Olejek sandałowy

Aromaterapia

Olejek sandałowy

Olejek sandałowy należy do najcenniejszych olejków eterycznych – znajduje zastosowanie w kosmetyce, medycynie naturalnej, a ponadto od wieków uważany jest za afrodyzjak.

Skład olejku sandałowego

Olejek otrzymywany jest na drodze destylacji drewna sandałowca rosnącego w Australii i południowo-wschodniej Azji. W składzie olejku wyróżnić można między innymi seskwiterpeny, borneol i kurkumeny. Związki te decydują o przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych właściwościach olejku.

Zastosowanie olejku sandałowego

Olejek sandałowy stosowany jest w bezsenności, stanach lękowych, napięciu nerwowym jako środek uspokajający. Wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych i cewki moczowej oraz likwiduje wzdęcia i kolki, działając rozkurczowo na jelita. Wykazuje łagodne właściwości wykrztuśne, zalecany jest więc do inhalacji przy nieżytach dróg oddechowych. Zewnętrznie stosowany jest przy trądziku, ukąszeniach, grzybicy, a także do płukania włosów w przypadku łupieżu i łojotoku. Kąpiele z olejkiem są pomocne w stanach zapalnych pochwy i sromu, natomiast masaże łagodzą bóle mięśni i nerwobóle. Uważa się, że olejek sandałowy ma działanie afrodyzjakalne.

Inhalacje

Do gorącej wody dodajemy 5-10 kropli olejku i wdychamy opary przez 10-15 minut.

Masaż

5 kropli olejku sandałowego mieszamy z olejkiem bazowym – oliwą z oliwek, olejkiem ze słodkich migdałów bądź olejkiem z pestek winogron.

Kąpiel

5-10 kropli olejku rozcieńczamy w łyżce miodu bądź mleka i dodajemy do wody.

Kominek aromaterapeutyczny

Do kominka z wodą dodajemy 5-10 kropli olejku sandałowego.

Wzbogacanie szamponu przeciwłupieżowego

W celu wzmocnienia przeciwłupieżowego działania szamponu można dodać 5 kropli olejku na każde 15 ml kosmetyku.

Bezpieczeństwo stosowania

Olejku nie należy aplikować na skórę bez rozcieńczania. Przeciwwskazaniem do stosowania doustnego jest ostre zapalenie nerek, natomiast kobiety w ciąży i karmiące powinny zasięgnąć opinii lekarza. Dzienna dawka olejku nie powinna przekraczać 1,5 g.

Małgorzata Przybyłowicz


TAGI:

Dodaj komentarz