Napoje typu cola znacznie podnoszą ryzyko osteoporozy u kobiet
Cola podnosi ryzyko osteoporozy
Zdaniem naukowców z Tufts University, regularne spożywanie coli podnosi ryzyko osteoporozy. Wyniki badania opublikowanego na łamach the American Journal of Clinical Nutrition wskazują, że niezależnie od wieku i ilości przyjmowanego wapnia u kobiet regularnie pijących 4 lub więcej napojów typu cola tygodniowo odnotowano ubytek gęstości mineralnej kości udowej.
Napoje typu cola – nie dla kobiet
W pracach badawczych wzięło udział 2 500 mężczyzn i kobiet, jednak niekorzystny wpływ picia coli na zdrowie kości zauważono tylko w przypadku kobiet. Co ciekawe, nie wykryto podobnego wpływu innych napojów gazowanych na gęstość mineralną kości.
Cola, mleko, osteoporoza
Negatywny wpływ coli na zdrowie kości odnotowano niezależnie od ilości wypijanego mleka. Według wypełnianych podczas badania kwestionariuszy, kobiety spożywające duże ilości coli, wypijały tyle samo mleka co kobiety nie pijące coli w ogóle, co rozwiewa mit, że mniejsza gęstość mineralna kości wynika w tym przypadku z zastąpienia mleka napojami typu cola.
Nadmiar fosforu a ryzyko osteoporozy
Naukowcy nie są pewni dlaczego napoje typu cola szkodzą kościom kobiet. Prawdopodobnie negatywny wpływ coli na gęstość mineralną kości ma związek z zawartością kwasu fosforowego stosowanego do poprawy aromatu produktu. Nadmiar fosforu prowadzi do pogorszenia wchłaniania wapnia przez kości.
Badacze podkreślają, że negatywnego wpływu coli nie można zrekompensować zwiększoną podażą produktów bogatych w wapń, dlatego wskazane jest ograniczenie ilości spożywanej coli.
„Możesz uczynić wiele, by zwalczyć osteoporozę, ale bez względu na to, ile masz lat i jaki jest twój stan zdrowia, zacznij od zaraz”
Bywa, iż nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji osteoporozy i ignorujemy zalecenia odnośnie profilaktyki tej choroby. Wydaje nam się, że osteoporoza to odległa przyszłość, w której co najwyżej może nam się zdarzyć złamanie. Tymczasem dla niektórych pacjentów wyleczenie takich złamań jest długotrwałe, bądź nawet niemożliwe. Wielu pacjentów (ok. 20%) po 50 roku życia ze złamaniem szyjki kości udowej umiera w ciągu roku od złamania. Skutkiem złamań osteoporotycznych często są przewlekle zespoły bólowe, inwalidztwo i niezdolność do samodzielnego egzystowania. W Polsce odnotowuje się rocznie 12 tys. złamań szyjki kości udowej, powstałych w wyniku osteoporozy.
* Dr Joan Gomez Jak radzić sobie z osteoporozą i jej zapobiegać JK Łódź 2007
Patrycja Błoch
Autor: Patrycja Bydlińska
Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata. Patrycja Bydlińska na google+
- WWW |
- Więcej postów(885)
Dodaj komentarz