Nawilżanie włosów
Woda jest podstawowym składnikiem organizmu, który jej pozbawiony – umiera. Często nie zdajemy sobie sprawy, że taka sama zasada odnosi się do włosów – brak nawilżenia objawia się nadmierną łamliwością, rozdwajaniem końcówek, brakiem elastyczności i blasku.
Przyczyny utraty wilgoci we włosach
Problem niewystarczającego nawilżenia dotyczy nie tylko osób, które od zawsze zmagają się z przesuszonymi pasmami. Właścicielki włosów ze skłonnością do przetłuszczania często bagatelizują konieczność dostarczania fryzurze odpowiedniej porcji wilgoci, co prowadzi najczęściej do znacznego pogorszenia kondycji włosów, a jedynym ratunkiem jest wówczas intensywna kuracja regenerująca. Głównymi przyczynami przesuszenia pasm są:
- Nadmierna ekspozycja na słońce bez stosowania preparatów ochronnych z filtrami UV
- Kąpiele w morskiej bądź chlorowanej wodzie
- Częste stosowanie urządzeń do modelowania – lokówki, prostownicy, termoloków
- Codzienne stosowanie kosmetyków do stylizacji – lakierów, żeli, pianek
- Częste zabiegi farbowania i rozjaśniania
Dyskusyjny pozostaje wpływ stosowania suszarki na kondycję włosów. Suszenie gorącym powietrzem z odległości mniejszej niż 20 cm bez wątpienia negatywnie oddziałuje na pasma. Negatywny wpływ jest jednak znacznie mniejszy przy chłodniejszym powietrzu i stosowaniu kosmetyków termoochronnych. Więcej szkody powodować może natomiast pozostawianie włosów do samodzielnego wyschnięcia – wilgotne pasma są bardziej narażone na mechaniczne uszkodzenia.
Sposoby na nawilżenie włosów
Do dyspozycji mamy pokaźne grono kosmetyków drogeryjnych i aptecznych, które stworzone są specjalnie do włosów pozbawionych blasku, kruchych i łamliwych. W ich składzie spotkać można najczęściej olejki roślinne – np. migdałowy i oliwa z oliwek – proteiny mleka i pszenicy, masło shea. Aby kuracja była skuteczna, do każdego mycia należy stosować odpowiednio dobrany szampon. Po myciu konieczne jest nałożenie nawilżającej odżywki, a 1-2 razy w tygodniu maski, której działanie potęguje owinięcie głowy ręcznikiem i ogrzewanie ciepłym powietrzem z suszarki. Na półce powinien zagościć także jedwab do włosów w płynie, który, nałożony na lekko wilgotne bądź suche pasma, chroni je przed utratą nagromadzonej wilgoci. Częstym błędem popełnianym przy jego stosowaniu jest aplikacja zbyt dużej ilości, co daje efekt nieświeżych, przetłuszczonych włosów. Wystarczy jedna kropla roztarta na dłoniach, którymi delikatnie przeczesujemy fryzurę.
Naturalne kosmetyki do nawilżania
Dobrą formę włosów pomogą również przywrócić naturalne składniki, które znajdziemy we własnej spiżarni. Należą do nich:
Sporządzone z nich maski nakładać należy na co najmniej 20-25 minut, gdyż najczęściej działają wolniej niż ich drogeryjne odpowiedniki. Z nagietka przygotowujemy natomiast napar do ostatniego płukania włosów podczas mycia.
Rozpoczynając walkę o lśniące i zdrowe włosy, warto uzbroić się w cierpliwość. Choć nieraz już po pierwszym zastosowaniu intensywnie działających kosmetyków zauważyć możemy efekt, to utrzymuje się on tylko do następnego mycia. Aby pasma się zregenerowały, potrzebny jest co najmniej miesiąc. Równocześnie warto stosować suplementy diety wzmacniające włosy, zawierające niezbędny do ich wzrostu i odbudowy krzem.
Małgorzata Przybyłowicz
Dodaj komentarz