Osteoporoza i geny
„Jeśli jedno z twoich rodziców lub inny krewny pierwszego stopnia ma osteoporozę, możesz być następny w kolejce…” *
Najprawdopodobniej, jeżeli w twojej rodzinie zdarzały się przypadki osteoporozy, ryzyko choroby wzrasta u ciebie od 50-90 %. Jak podkreśla Felicia Cosman, ekspert National Osteoporosis Foundation, wykryto już 20 genów, które mogą przenosić ryzyko osteoporozy, wśród których występują geny odpowiedzialne za formowanie kości, utratę tkanki kostnej i resorpcję wapnia. Jak sugerują najnowsze badania naukowe, rodzinna historia choroby ma niebagatelny wpływ na rozwój osteoporozy.
Uwarunkowanie rodzinne można zauważyć w przypadku takich czynników ryzyka rozwoju osteoporozy jak między innymi drobna budowa ciała, wysoki wzrost (powy żej 170 cm) i jasna karnacja skóry, których prawdopodobieństwo dziedziczenia po matce jest duże.
Wpływ czynników dziedzicznych na rozwój osteoporozy jest jednak przedmiotem kontrowersji. Współczesna nauka nie poznała wszystkich interakcji pomiędzy genami i ryzykiem rozwoju osteoporozy. Tematyka ta nadal jest przedmiotem badań.
Większość specjalistów jest jednak zgodnych co do tego, że to, czy ostatecznie dotknie nas osteoporoza jest wynikiem swoistej interakcji między czynnikami genetycznymi i stylem życia.
Jeśli kobieta, w której rodzinie nie odnotowano wielu przypadków osteoporozy nie dba o swoje kości, nieprawidłowo się odżywia, pali papierosy lub nadużywa alkoholu i nie jest aktywna fizycznie, mimo braku skłonności genetycznych, może znacznie osłabić swoje kości i w konsekwencji doprowadzić do osteoporozy.
I z drugiej strony, kobieta znacznie obciążona dziedzicznie ryzykiem osteoporozy może zrobić wiele, by zmniejszyć ubytek tkanki kostnej, zapobiec lub znacznie spowolnić rozwój choroby.
Musimy również pamiętać, że to że u krewnych pojawiła się osteoporoza nie musi oznaczać, że za chorobę były odpowiedzialne akurat geny. Być może ich dieta nie była właściwie zrównoważona lub prowadzili siedzący tryb życia, co wpłynęło na rozwój osteoporozy.
Jeśli jesteś w grupie ryzyka, zastanów się jakie zmiany w stylu życia możesz wprowadzić, by zminimalizować ryzyko choroby. W zakresie profilaktyki osteoporozy możesz zrobić bardzo wiele.
Po rodzicach dziedziczymy nie tylko geny. Bardzo często „dziedziczymy” zwyczaje żywieniowe i styl życia. Warto o tym pamiętać wychowując własne dzieci, by przekazać córce nie tylko geny, ale również solidne narzędzie do walki z osteoporozą w postaci zdrowych nawyków żywieniowych i aktywnego trybu życia.
* Dr Joan Gomez Jak radzić sobie z osteoporozą i jej zapobiegać JK Łódź 2007
Patrycja Błoch
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz