Osteoporoza – fakty i mity

W profilaktyce osteoporozy, równie ważne co prawidłowe odżywianie się, jest regularne gimnastykowanie i zdrowy tryb życia ( nie palenie papierosów).

Osteoporoza – fakty i mity

Tylko kobiety chorują na osteoporozę.

Mit. Osteoporoza jest, co prawda, znacznie bardziej rozpowszechniona u kobiet, ale mężczyźni też na nią chorują.

Jestem zbyt młoda, by przejmować się osteoporozą.

Mit. Na mocne kości pracuje się przez całe życie, poprzez stosowanie odpowiedniej diety, ćwiczeń i prowadzenie zdrowego stylu życia. Nigdy nie jesteś zbyt młoda na profilaktykę osteoporozy.

Piję dużo mleka więc osteoporoza mi nie grozi.

Mit. Mleko dostarcza co prawda organizmowi wapnia, lecz niedobór calcium nie jest jedynym czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się osteoporozy. Dieta przeciwko osteoporozie to nie tylko dieta bogata w wapń, ale także kilkanaście innych składników odżywczych. W profilaktyce osteoporozy, równie ważne co prawidłowe odżywianie się, jest regularne gimnastykowanie i zdrowy tryb życia ( nie palenie papierosów).

Jak będę miała osteoporozę, to wtedy będę się tym martwić.

Błąd. Z osteoporozą można żyć przez wiele lat i o tym nie wiedzieć. Choroba ta bardzo długo nie daje żadnych objawów, aż stanie się coś groźnego dla twojego zdrowia i życia jak np. złamanie kości udowej, dlatego osteoporoza nazywana jest „cichym zabójcą”.

Osteoporoza nie jest taka groźna, w końcu jedyne co może się stać najgorszego to złamanie kości.

Mit. Dla niektórych pacjentów wyleczenie takich złamań jest długotrwałe, bądź nawet niemożliwe. Wielu pacjentów po 50 roku życia ze złamaniem szyjki kości udowej umiera w ciągu roku od złamania. Skutkiem złamań osteoporotycznych często są przewlekle zespoły bólowe, inwalidztwo i niezdolność do samodzielnego egzystowania. W Polsce odnotowuje się  rocznie 12 tys. złamań szyjki kości udowej, powstałych w wyniku osteoporozy.


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz