Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Wypełniacze, lasery, a może peelingi lub fale RF? Które zabiegi medycyny estetycznej są najpopularniejsze? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie trzeba najpierw zastanowić się nad tym, co najczęściej za ich pomocą chcemy uzyskać.

Polki pytane o to dlaczego przychodzą do gabinetu medycyny estetycznej najczęściej odpowiadają, że, po to, aby po prostu poprawić wygląd i kondycję skóry. Czasami mają bardziej sprecyzowane wymagania i wtedy najczęściej chcą zlikwidować zmarszczki, ujędrnić i podnieść skórę twarzy i szyi, zniwelować przebarwienia, a także powiększyć usta, usunąć blizny lub zbędne owłosienie.

Najbardziej popularne są więc te metody medycyny estetycznej, które pozwalają pozbyć się najczęściej wymienianych przypadłości. Z niektórymi problemami urodowymi, jak np. z przebarwieniami, poradzić sobie można za pomocą kilku różnych zabiegów.

To jaką metodę ostatecznie zastosuje lekarz zależy od indywidualnych potrzeb i predyspozycji pacjenta. Czasami również ten sam zabieg może pomóc na kilka różnych przypadłości, np. kwas hialuronowy zarówno wypełni usta jak i pozwoli pozbyć się bruzd wokół nich. Ciężko więc jest wytypować ten jeden najczęściej wybierany zabieg, ale niewątpliwie jest kilka takich, które przodują w rankingu popularności wśród klientek gabinetów medycyny estetycznej.

Peelingi jako najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Polki bardzo chętnie korzystają z różnego rodzaju peelingów, w tym peelingu mechanicznego typu dermabrazja i peelingów chemicznych. Pozwalają one ogólnie odświeżyć cerę, wygładzić ją, a te silniejsze także przywrócić jej ładny koloryt oraz pozbyć się drobnych i płytkich przebarwień, czy nierówności skóry.

Trzeba jednak zaznaczyć, iż najpopularniejsze peelingi medyczne działają powierzchniowo, ścierając zewnętrzne warstwy skóry, a więc nie radzą sobie z bardzo głęboko umiejscowionymi zmianami. Dlatego tego typu zabiegi są bardzo popularne i skuteczne wśród osób, które jedynie chcą zapobiegać starzeniu się skóry, a nie niwelować efektów starzenia.

Laser frakcyjny najpopularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej

Wśród osób, które chcą znacznie odmłodzić swoją twarz najbardziej popularne są zabiegi z użyciem ablacyjnego lasera frakcyjnego. Jego światło zamieniane na energię cieplną podgrzewa skórę, tworząc w niej miliony mikrouszkodzeń.

Ideą działania lasera frakcyjnego jest uszkodzenie skóry, ale przy jednoczesnym pozostawieniu obszarów zdrowej, nienaruszonej tkanki, dzięki której skóra po zabiegu bezpiecznie i szybciej się goi.

Mikrouszkodzenia i silne przegrzanie stymulują regenerację i produkcję nowego kolagenu. Dzięki temu możliwa jest znacząca redukcja głębokich zmarszczek i blizn.

Laser bromkowo – miedziowy najpopularniejszym zabieg medycyny estetycznej

Najbardziej popularną metodą usuwania głębokich i rozległych przebarwień po słonecznych, a także rumienia i poszerzonych naczynek jest laser barwnikowy. Jego energia pochłaniana jest maksymalnie przez melaninę lub hemoglobinę (w zależności od ustawionych parametrów).

W ten sposób melanocyty odpowiedzialne za przebarwienie lub hemoglobina w poszerzonym naczynku ulegają uszkodzeniu a następnie są wydalane z organizmu. Zastosowanie tego typu lasera pozwala pozbyć się ok. 90% przypadłości.

Wypełniacze jako najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Oprócz zmarszczek także pogłębiające się bruzdy i utrata objętości w tkankach stanowią istotny objaw starzenia się skóry. W tych przypadkach furorę robią wypełniacze, do których możemy zaliczyć kwas hialuronowy lub kwas polimlekowy. Wstrzykiwane pod skórę skutecznie wypełniają ubytki tkanek. Za ich pomocą można wykonać także wolumetrię, czyli poprawić kontur twarzy np. modelując kształt kości policzkowych.

Różnica w zastosowaniu obu wypełniaczy polega na czasie oczekiwania na efekty. Kwas hialuronowy daje niemal natychmiastowe efekty, ale utrzymuje się w skórze ok. 1 roku. Kwas polimlekowy oddziałuje poprzez uaktywnienie procesów odbudowy naturalnego kolagenu, dlatego na efekty trzeba czekać dłużej ok. kilku tygodni, ale za to są one bardzo naturalne i utrzymują się do momentu, aż nie nastąpi kolejna degradacja tkanek.

Botoks jako najpopularniejszy zabieg medycyny estetycznej

Botoks znajduje się w czołówce zabiegów, które likwidują zmarszczki w górnej części twarzy. Pozwala uzyskać bardzo szybki efekt „wyprasowania” zmarszczek mimicznych. Działanie toksyny botulinowej polega na czasowym sparaliżowaniu, a tym samym rozluźnieniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek, na przykład lwiej zmarszczki, kurzych łapek, czy też zmarszczek poprzecznych na czole.

Efekty zabiegu utrzymują się około pół roku. To najbardziej popularne zastosowanie botoksu, ale ma on również inne właściwości, np. pozwala leczyć nad potliwość i migreny.

Fotodepilacja najpopularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej

Jak do tej pory to najlepsza metoda usuwania na stałe zbędnego owłosienia. Wykorzystuje ona energię świetlną, która następnie przekształcana jest w ciepło oddziałujące na melaninę. Lasery wykorzystujące tę metodę najlepiej działają na ludzi z ciemnymi włosami i jasną karnacją. W innych przypadkach lepiej sprawdzają się urządzenia typu E-light, które jednocześnie aplikują energię promieniowania świetlnego oraz prądu zmiennego (RF).

Dzięki temu w początkowej fazie energia promieniowania świetlnego tylko podgrzewa skórę i znajdujące się w niej włosy. Następnie emitowana jest odpowiednio dobrana wiązka prądu RF, który przepływa głównie przez wcześniej podgrzany korzeń włosa, docierając do cebulki i uszkadzając ją termicznie, jednocześnie omijając skórę. Zabiegi usuwania włosów metodami foto depilacji są skuteczne w ponad 90% przypadków, a ich efekt utrzymuje się przez kilka lat.

Mikronakłuwanie najpopularniejszym zabiegiem medycyny estetycznej

Dużym powodzeniem cieszą się również zabiegi z wykorzystaniem dobroczynnego wpływu miakronakłuwania. Celowo wywoływane za pomocą mirkoigieł urazy, stymulują procesy regeneracji, pobudzając fibroblasty do syntezy nowego kolagenu, przez co odmładzają skórę. Gabinety medycyny estetycznej mają w swojej ofercie wiele zabiegów z wykorzystaniem mikronakłuwania.

Pulsacyjny masażer twarzy


Do najbardziej popularnych należą: mezoterapia igłowa, która polega na ostrzykiwaniu skóry i wprowadzaniu do niej odżywiających substancji czynnych. Alternatywą dla mezoterapii igłowej jest zabieg Roll-Cit czyli metoda wykorzystująca specjalny wałek z igiełkami o długości do 4 mm. W tym przypadku nie podaje się serum. Najnowszą metodą jest połączenie mikronakłuwania ze stosowaniem prądu RF, czyli frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.


Marek Wasiluk

Autor: Marek Wasiluk

Począwszy od 2008 roku związany jest również z medycyną estetyczną. Ukończył studia podyplomowe z medycyny estetycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, a obecnie kontynuuje studia podyplomowe z medycyny estetycznej prowadzone przez Podyplomową Szkołę Medycyny Estetycznej PTMEiAA. Poza tym jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Brał udział w opracowywaniu przez Towarzystwo programu certyfikacji lekarzy medycyny estetycznej. Ukończył również studia MBA.

Klinika Zdrowia Triclinium
Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13
02-777 Warszawa
www.marekwasiluk.pl

TAGI: , ,

2 komentarze

Dodaj komentarz