Ochrona włosów przed słońcem

Milin

Ochrona włosów przed słońcem

Nadchodząca wiosna, a z nią pierwsze słoneczne promienie przypominają nam o tym, że nasze włosy nie lubią tego, co większość z nas tak bardzo kocha. Majaczące w oddali lato to przecież niekończące się kąpiele słoneczne, na które zawsze z utęsknieniem czekamy. Choć my nie możemy się co roku doczekać na iście upalne i słoneczne dni, to wcale nie znaczy, że i nasze włosy tak bardzo za nimi tęsknią.

Większość z nas chroni swoją skórę przed słońcem stosując kremy przeciwsłoneczne z filtrami UV. Co jednak się dzieje z naszymi włosami, o których wówczas przeważnie nie pamiętamy? Otóż, nasze kosmyki nie kochają promieni słonecznych tak bardzo, jak my.

Takie promieniowanie bowiem negatywnie wpływa na ich kondycję, dlatego też z reguły po upalnym lecie wymagają one gruntownej regeneracji. Wysokie temperatury sprawiają, że łuski naszych włosów otwierają się, a to z kolei sprawia, że z jedwabiście gładkich włosów robią się przesuszone, szorstkie i kruche kosmyki.

Nawet pełne blasku włosy mogą stać się matowe i zniszczone pod wpływem działania promieni słonecznych. Zatem zamiast później miesiącami regenerować swoje kosmyki, warto już teraz zadbać o prawidłową ich pielęgnację.

Ochrona włosów przed słońcem

Zapewniając odpowiednią ochronę włosom przez całe lato unikniesz niszczącego działania słońca na ich struktury. W ten sposób również nie będziesz musiała regenerować ich po lecie, bowiem będą one wciąż w doskonałej kondycji – dobrze nawilżone, gładkie i pełne blasku.

W pierwszej kolejności powinnaś zakupić odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji włosów, które będą zawierały filtry UV. Dzięki nim struktura włosów nie będzie niszczona. Takie kosmetyki to nie tylko odżywki i spraye, ale także szampony i balsamy. Aby ochrona przeciwsłoneczna włosów była skuteczna, powinna ona być przede wszystkim kompletna.

Takie kosmetyki zawierają w swoim składzie cenne substancje nawilżające i odżywcze, dzięki którym włosy nie będą wytracały swojej naturalnej wilgotności i nie zaczną się przesuszać. Zwróć zatem szczególną uwagę na skład kupowanych kosmetyków. Powinny tam się znaleźć olejki roślinne lub owocowe, witaminy A, E, H i B, a także ceramidy i kolagen, który nada włosom sprężystości.

Mgiełki, spraye i odżywki powinnaś nakładać codziennie rano, a w ciągu słonecznego dnia również ponawiać ich aplikację. W ten sposób zabezpieczysz swoje włosy na cały dzień, a nie zaledwie na kilka godzin. Doskonałą ochronę dla głowy i włosów w słoneczne, letnie dni stanowi również odpowiednie ich okrycie.

Promieniowanie UV niszczy pigment w kosmykach włosów, dlatego długotrwałe wystawianie ich na działanie promieni słonecznych sprawia, że stają się one kruche, łamliwe, suche i matowe. Zakładając na głowę chustkę czy kapelusz przeciwsłoneczny zapobiegniesz wnikaniu promieniowania w struktury włosa. Niekiedy takie rozwiązanie przynosi znacznie lepszy efekt, niż stosowanie kosmetyków ochronnych.

Lato to również doskonały czas na odświeżenie wszystkich tłustych kosmetyków. Przydatne wówczas są wszelkie odżywki bez spłukiwania, a także olejki, ale te bez silikonów w składzie.

Nakładając te kosmetyki nie musisz martwić się o nadmierne przetłuszczanie się włosów. Promieniowanie UV w połączeniu z wysoką temperaturą sprawia, że włosy niemalże momentalnie przesuszają się. Dlatego też takie tłuste kosmetyki pozostawią na nich filtr ochronny, który pozwoli im zachować odpowiednią wilgotność wewnątrz kosmyków.

Jak regenerować włosy?

Niekiedy jednak zdarza się tak, że pomimo naszych starań, włosy są coraz bardziej suche, łamliwe i matowe. Często również jest to efekt naszego zaniedbania i nieumiejętnego zabezpieczenia włosów na czas kąpieli słonecznych. Wówczas pozostaje nam jedynie ich regeneracja.

Włosy zniszczone promieniami słonecznymi są niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju zmiany, a w szczególności na działanie substancji chemicznych. Tym bardziej należy traktować je delikatnie, by szybko powróciły do dawnej, dobrej kondycji. Dopóki nie powrócą one do dobrej formy, zapomnij o farbowaniu i trwałej ondulacji.

Zniszczone słońcem włosy najlepiej jest zregenerować szamponem i odżywką o właściwościach regenerujących. Zawarte w nich składniki odżywcze i nawilżające pozwolą włosom odbudować zniszczoną strukturę i zniwelować poczynione szkody.  W drogeriach i sklepach fryzjerskich możesz kupić kosmetyki do regeneracji włosów zniszczonych promieniowaniem UV.

Powinny one w dość krótkim czasie przynieść włosom ulgę i poprawić ich kondycję. Jeśli Twoje włosy wystawione na ekspozycję promieni słonecznych zostały bardzo zniszczone, wówczas powinnaś dwa razy w tygodniu nakładać na nie odbudowującą maskę lub zastosować odżywczą kurację domową. ,

Wówczas użyj do tego celu żółtka jaja kurzego, jogurtu naturalnego lub oliwy z oliwek. Te produkty działają bowiem nawilżająco i odżywczo na włosy poprawiając ich stan. Dzięki temu powinny one stać się bardziej sprężyste, gładkie w dotyku i miękkie, a przede wszystkim doskonale nawilżone.


Agnieszka Obstawska

Autor: Agnieszka Obstawska

Stylista fryzur, specjalista trycholog Współpracę z Kliniką Handsome Men rozpoczęła w 2008 roku. Jak twierdzi „była to jedna z lepszych decyzji w jej karierze artystycznej, która umożliwia nieustanny rozwój zawodowy”. Pogłębia swoje umiejętności poprzez uczestnictwo w szkoleniach prowadzonych przez profesjonalną, fryzjerską firmę Goldwell.

Klinika Handsome Men Ul. Jaśminowa 25
43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 811 24 69
info@handsomemen.pl
Oddział
Ul. Naddnieprzańska 26
04-205 Warszawa
Tel. (22) 4 688 688
www.handsomemen.pl

TAGI:

1 comment

Dodaj komentarz