyłość?… To nie mój problem

Według badań ankietowych przeprowadzonych przez YouGov for Slimming World ¾ osób otyłych nie zdaje sobie sprawy z problemu otyłości.

Badacze przeprowadzili wywiad wśród 2000 uczestników. Jedynie 7% badanych zakwalifikowało siebie do grupy „otyłych”, podczas gdy problem ten w rzeczywistości dotyczył ponad 25% ankietowanych.

Zdaniem naukowców nieprawidłowa waga ciała staje się tak powszechna, że coraz częściej zdajemy się jej nie zauważać.

Otyłość – powszechny problem

Na skutek rozwoju cywilizacji i siedzącego trybu życia odsetek osób otyłych stale rośnie. Wzrasta także ilość osób skrajnie otyłych. To powoduje, że osoby których otyłość nie przybiera tak alarmujących rozmiarów bardzo często zdają się nie zauważać problemu.

Jak podkreślają specjaliści to niepokojące, że wraz z wzrostem liczby osób otyłych i z nadwagą zmienia się percepcja normalnej wagi ciała.

Nie widzę problemu – nie ma problemu

Możliwe także, że nie chcemy zauważać problemu. Tymczasem niezależnie od tego czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy też nie, przekroczenie optymalnego wskaźnika masy ciała BMI o 20 % wiąże się z ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia i zwiększonym ryzykiem śmiertelności. Otyłość niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych w postaci cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, alergii, nowotworów, a także wad rozwojowych dzieci (w przypadku otyłości wśród ciężarnych).

Rodzaje otyłości

Najbardziej znaczącym wskaźnikiem otyłości jest nie tyle ilość dodatkowych kilogramów co rozmieszczenie tłuszczu w organizmie (typ otyłości).

Szczególnie niebezpiecznym typem otyłości jest otyłość centralna (tzw. figura typu „jabłko”), która zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i insulinooporności. O otyłości brzusznej mówimy, gdy obwód w pasie przekracza 102 cm u mężczyzn i 88 cm u kobiet.

Dr Michael Mogadam w swoim poradniku Układaj mądrze swoją dietę podaje prosty sposób na rozważenie czy otyłość brzuszna, to także Twój problem; „Praktycznie można łatwo stwierdzić, czy ma się otyłość brzuszną, stając w pozycji wyprostowanej i patrząc w dół (Proszę nie wciągać brzucha – cały test traci wówczas sens). Jeżeli nie widzicie swoich kolan, macie otyłość brzuszną”.

Unikaj czynników stymulujących otyłość brzuszną, czyli alkoholu, diety wysokokalorycznej, tłuszczów trans, stresu i palenia papierosów.

Drugim typem otyłości jest otyłość typu gruszka (otyłość pośladkowo-udowa), która może prowadzić do niewydolności żylnej kończyn dolnych i zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego.

Otyłość a wskaźnik masy ciała BMI

Otyłość dotyczy osób, których indeks masy ciała (BMI) przekracza 30. Wskaźnik masy ciała BMI jest najczęściej stosowanym wskaźnikiem dietetycznym, służącym do oceny i klasyfikacji masy ciała. Pozwala na przyporządkowanie siebie do jednej z grup określających stopień niedowagi, normalnej wagi, nadwagi lub otyłości. Indeks wagi BMI uzyskujemy dzieląc masę ciała (wyrażoną w kilogramach) przez wzrost (wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu).

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz