Narcyzy
Czyż istnieje kwiat bardziej kojarzący się z wiosną? Jeśli jednak chcemy cieszyć się zwiastunem tej pięknej pory roku, warto zadbać o to już jesienią. Bowiem to właśnie teraz przypada okres sadzenia narcyzów.
Narcyz (Narcissus)
Jest rośliną cebulową posiadającą ogromną liczbę odmian. W międzynarodowym rejestrze odmian wymienia się około 10 000 odmian uprawnych. Liczba ta jest rzeczywiście imponująca, tym bardziej, że poszczególne odmiany różnią się barwą, pokrojem, wyglądem i wypełnieniem kwiatów czy wielkością „trąbki” czyli tak zwanym przykoronkiem – chyba najbardziej charakterystycznym elementem w tym gatunku. Od wyboru odmiany zależy także woń kwiatów.
Do dyspozycji mamy zatem narcyzy białe, żółte, pomarańczowe, złotawe, a także wielobarwne, takie, których przykoronki różnią się barwą od reszty kwiatu. Istnieją odmiany wysokie jak również drobne, doskonale sprawdzające się na skarpach. Narcyzy wonne, narcyzy żółte (zwane żonkilami), narcyzy trąbkowe czy narcyzy wielokwiatowe. Jest więc z czego wybierać.
Stanowisko i wymagania glebowe
Istnieje opinia, że dla naturalnego efektu wiosennej łąki, wybierając miejsce sadzenia cebulek powinniśmy zamaszystym ruchem rozrzucić kilkanaście cebul i sadzić tam, gdzie upadną. To nie do końca sprawdzony sposób, bowiem, choć być może wygląda to imponująco, sadzenie narcyzów w trawie utrudni pielęgnację trawnika. Nie powinniśmy bowiem ścinać liści kwiatów, dopóki są zielone. To właściwie jedyny powód, ponieważ narcyzy bardzo dobrze rosną na zwięzłej, gliniastej i żyznej glebie. Z pewnością zatem będą doskonale wyglądać na obrzeżach trawników.
Nie możemy zapominać o podlewaniu, szczególnie wiosną – narcyzy najkorzystniej rosną w glebach zasobnych w wodę. Najodpowiedniejszym stanowiskiem dla narcyzów jest miejsce dobrze nasłonecznione. Warto jednak zdać sobie sprawę, że narcyzy doskonale dadzą sobie radę pod drzewami liściastymi – ich okres kwitnienia przypada na termin, kiedy liście na drzewach dopiero się pojawiają, dzięki czemu nie ma obaw o niekorzystne dla kwiatów zacienienie.
Sadzenie i pielęgnacja
Cebulki narcyzów sadzimy osobno. Unikajmy cebul drobnych, bowiem one rzadko wydają kwiaty. Wybierajmy także cebule zdrowo wyglądające. Zwróćmy uwagę na wszelkie zwiastuny pleśni – woń, plamy. Sadzenie takich cebul jest bezcelowe ponieważ nie wydadzą one kwiatów, mogą natomiast być przyczyną zainfekowania zdrowych okazów. Na glebach gliniastych, najodpowiedniejszych dla tego gatunku, powinniśmy sadzić cebule nieco płycej, jednak nie zapominajmy o regule głębokości równej trzykrotnej wysokości cebulki. Narcyzy powinniśmy wysadzać w glebę obficie użyźnioną nawozami organicznymi np. kompostem.
Narcyzy są roślinami wieloletnimi w związku z czym powinniśmy zadbać o ochronę cebul pozostawionych na zimę w glebie. Po pierwszych mroźnych nocach przykryjmy stanowisko warstwą kory. Co 3 – 4 lata, w lipcu, powinniśmy wykopać cebule narcyzów, szczególnie te z nowych odmian. Osuszmy je i oczyśćmy. Ważne także jest, by je starannie od siebie oddzielić i przechowywać w ciemnym i suchym miejscu. We wrześniu możemy je wysadzić do ziemi ponownie. Najkorzystniej jednak wybrać do tego nowe miejsce, gdzie nie rosły wcześniej żadne cebulowe.
W ogrodzie sadzone między stałymi i trwalszymi bylinami będą doskonale urozmaicały wczesnowiosenną zieleń. Narcyzy, jak większość wiosennych cebulowych, doskonale sprawdzą się także jako ozdoby mieszkań – sadzone w donicach i pojemnikach – osobno lub w fantazyjnych wiosennych kompozycjach – np. wraz z hiacyntami.
Małgorzata Kijak
Dodaj komentarz