Nadwaga i otyłość a nadciśnienie

Nadwaga i otyłość a nadciśnienie

Nadwaga i otyłość a nadciśnienie

Rozwój cywilizacji, mechanizacja pracy i siedzący tryb życia sprawiają, że odsetek osób otyłych stale rośnie. Stresy dnia codziennego i nadmiar obowiązków bardzo często prowadzą do złej kondycji fizycznej i nieracjonalnego odżywiania. Nagromadzenie nadmiaru tkanki tłuszczowej zmusza serce do bardziej wytężonej pracy w celu doprowadzenia systemem naczyń krwionośnych wraz z krwią substancji  odżywczych i tlenu do całego ciała, co z kolei sprzyja powstaniu nadciśnienia.

Nadciśnienie, jeden z najistotniejszych czynników ryzyka zdarzeń sercowych, nie daje bardzo długo żadnych niepokojących objawów. Choruje na nie prawie co trzeci Polak. Jeśli nie mierzymy sobie regularnie ciśnienia krwi, możemy być zupełnie nieświadomi zagrożenia w jakim się znajdujemy.

O tym przewlekłym schorzeniu mówimy, gdy ciśnienie krwi panujące wewnątrz naczyń krwionośnych przekracza 140/90 mm Hg.

Nadciśnienie sprawia, że krew zbyt intensywnie napiera na naczynia krwionośne, przez które przepływa, co może  być bezpośrednią przyczyną ich uszkodzenia i w konsekwencji przedostania się krwi do różnych tkanek (wylew). Gdy krew wyleje się do mózgu, prowadzi to do poważnych następstw nierzadko kończących się kalectwem lub zgonem. Na skutek podwyższonego ciśnienia krwi może dojść także do obrzęku tkanek – gdy osocze krwi przedostaje się przez ściany drobnych naczyń. Taka sytuacja w mózgu, może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

 

Otyłość

Otyłość stanowi jeden z podstawowych czynników ryzyka wystąpienia nadciśnienia.

O otyłości mówimy gdy tkanka tłuszczowa nadmiernie się rozrasta, a masa ciała przekracza optymalny wskaźnik masy ciała BMI o 20 %,  co wiąże się z ogólnym pogorszeniem stanu zdrowia i zwiększonym ryzykiem śmiertelności.

Rodzaje otyłości


Ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia
wiąże się nie tylko z ilością tkanki tłuszczowej, ale także z jej rozmieszczeniem. Szczególnie niebezpiecznym, ze względu na ryzyko nadciśnienia, a także hipercholesterolemii i cukrzycy, jest otyłość centralna (tzw. figura typu „jabłko”).

Nadmiar tłuszczu w okolicy brzucha zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, gdyż tkanka tłuszczowa odkładająca się w jamie brzusznej zwiększa wrażliwość na działanie hormonów podwyższających poziom tłuszczów we krwi. O otyłości brzusznej mówimy, gdy obwód w pasie przekracza 102 cm u mężczyzn i 88 cm u kobiet.

Natomiast otyłość skupiona w dolnych partiach ciała tzw. otyłość pośladkowo-udowa może prowadzić do niewydolności żylnej kończyn dolnych i zmian zwyrodnieniowych układu kostno-stawowego.

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia a otyłość

Nadciśnienie tętnicze rozpoznawane jest dwa razy częściej wśród ludzi otyłych. Na nadwagę cierpi ponad połowa osób z nadciśnieniem. Udowodniono, że wraz ze zrzuceniem zbędnych kilogramów obniżeniu ulega ciśnienie tętnicze krwi.

Z badania Framingham Heart Study wynika, że otyłe kobiety są do 8 razy bardziej narażone na ryzyko wystąpienia nadciśnienia w porównaniu z kobietami o normalnej masie ciała.

Konsekwencje zdrowotne wynikające z nadciśnienia mogą być niezwykle poważne, dlatego nie ulega wątpliwości, iż nadciśnienie należy leczyć. Zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych jest podstawą terapii. Jak potwierdzają badania naukowe, potężna bronią w walce z nadciśnieniem jest odżywianie się zgodnie z dietą DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), czyli dietą w leczeniu i zapobieganiu nadciśnieniu rekomendowaną przez amerykański Narodowy Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego (National Institutes of Health and the American Heart Association).

Jest to dieta oparta na spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców, ryb, orzechów i pełnoziarnistego pieczywa przy ograniczonym spożyciu tłuszczu, cukrów prostych, czerwonego mięsa i soli. Bardzo często pozwala na obniżenie poziomu ciśnienia krwi już w zaledwie 2 tygodnie.

Patrycja Bydlińska


Autor: Patrycja Bydlińska

Twórczyni lifestylowego i kulinarnego bloga Dailytips.pl. Autorka ponad 1000 artykułów na temat diety, urody i zdrowego stylu użycia. Wielbicielka zwierząt. Współtwórczyni e-magazynu Kakadu. Właścicielka sklepu Talia24.pl z naturalnymi kosmetykami z najdalszych zakątków świata.

TAGI: ,

Dodaj komentarz