Osteoporoza a szczytowa masa kostna

Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu skutkuje mniejszą szczytowa masą kostną. Optymalna i zbilansowana dieta (dostateczna podaż wapnia), a także aktywny tryb życia wpływają korzystnie na szczytową masę kostną.

Osteoporoza a szczytowa masa kostna

Osteoporoza jest przewlekłą, postępującą chorobą prowadząca do osłabienia wytrzymałości kości i w konsekwencji do wzrostu ryzyka złamań. Na ryzyko osteoporozy ma wpływ wartość szczytowej masy kostnej i szybkość ubytku masy kostnej po osiągnięciu jej maksymalnej wartości.

Szczytowa masa kostna to słowo klucz dla zrozumienia przebiegu osteoporozy, a także profilaktyki i leczenia tej choroby.

Szczytowa masa kostna to maksymalna masa jaką osiąga tkanka kostna. Jest to największa masa kostna jaką osiągamy w ciągu życia. Kościec uzyskuje szczytowa masę w pierwszych latach po przekroczeniu 20 roku życia (między 20 a 30 rokiem życia). Szczytowa masa kostna warunkuje prawdopodobieństwo osteoporozy w późniejszych latach życia. Osteoporoza jest bardziej prawdopodobna u osób, które nie osiągnęły optymalnej masy kostnej w okresie wzrastania.

„Masa kostna jest ważną inwestycją w przyszłość, podobnie jak pieniądze w banku. Jeśli masz spore rezerwy początkowe, wówczas niewielkie regularne wypłaty, które nastąpią z czasem, nie doprowadzą do bankructwa.” *

Pojawienie się ryzyka wystąpienia osteoporozy związane jest nie tylko z utrata masy kostnej, ale również z nie osiągnięciem prze kości optymalnej, szczytowej gęstości, gdyż wówczas nawet niewielka utrata masy tkanki kostnej może wiązać się z rozwojem osteoporozy.

Czynniki wpływające na wartość szczytowej masy kostnej

 

Płeć

Większa szczytowa masę kostną maja mężczyźni, gdyż mają większe kości w stosunku do kobiet.

Rasa

Wartość ta jest większa w przypadku osób czarnoskórych obydwu płci.

Genetyka

Jeśli Twoja matka cierpi z powodu osteoporozy, jesteś również w grupie ryzyka tej choroby.

Budowa ciała

Szczytowa masa kostna zależy od typu budowy ciała. Osoby o szczupłej, drobnej budowie osiągają niższą maksymalną szczytową masę kostną w porównaniu z osobami o masywniejszej budowie ciała.

Opóźnione dojrzewanie

Opóźnienie dojrzewania u dziewczynek np. na skutek zbyt intensywnych treningów sportowych ma negatywny wpływ na szczytową masę kostną.

Styl życia

Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu skutkuje mniejszą szczytowa masą kostną. Optymalna i zbilansowana dieta (dostateczna podaż wapnia), a także aktywny tryb życia wpływają korzystnie na szczytową masę kostną.

 

* Dr Joan  Gomez Jak radzić sobie z osteoporozą i jej zapobiegać JK Łódź 2007

 

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz