Olejek eteryczny pomarańczowy

Olejek eteryczny pomarańczowy fot. fotolia.com

Olejek eteryczny pomarańczowy

Olejek pomarańczowy

Naturalny olejek eteryczny pomarańczowyma cudowny zapach świeżej pomarańczy, który lubi niemal każdy z nas. Olejek pozyskuje się poprzez proces tłoczenia skórek owoców.

W aromaterapii jest szeroko stosowany zwłaszcza ze względu na swe właściwości uspokajające, harmonizujące i stabilizujące układ nerwowy.

Zastosowanie i działanie olejku eterycznego pomarańczowego

Zapach pomarańczy sprawia, iż ślina napływa nam do ust, co dowodzi jego pozytywnego działania na procesy trawienia. W związku z działaniem pobudzającym wydzielanie soków trawiennych olejek pomarańczowy poprawia apetyt i pomaga pokonać dolegliwości trawienne. Znakomicie działa na dzieci, które ciężko nakłonić do jedzenia. Wystarczy położyć naczynie z kilkoma kroplami olejku na kaloryfer, a apetyt pojawi się sam. Ponadto olejek uspokaja rozluźnia żołądek i jelita oraz działa wiatropędnie. Aromaterapia leksykon roślin leczniczych – Marion Romer

Apetyt i trawienie

Zapach olejku wzbudza apetyt i wpływa stymulująco na proces trawienia. Aromatyzacja powietrza olejkiem pomaga pokonać dolegliwości żołądkowo-jelitowe.  Aromaterapia z użyciem olejku pomarańczowego może być skutecznym sposobem na małego niejadka. Przyjemny zapach słodkiej pomarańczy sprawi, że apetyt szybko pojawi się sam.

Dolegliwości skórne

Naturalny olejek pomarańczowy, poprzez wzmacnianie tkanki łącznej, działa regenerująco, ujędrniająco i antycellulitowo na skórę. Olejek stosowany jest również w pielęgnacji cery zanieczyszczonej, ze względu na swe działanie antyseptyczne i oczyszczające.

Emocje i samopoczucie

Olejek lotny pomarańczowy w aromaterapii ma zastosowanie w stanach nerwowości i rozdrażnienia, przy kłopotach z zasypianiem oraz depresji.  Działa stabilizująco i harmonizująco na układ nerwowy.

Zapach olejku eterycznego pomarańczowego relaksuje i uspokajająco. Pomaga uzyskać pogodny nastrój. Polecany jest szczególnie osobom nadpobudliwym, niespokojnym i kłótliwym. Olejek pomarańczowy doskonale nadaje się do aromaterapii nawet w przypadku dzieci, które dobrze tolerują i lubią zapach pomarańczy. Po pełnym wrażeń dniu wystarczy skropić kilkoma kropelkami kamyk i postawić go w pokoju dziecka, by łatwiej się uspokoiło i smacznie spało.

Aromatyzacja powietrza olejkiem pomarańczowym

Do kominka aromaterapeutycznego wlewamy odrobinę wody i dodajemy kilka kropli olejku. Umieszczony w kominku podgrzewacz (mała świeczka), szybko rozgrzeje wodę i uwolni aromaterapeutyczny zapach.

Olejek do ciała z dodatkiem olejku lotnego pomarańczowego

Nie należy stosować olejku eterycznego pomarańczowego bezpośrednio na skórę. Kilka kropli olejku eterycznego mieszamy w kilku łyżkach oleju bazowego np. olejku jojoba, avocado lub olejku migdałowego.

Maseczka twarożkowa

Do łyżki stołowej twarożku dodajemy 1-2 krople olejku pomarańczowego. Całość mieszamy i nakładamy na oczyszczona twarz z pominięciem okolic oczu i ust. By maseczka się nie zsuwała i nieco dłużej działała możemy nakryć twarz wilgotna gazą. Pozostawiamy maseczkę na 10 –15 minut i zmywamy ciepła wodą.

Kąpiel z dodatkiem olejku pomarańczowego

Mieszamy 1 -2 krople olejku eterycznego z 2 łyżkami miodu i całość dodajemy do kąpieli.

Przeciwwskazania

Olejku eterycznego pomarańczowego nie należy stosować przy podrażnieniach skóry i skłonności do alergii.

Uwaga:
Olejek lotny pomarańczowy może zwiększać wrażliwość na promienie UV i wywoływać reakcje fototoksyczne po zastosowaniu na skórę w postaci rumienia i silnego podrażnienia, dlatego po jego zastosowaniu na skórę, należy unikać  promieni słonecznych.

Przy zakupie olejku warto zwrócić uwagę czy pochodzi on z upraw naturalnych, olejki  nie pochodzące z takich upraw mogą zawierać pozostałości pestycydów owadobójczych, którymi spryskiwano owoce.

Naturalny olejek eteryczny pomarańczowy kupisz w drogerii Talia24.pl

Patrycja Błoch


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI:

Dodaj komentarz