Olejek migdałowy w pielęgnacji skóry

Olejek migdałowy w pielęgnacji skóry

Olejek migdałowy w pielęgnacji skóry

Skóra wymaga codziennej i kompleksowej pielęgnacji. Dzięki naturalnym kosmetykom jest wyjątkowo dobrze zadbana. Oleje roślinne, np. olejek migdałowy to uniwersalny produkt, który bezpiecznie działa na całe ciało.

Pochodzenie i skład olejku migdałowego

Olejek migdałowy (Oleum Amygdalae, Amigdalina oleum) powstaje podczas wyciskania na zimno gorzkich i słodkich nasion drzewa migdałowego. Nasiona gorzkich zawierają glikozyd cyjanogenny – amygdalię, który nadaje im charakterystyczny gorzki smak. Natomiast słodkie mają tylko jego śladową ilość.

Obie odmiany różnią się także zawartością tłuszczu. W pestce gorzkich migdałów występuje od 12 do 14%, a w jądrze od 55 do 60% tłuszczu. Słodkie mają od 14 – 16% tłuszczu w pestce, a 46 – 50% w jądrze.

Olejek migdałowy zawiera wiele różnych naturalnych substancji odżywczych, np. proteiny, sole mineralne, witaminy A, E, D i witaminy z grupy B oraz kwas oleinowy i linolowy. Do celów kosmetycznych stosuje się słodkie migdały. Olej z tych gorzkich zawiera szkodliwy związek – cyjanowodór, czyli tzw. kwas pruski.

Właściwości olejku migdałowego:

  • nawilżające i odżywcze,
  • wygładzające,
  • uelastyczniające i ujędrniające,
  • kojące i łagodzące,
  • wzmacniające i ochronne,
  • przeciwzapalne,
  • rozjaśniające.

Wskazania do stosowania olejku migdałowego:

  • trądzik i zaskórniki,
  • podrażnienia i zaczerwienienia,
  • zapalenia skórne,
  • swędzenie skóry,
  • egzema i łuszczyca,
  • cienie i „worki” pod oczami,
  • poparzenia promieniami słonecznymi,
  • kuracja odchudzająca,
  • wypadanie włosów,
  • ciąża i pielęgnacja dziecka.

Olejek migdałowy w pielęgnacji ciała

Olejek migdałowy w kuracji odchudzającej

Podczas chudnięcia mogą pojawiać się nieestetyczne rozstępy na udach, brzuchu, biodrach, pośladkach i ramionach, a skóra traci sprężystość i jędrność. Olejek migdałowy stosowany w masażu tuż po kąpieli pobudza krążenie, wygładza skórę, przywraca jej elastyczność i nawilża.

Masaż z zastosowaniem olejku migdałowego w ciąży

Olejek migdałowy jest niezbędnym kosmetykiem pielęgnacyjnym w ciąży. Mniej elastyczna i rozciągnięta skóra jest bardziej podatna na rozstępy na brzuchu, udach, pośladkach, biodrach i piersiach. Poza tym szybko się wysusza. Masaż z wykorzystaniem olejku migdałowego już od pierwszych miesięcy ciąży zapobiega rozstępom.

Masaż z olejkiem migdałowym dla suchej i wrażliwej skóry

Jako dobry emolient olejek wspaniale chroni skórę przed nadmierną utratą wody. Dzięki temu cera zachowuje swoją elastyczność i prawidłowy poziom nawilżenia. Ponadto łagodzi zapalenia i podrażnienia skórne, także egzemę i łuszczycę. Jest zatem idealnym kosmetykiem do pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry z problemami.

Pielęgnacja dzieci i niemowląt z użyciem olejku migdałowego

Olejek migdałowy jest polecany w codziennej pielęgnacji ciała dzieci i niemowląt. Naturalnie i łagodnie pielęgnuje skórę, łagodzi podrażnienia i zaczerwienia. Kilka kropli olejku dodane do kąpieli delikatnie nawilża i natłuszcza skórę dziecka.

Olejek migdałowy jako sposób na poparzenia skóry

Długie przebywanie na słońcu oraz w solarium może podrażniać i wysuszać skórę. Masaż z naturalnym olejkiem migdałowym koi i łagodzi podrażnienia i zaczerwienia oraz wspaniale nawilża przesuszoną pod wpływem promieni UV skórę.

Przeciwzmarszczkowe działanie olejku migdałowego

Dzięki obecności witamin młodości i właściwościom ochronnym przed wysuszeniem skóry jest naturalnym sposobem na zniwelowanie zmarszczek. Relaksujący masaż twarzy z użyciem olejku migdałowego przywraca skórze elastyczność, pobudza krążenie i nawilża.

Olejek migdałowy jako baza do domowego peelingu

Wymieszany z innymi składnikami może być używany do oczyszczenia twarzy jako scrub lub maseczka. Kilka kropli olejku z cukrem lub solą złuszcza suchą skórę na ustach, a z sokiem z cytryny likwiduje przebarwienia cery. Maseczka z olejku migdałowego i płatków owsianych nawilża, a z miodem pomaga pozbyć się „worków” pod oczami. Sam olejek stosowany pod oczy codziennie przez kilka tygodni ułatwia pozbycie się cieni i kurzych łapek.

Oczyszczanie twarzy z olejkiem migdałowym

Olejek migdałowy jest składnikiem metody OCM (Oil Cleansing Method), czyli olejowego oczyszczania twarzy. Na skórę działa zgodnie z zasadą, że każdy tłuszcz dobrze rozpuszcza się w tłuszczu. Metoda OCM to bezpieczny i skuteczny sposób na szybkie oczyszczenie skóry i zmycie makijażu. Nie narusza przy tym jej warstwy ochronnej.

Wioleta Nowicka


TAGI: ,

1 comment

Dodaj komentarz